مرگ 59 آمریکایی ،نخستین برآورد از پیامد تقلب فولکس واگن

آلایندگی بیش از حد خودروهای دیزلی که فولکس واگن با تقلب در تستهای آلایندگی پنهان کرده است، تنها در آمریکا عامل مرگ حدود 59 نفر خواهد بود.این مطالعه که توسط محققان موسسه ام.آی.تی و هاروارد انجام گرفت، نخستین برآورد از پیامد تقلب دیزلی فولکس واگن بر سلامت است.طبق این مطالعه ، اگر این خودروها تا پایان سال آینده فراخوان شوند، از 130 مرگ دیگر اجتناب خواهد شد.طبق این تحقیقات، حدود نیم میلیون خودروی آلاینده فولکس واگن در آمریکا باعث مرگ زودهنگام حدود 60 نفر شده اند که ممکن است 10 سال بیشتر عمر کنند.

این مطالعه نشان داد که رسوایی فولکس واگن که یکی از بزرگترین و پرهزینه‌ترین رسوایی‌های تاریخ صنعت خودرو است، ممکن است به یکی از مرگبارترین آنها هم تبدیل شود.

تقلب فولکس واگن باعث شد حدود 482 هزار خودروی دیزلی در تستهای آلایندگی تایید شوند در حالیکه سطح واقعی آلایندگی آنها 40 برابر حد مجاز بود.

نرم افزاری که این خودروساز در این خودروها ، نصب کرده است ،در زمان انجام تست، کنترلهای آلایندگی را فعال و در زمان رانندگی معمولی آنها را غیرفعال می‌کند تا میزان آلایندگی را کمتر از سطح واقعی نشان دهد.در این تحقیقات میزان اکسید نیتروژنی این خودروها و تاثیر آن در سراسر آمریکا با استفاده از آماری درباره تراکم جمعیت، ترافیک، خطرات متوجه سلامتی و الگوهای هواشناسی محاسبه شد.

پیامد تقلب فولکس واگن

سخنگوی فولکس واگن در ایمیلی به بلومبرگ اظهار کرد :

این شرکت سرگرم کار روی طرحی برای اصلاح این خودروها و جلب رضایت رگولاتورهای آمریکاست با این همه هنوز جزییاتی درباره زمان و نحوه آماده سازی آن ندارد.این خودروساز آلمانی اقرار کرده است 11 میلیون خودروی به فروش رفته در سراسر جهان به این نرم افزار جنجالی مجهز هستند.

این خودروساز یک شرکت مشاوره و یک شرکت حقوقی آمریکایی را استخدام کرده تا تحقیق کنند تحت چه شرایطی این نرم افزار در خودروهای دیزلی نصب شده تا تنظیمات موتور را برای کاهش آلایندگی در زمان انجام تست تغییر دهد.

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!