ثبت نام برای دوگانه ‌سوز کردن مسافربرهای اینترنتی آغاز می‌شود

مدیر طرح سی.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از آغاز ثبت‌ نام دو گانه ‌سوز کردن خودرو های مسافربر اینترنتی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

شورای اقتصاد سال گذشته با هدف تغییر در ترکیب سبد سوخت خودروها و ایجاد فرصت برای صادرات فرآورده‌های نفتی مصوبه‌ای را تصویب کرد که با توجه به آن یک میلیون و 460 هزار دستگاه خودروی عمومی شامل تاکسی‌ها، ون‌ها و وانت‌بارها با استفاده از اعتبارات حاصل از صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع (بند ق) به شکل رایگان دوگانه‌سوز شوند.

انتظار می رود با این اقدام علاوه بر آنکه مصرف بنزین کاهش پیدا ‌کند، ‌در هزینه‌های سوخت خانوار نیز تا 80 درصد صرفه‌جویی ایجاد خواهد شد.

صرفه‌جویی مزبور با جایگزینی سی.ان.جی با بنزین محقق می‌شود، زیرا اکنون قیمت هر متر مکعب سی ان جی 453 تومان است. این در حالی است که قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای سه برابر این قیمت یعنی یکهزار و 500 تومان و بنزین آزاد نیز حدود هفت برابر یعنی سه هزار تومان است.

همچنین تبدیل این تعداد خودرو، به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کند، زیرا به جای سوزاندن 10 میلیون لیتر بنزین در روز، ‌10 میلیون متر مکعب سی.ان.جی مصرف می‌شود.

علاوه بر خودروهای عمومی،‌ سایر خودروها نیز در نوبت گازسوز شدن قرار دارد و آنگونه که مدیر طرح سی.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده از آذر ماه سامانه ثبت نام برای خودروهای مسافربر اینترنتی و آژانس‌ها نیز آماده می‌شود.

محمدحسین باقری با بیان اینکه گازسوز کردن خودروها طرح ملی است و عموم مردم از آن بهره می‌برند، افزود: مطابق مصوبه شورای اقتصاد قرار است، بخشی از هزینه‌های تبدیل را صاحبان خودرو بپردازند و 75 درصد آن رایگان باشد که این موضوع در حال نهایی شدن است.

وی بیان کرد: لازم است تا زیر سیستم مورد نیاز این گروه را در سامانه ثبت نام آماده کنیم تا به راحتی خودشان برای ثبت نام و دریافت نوبت تبدیل اقدام کنند.

باقری پیرامون آخرین وضعیت هوشمندسازی جایگاه‌های سوخت نیز گفت: در حال پیگیری برای اتمام کار هستیم. تاکنون نیز مناقصات برگزار شده است و تلاش می شود تا تمامی مجوزها را اخذ تا در زمان اجرا با مشکل روبرو نشویم.

به گفته مدیر طرح سی‌.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، بحث صدور کارت جدید خودرو با ذکر گازسوز شدن آن نهایی شده و در حال انجام است.

باقری افزود: لیست خودروهای دارای گواهی سلامت دوگانه سوز شده از سوی وزارت صنعت به پلیس منتقل می‌شود و تغییر کارت را انجام داده و کارت جدید را صادر می‌کنند.

افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن از آبان سال 98، تمایل به مصرف سی. ان. جی در کشور افزایش پیدا شد و وزیر نفت نیز در این رابطه با اشاره به اینکه سی. ان. جی سوخت ملی ایران است، ‌تاکید کرد، باید سهم این سوخت در سبد سوخت کشور افزایش پیدا کند.

دوگانه‌سوزی یک میلیون و 460 هزار دستگاه خودروی عمومی در دستور کار قرار گرفت و نخستین مرحله آن نیز همزمان با دهه فجر سال گذشته به اجرا درآمد شد.

بر این اساس، دوگانه‌سوزی به دو صورت کارگاهی و کارخانه های خودروسازی انجام می‌شود و می‌تواند مصرف سی ان جی را به 40 میلیون متر مکعب در روز افزایش دهد.

دو گانه سوز شدن این تعداد خودروی عمومی تا 10 میلیون متر مکعب در روز به مصرف سی ان جی کشور اضافه خواهد کرد که علاوه بر صرفه‌جویی از محل کاهش مصرف سوخت مایع، ‌در بهبود محیط زیست نیز اثرگذاری خواهد داشت.

انتهای پیام/ منبع: ایرنا

بازرسی از 186 جایگاه فعال عرضه گاز CNG

علت انفجار خودرو‌های دوگانه در روز‌های اخیر چه بود؟

ثبت نام 60 هزار نفر در طرح دوگانه سوز کردن خودروها

جایگاه های سوخت CNG نیاز به حمایت دولت دارند

CNG در راس سوخت های آلاینده قرار دارد

آیا گازوئیل و CNG هم گران می شود؟

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!