خودروسازان و قطعه سازان از واردات خودرو ترسی ندارند

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی بیان کرد: بر خلاف برخی گمانه زنی‌ها، قطعه سازان داخلی از واردات ترسی ندارند. ما بارها گفته‌ایم که با واردات مخالف نیستیم اما می‌گوییم باید دست تولید را باز بگذارید.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

محمدرضا نجفی منش رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته برخی تصمیم‌گیران برای توجیه تصمیمات و سیاست‌های غلط خودشان، بارها از این گفته‌اند که خودروسازان یا قطعه سازان داخلی از واردات ترس دارند و در صورتی که واردات خودرو از سر گرفته شود، این صنایع مخالفت خواهند کرد. در حالی که ما بارها گفته‌ایم که با واردات مخالف نیستیم اما می‌گوییم باید دست تولید را باز بگذارید.

وی با اشاره به مشکلاتی که در سال‌های گذشته فعالان صنعت خودرو با آن مواجه بوده‌اند، بیان کرد: متاسفانه با توجه به سیاست قیمت گذاری دستوری که شورای رقابت و سایر نهادها آن را پیگیری کرده‌اند، قیمت تمام شده خودرو برای خودروسازان بسیار بیشتر از نرخی است که آنها مجبورند روی محصولات خود بگذارند و همین موضوع فرایندی را آغاز کرده که نتیجه‌اش زیان ده شدن خودروسازان بزرگ کشور بوده است.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی ادامه داد: در طول سال‌های گذشته، زیان انباشته خودروسازان به چند هزار میلیارد تومان رسیده و وقتی یک شرکت، ما ضرر محصول جدید خود را تولید و عرضه می‌کند، نمی‌توان انتظار داشت که تکالیف خود مانند بدهی به قطعه سازان را تسویه کند و نتیجه این فرایند، بدهی کلان خودروسازان به صنایع قطعه سازی است و از این رو با تداوم سیاست‌های غلط، هم خودروسازان و هم صنایع فعال در این حوزه تحت فشار قرار گرفته‌اند.

نجفی منش با اشاره به تفاوت قیمت گذاری در صنعت خودرو با دیگر بازارها، بیان کرد: در شرایطی که نرخ تورم و قیمت ارز در طول سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته و همین موضوع باعث شده قیمت برخی محصولات و کالاها در بازار، چند برابر شود، ما شاهد آن بوده‌ایم که قیمت خودرو به شکل دستوری و با محدودیت شدیدی افزایش یافته و همین موضوع تاثیر خود را در موقعیت فعلی خودروسازان نشان داده است.

وی با بیان اینکه توجیه پایین نگه داشتن قیمت خودرو برای کمک به اقشار کم درآمد به هیچ عنوان در عرصه عمل دیده نمی‌شود، بیان کرد: امروز قیمت خودرو در بازار آزاد افزایش پیدا کرده و جز خودروهایی که در کارخانه به شکل محدود توزیع می‌شوند، عملا قشر کم درآمد همچنان تحت فشار هستند. در کنار آن اما این نوع فروش خودرو باعث ایجاد رانتی 100 هزار میلیارد تومانی شده که تنها به گروهی محدود رسیده است. یعنی در واقع خودروسازان و مردم در کناری نشسته اند و این رانت به افراد دیگر می‌رسد.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی افزود: ما پیشنهاداتی به تصمیم گیران این حوزه داده‌ایم که اگر بناست اقشار کم درآمد صاحب خودرو شوند، با واقعی شدن قیمت‌ها، بخشی از بهای تمام شده خودرو سه سال بعد از آنها گرفته شود و این خودروها در طول این سه سال خرید و فروش نشوند. در غیر این صورت با شیوه‌های فعلی افراد باز هم با هدف سود شخصی خودروهای کارخانه را در بازار می‌فروشند و به این ترتیب هم خودروساز در زیان باقی می‌ماند و هم خودرو ارزان به دست مردم نمی‌رسد.

نجفی منش با تاکید بر این موضوع که بهترین شیوه برای قیمت گذاری خودرو، بازگشت به قیمت حاشیه بازار است، تاکید کرد: رسیدن به قیمت حاشیه بازار باعث می‌شود خودروسازان از زیان خارج شوند، قیمت‌ها واقعی شود، دست دلالان کوتاه شود و آنچه که حرکت طبیعی بازار است شکل می‌گیرد.

به گفته وی، بر خلاف این تصور که در صورت تعیین قیمت به وسیله بازار قیمت‌ها رشدی عجیب خواهد داشت، واقعی شدن قیمت‌ها حتی می‌تواند به کاهش قیمت نیز منجر شود زیرا در فضای رقابت و پس از خروج از خودروسازان از زیان، حتی امکان کاهش قیمت نیز وجود دارد. در کنار آن، وقتی دلالان فرصت فعالیت نداشته باشند، تقاضای موجود در بازار واقعی می‌شود و با کاهش تقاضای غیر واقعی هم دسترسی متقاضیان واقعی به خودرو تسهیل می‌شود و هم خبری از غیر واقعی شدن نرخ‌ها نیست. این طرح حتی می‌تواند برای چند ماه اجرا شود و پس از آنکه نتایج مشخص شد حکم به تمدید یا توقفش داده شود.

انتهای پیام/ منبع: اقتصاد آنلاین

دولت حداقل سهام را در صنعت خودرو دارد، اما تصدی گری صد در صدی دارد!

ارتقای خودروسازان ایرانی در تحریم / اصلاح نظام قیمت‌گذاری، صنعت خودرو را شکوفا می‌کند

استمرار افزایش تولید خودرو با تعامل نهادهای پولی و مالی

ایجاد کنسرسیوم تولید خودرو در تبریز

مرکز تحقیق و نوآوری کروز با سرمایه گذاری صد در صدی بخش خصوصی راه اندازی شده است

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!