پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رنو نیسان -لوگو-Renault-Nissan

رنو-نیسان مشتری قطعات ایرانی

در روزهایی که خیلی‌ها منتظر حضور خودروسازان خارجی در کشور هستند، خبر می‌رسد گروه رنو-نیسان مشتری قطعات ایرانی شده است. آن طور که عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» عنوان می‌کند، مسوول کل خرید گروه رنو-نیسان، طی دو ماه آینده از فرانسه راهی ایران خواهد شد تا مقدمات خرید از […]

سهیل زنگنه
دوشنبه - ۲۷ مهر ۱۳۹۴

در روزهایی که خیلی‌ها منتظر حضور خودروسازان خارجی در کشور هستند، خبر می‌رسد گروه رنو-نیسان مشتری قطعات ایرانی شده است.

آن طور که عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» عنوان می‌کند، مسوول کل خرید گروه رنو-نیسان، طی دو ماه آینده از فرانسه راهی ایران خواهد شد تا مقدمات خرید از قطعه‌سازان ایرانی را فراهم کند. محمدرضا نجفی‌منش با بیان اینکه رنو-نیسان مشتری قطعه‌سازی ایران شده است، تاکید کرد: این گروه خودروسازی سالیانه نزدیک به پنج میلیون دستگاه خودرو تولید می‌کند که اگر قطعه‌سازان کشور بتوانند تامین بخشی از قطعات موردنیاز این تعداد خودرو را بر عهده بگیرند، اتفاق خوبی برای صنعت قطعه کشور خواهد بود.

به گفته نجفی‌منش، رنو-نیسان قصد دارد بخشی از قطعات موردنیاز خود برای خودروهای تولیدی اش در خارج از ایران را از طریق قطعه‌سازان ایرانی تامین کند و این موضوع جدا از ارتباطات رنو و نیسان با خودروسازان کشور است. با توجه به گفته عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان، رنو-نیسان را باید مشتری جدید قطعه‌سازی ایران دانست، آن هم در شرایطی که اوضاع صادرات قطعه کشور مناسب نبوده و این صنعت نتوانسته آن طور که باید (حداقل در مقایسه با صنعت قطعه ترکیه)، ارزآوری داشته باشد.

اما خرید قطعات ایرانی توسط رنو-نیسان در شرایطی است که رنو چند سال است چندان اجازه افزایش داخلی‌سازی قطعات تندر-90 را به خودروسازان ایرانی نمی‌دهد و نیسان نیز در این سال‌ها به مونتاژ محصولات خود در پارس‌خودرو بسنده کرده است. در این بین، رنویی‌ها که تندر-90 و ساندرو را در ایران خودرو و پارس‌خودرو تولید می‌کنند، سخت‌گیری بسیار زیادی روی قطعات ساخت داخل این خودروها لحاظ می‌کنند و از همین رو درصد داخلی‌سازی محصولات این شرکت (به‌خصوص تندر-90) در این سال‌ها افزایش چندانی نداشته است.

 کاهش نیرو در بزرگترین کارخانه تولید قطعات خودرو در ایران

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

کیوسک مطبوعاتی