پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

قطعه سازان

لزوم حمایت از پروژه های ساخت داخل و برخورد با قاچاق قطعات خودرو

به گفته دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازی، با اهمیت دادن به پروژه های ساخت داخل می توان نیاز چهار میلیارد دلار صنعت قطعه و خودروسازی را به کمتر از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال رسانید. به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن […]

سبحان قالیباف
یکشنبه - ۱۶ شهریور ۱۳۹۹

به گفته دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازی، با اهمیت دادن به پروژه های ساخت داخل می توان نیاز چهار میلیارد دلار صنعت قطعه و خودروسازی را به کمتر از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال رسانید.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور اظهار کرد: ارزبری سالیانه صنایع خودرو و قطعه سازی کشورحدود سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است، به این آمار باید ارزبری ۵۰۰ میلیون دلاری برای تامین بازار لوازم یدکی را نیز اضافه کرد.

به گفته این مقام صنفی، برآوردها حاکی است سالیانه حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صرف واردات قطعه قاچاق به کشور شده و تقریباً به همین میزان واردات قطعه از مبادی ورودی کشور انجام می‌شود.

وی بیان کرد: در حالی سالیانه بین پنج تا ۶ میلیارد دلار ارز برای تامین ماده اولیه، قطعات و ملزومات تولید صنعت خودرو از کشور خارج می‌شود که می‌توان با توجه هرچه بیشتر به داخلی سازی و تعمیق ساخت داخل، تا میزان زیادی از ارزبری ها جلوگیری کرد.

محبی نژاد تاکید کرد: هرچه به پروژه‌های ساخت داخل اهمیت بیشتری داده شود ارزبری ها کاهش خواهد یافت، به طوری که چهار میلیارد دلار نیاز صنعت قطعه و خودروسازی کشور را می توان به کمتر از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال رسانید.

وی ادامه داد: در این راستا امروز نباید در خصوص تخصیص ارز صنایع خودروسازی و قطعه سازی به صورت انقباضی عمل کرد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور، روند کند تخصیص ارز در شرایط کنونی کشور به دلیل مشکلات تحریم ها و سایر مشکلات به وجود آمده را یادآور شد و گفت: با وجود همه فشارهای موجود می توان با شیوه هایی نظیر بدون انتقال ارز یا بدون ذکر منشاء، از ارز موجود در دست مردم برای کاهش مشکلات استفاده کرد.

محبی نژاد، در ادامه در خصوص آخرین وضعیت صنعت قطعه سازی کشور، اشاره کرد: در کاهش مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان تاکنون تغییر خاصی اتفاق نیفتاده، زیرا هرچقدر که خودروساز در تلاش برای رد دین است، اما به دلیل افزایش قیمت‌ها و افزایش نرخ نهاده‌های تولید، مطالبات قطعه سازان از خودروسازان بیشتر می شود.

وی بیان کرد: با قیمت‌های فعلی، خودروسازان نیز در حال زیان هستند و به همین دلیل به دنبال آن هستند تا با تعلل، قراردادهای خود با قطعه‌سازان را تعدیل کنند، به نحوی که هنوز نرخ دلار در قراردادهای بین قطعه‌سازان و خودروسازان همان ۱۱ هزار تومان پارسال است.

این مقام صنفی گفت: شرایط یاد شده قطعه سازان را در موقعیت بدی از نظر نقدینگی و سود و زیان قرار داده و ما خواستار آن هستیم که اصلاح قراردادها سرعت بگیرد.

وی ادامه داد: در سطح کلان نیز اراده مسوولان، بر تقویت توان بخش خصوصی و سرمایه گذاری در این حوزه هاست، اما باید گفت ارتقای سرمایه گذاری در صنعت قطعه سازی انگیزه می خواهد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور اظهار کرد: باید بسته مشوق اقتصادی برای فعالان این صنعت تصویب کرد تا سودآوری بازگشت سرمایه برای سرمایه گذاران قطعه‌سازی تضمین شود.

وی اشاره کرد: آن وقت شاهد خواهیم بود که حجم زیادی از نقدینگی ها و سرمایه‌های سرگردان موجود در سطح جامعه وارد طرح های تولیدی می شود.

محبی نژاد گفت: اینکه شاهدیم هر روز نقدینگی‌های سرگردان در حوزه ای از اقتصاد وارد شده و آن حوزه ها را به هم می ریزد، این است که سرمایه‌گذاری در تولید از ریسک بالا و بازدهی پایینی برخوردار است، در این راستا باید با برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسب، جذابیت سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و مولد را افزایش داد.

انتهای پیام/ منبع: ایرنا

بررسی طرح ساماندهی خودرو از هفته آینده آغاز می شود

اختلاف 50 تا 120 میلیون قیمت خودرو از کارخانه تا بازار

مشکلات مالیاتی قطعه سازان/ جریمه های سنگین مالیاتی متوجه قطعه سازان است

سایپا در جهت خودکفایی و پاسخگویی به نیازهای مردم گام بر می‌دارد/ ضرورت ادامه روند مدیریتی سایپا در عرصه‌های مختلف تولید

قطعه سازان برای تهیه مواد اولیه تولید در بورس باید در انتظار عرضه بمانند

رشد 80 درصدی قیمت تولید برخی از قطعات خودرو/ هشدار توقف تولید برخی از قطعات

رویکرد تخصصی کمیسیون صنایع برای رفع موانع تولید

احتمال افزایش قیمت خودرو در پی عدم حمایت از قطعه سازان

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی