پیش بینی افت مصرف سوخت CNG در پی کاهش ترددها

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور گفت: با توجه به اوج گیری شیوع کرونا و کاهش تردد احتمال کاهش مصرف سوخت CNG دور از ذهن نیست.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

محسن جوهری رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور گفت: سال گذشته و قبل از سهمیه بندی بنزین میانگین روزانه مصرف CNG در کشور حدود ۱۹ میلیون مترمکعب بود که این میزان مصرف در مقایسه با سال ۱۳۹۷ به طور میانگین حدود ۷ درصد کاهش نشان می دهد.

جوهری افزود: پس از افزایش قیمت بنزین و کاهش فاصله قیمتی ما بین بنزین و CNG در آبان ماه سال گذشته، روند کاهشی مصرف CNG در کشور متوقف شد و در بازه زمانی آذرماه تا پایان سال گذشته به طور میانگین مصرف CNG در کشور ۱۲ درصد افزایش یافت.

وی بیان کرد: در فروردین و اردیبهشت امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌های تردد، مصرف CNG در کشور کاهش چشمگیری داشت،اما مجدد از خرداد ماه با کاهش محدودیت‌های تردد، مصرف CNG افزایش یافت.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور گفت: علیرغم اینکه بعد از افزایش قیمت بنزین انتظار می رفت که شاهد افزایش مصرف CNG در کشور باشیم، به دلیل شیوع ویروس کرونا میزان مصرف CNG در ۵ ماهه ابتدای سال در مقایسه با همین بازه زمانی درسال ۱۳۹۷ حدود ۱ درصد کاهش یافت و در مقایسه با سال ۱۳۹۸ فقط حدود ۵ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: در حال حاضر توزیع مصرف ماهانه CNG در مقایسه با سال گذشته از روند ثابتی برخوردار است، ولی با توجه به بحرانی شدن شرایط بیماری کرونا در کشور و افزایش محدودیت‌های تردد توسط ستاد ملی کرونا، احتمال کاهش مصرف CNG در ماه‌های آتی وجود دارد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور تصریح کرد: در بخش عرضه یکی از بزرگترین مشکلات حوزه CNG در کشور عدم افزایش و پرداخت کارمزد جایگاه‌ها از ابتدای سال است. به دلیل افزایش شدید هزینه‌های بهره برداری و تعمیرات جایگاه‌ها و تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا، جایگاه‌داران و شرکت‌های بهره بردار این جایگاه‌ها با ورشکستگی مواجه شده اند.

وی گفت: با درایت مسئولان امر و اقدامات صورت گرفته امیدواریم به زودی مشکل کارمزد جایگاه‌ها مرتفع شود و ضمن رفع بخشی از مشکلات جایگاه‌داران CNG کشور، امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی در احداث جایگاه‌های CNG و رفع مشکل کمبود جایگاه‌ها خصوصا در کلانشهر‌ها فراهم شود.

وی با اشاره به مشکلات در بخش تقاضا افزود: هزینه‌های استهلاک و نگهداری خودرو‌های دوگانه سوز به شدت افزایش یافته و اگر دولت برای رفع این مشکل اقدام مناسبی انجام ندهد با توجه به اینکه بسیاری از مالکان خودرو‌های دوگانه سوز توان پرداخت هزینه‌های نوسازی و استاندارد سازی خودرو‌های خود را ندارند این خودرو‌ها امکان استفاده از سوخت CNG را از دست خواهند داد.

جوهری در رابطه با طرح رایگان دوگانه سوز کردن خودرو‌های عمومی (وانت و تاکسی) افزود: این طرح یکی از طرح‌های بسیار خوب مجموعه وزارت نفت در سال گذشته بوده است. امیدواریم با رفع مشکلات فعلی که در تامین مواد اولیه ساخت مخازن CNG وسایر قطعات مورد نیاز تبدیل خودرو‌ها در کشور وجود دارد، روند تبدیل رایگان خودرو‌های بنزینی به دوگانه سوز با سرعت بیشتری انجام و این طرح در سال‌های آتی موجب افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور شود.

وی گفت: در حال حاضر هزینه تبدیل خودرو‌ها به دوگانه سوز به طور میانگین حدود ۱۰ میلیون تومان است و مردم توانایی پرداخت این مبلغ را برای دوگانه سوز کردن خودرو‌های خود ندارند و از دولت به ویژه مجموعه وزارت نفت تقاضا داریم امکان تبدیل رایگان خودرو‌های شخصی به دوگانه سوز را همانند خودرو‌های عمومی فراهم کند.

انتهای پیام/ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

قیمت بنزین تغییر نخواهد کرد/ مجلس روی موضوع قیمت بنزین کار نمی کند

محصولات ایران خودرو با نسل جدید قوای محرکه در راه بازار

افت 10 درصدی مصرف سوخت در کشور

علت کسر بنزین از سهمیه کارت های سوخت چیست؟

ایرلاین ها هنوز هزینه سوخت خود را پرداخت نکرده اند

ابلاغ مصوبه افزایش حق العمل جایگاه داران سوخت

لغو طرح ترافیک تاثیری در کاهش مسافران حمل و نقل عمومی نداشته است

لاماری ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!