ایران خودرو و سایپا به حیات خلوت دولت تبدیل شده اند

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مشکل اصلی خودروسازان این است که به حیات خلوت دولت تبدیل شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

عزت‌الله اکبری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکارهای متعادل سازی قیمت خودرو در بازار و ارتقای کیفیت آن اظهار کرد: مشکل اصلی خودروسازان این است که به حیات خلوت دولت تبدیل شده‌اند و دولت با وجود برخورداری از تنها ۱۴ درصد از سهام ایران خودرو و سهم ۱۳ درصدی در سایپا، با دخالت در عزل و نصب‌ مدیران، مدیریت این شرکت‌ها را به طور کامل در اختیار گرفته است.

وی ساختار خودروسازان داخلی را آسیب‌پذیر دانست و افزود: ساختار نادرست خودروسازی‌ها منشا بروز بسیاری از مشکلات و انتقادهای وارده بر این صنعت است که عزل و نصب‌های مدیران توسط دولت به دلیل عدم اجرای تصمیمات، بیانگر این امر است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: داخلی‌سازی تمامی قطعات، خروج دولت از دخالت در مدیریت خودروسازی‌ها، ایجاد فضای رقابتی منطقی در داخل کشور و همچنین حرکت در جهت حضور در بازار جهانی، علاوه بر اینکه ارتقای بیشتر کیفیت را به همراه خواهد داشت، دیگر شاهد افزایش روزانه قیمت خودرو به صورت غیرمنطقی نخواهیم بود.

اکبری با بیان اینکه در حال حاضر قیمت‌ خودرو در بازار را نمی‌بایست مبنای ارزیابی‌ها قرار داد، تصریح کرد: افزایش نرخ ارز غیرمنطقی و غیرعادی است و با هیچ یک از محاسبات اقتصادی همخوانی ندارد.

وی ضمن اشاره به نوسانات عجیب نرخ ارز و تحویل خودرو در این شرایط از سوی خودروسازان گفت: میزان وابستگی اقتصاد، صنعت و تولید به ارز می‌بایست تعیین‌کننده قیمت خودرو باشد نه اینکه رشد نرخ ارز به هر میزان به افزایش قیمت انواع کالاها از جمله خودرو بیانجامد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان اشاره کرد: شرایط فعلی خودروسازی کشور، محصول مجموعه اتفاقاتی است که هیچکدام از اصول درستی پیروی نمی‌کنند و آن هم ناشی از سیاست‌های اشتباه دولت است.

انتهای پیام/ منبع: خبر خودرو

بحث اخذ مالیات سنگین از دلالی خودرو صفر چقدر جدی است؟

اصلاح قیمت خودرو در مراحل پایانی

ضرورت افزايش بودجه پژوهش در صنعت خودرو

سبد فعاليت فناوری بين خودروسازان و دانش بنيان ها تعریف شود

ايجاد مثلت همكاري هاي مشترك در صنعت خودرو/ شركت هاي دانش بنيان بازوي قدرتمند در كنار شركت هاي خودروسازی

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!