سال گذشته 36 درصد خودروها در معاینه فنی رد شدند

به گفته مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، سال گذشته 36 درصد خودروها به علت داشتن نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه نخست نشدند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

حسین مقدم، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اعلام این خبردرباره مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی در سال گذشته گفت: از ابتدای امسال هزینه مراجعه نخست تاکسی‌های تهران به 5 پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران و نیایش رایگان خواهد بود.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اظهار کرد: از آمار اعلامی یک میلیون و 194 هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعه نخست بوده که 17 درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، 11 درصد در آزمون هم‌ راستایی چرخ ها، 4 درصد در آزمون کمک فنر، 13 درصد در آزمون تست ترمز و 16درصد به علت عیوب ظاهری مردود شده‌اند. در مجموع 36 درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه نخست نشده‌اند.

مقدم با بیان اینکه در سال گذشته، حدود یک میلیون و 133 هزار گواهی معاینه فنی صادر شده است، افزود: از این تعداد، 283 هزار گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع حدود 24 درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران موفق به اخذ معاینه فنی برتر شده و از تخفیف 30 درصدی عوارض تردد در محدوده طرح کاهش و طرح ترافیک استفاده کرده‌اند.

به گفته او از ابتدای امسال به دلیل مشمولیت خودروهای تولید داخل در سال 1395 میزان مراجعه به مراکز معاینه فنی کمی افزایش یافته و در حال حاضر روزانه در حدود 6 هزار و 500 دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اشاره کرد: با توجه به افزایش تعداد خطوط معاینه فنی در سه سال گذشته، افزایش ساعت کاری و فعالیت تعدادی مرکز در ایام تعطیلات و ایجاد امکان مراجعه از طریق سامانه نوبت دهی اینترنتی هم اکنون وضعیت مراجعات عادی بوده و حتی در مراکز پر ازدحام‌تر نظیر بیهقی و نیایش شهروندان می‌توانند در کمتر از یک ساعت نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند. در ضمن مراکز واقع شده در بخش جنوبی تهران مانند چمران، شقایق، الغدیر خلوت‌تر بوده و شهروندان می‌توانند با سهولت و معطلی کمتری نسبت به انجام معاینه فنی خودرو اقدام کنند.

چگونگی انتخاب خلوت ترین مرکز معاینه فنی

مقدم به شهروندان تهرانی توصیه کرد که با استفاده از سامانه مدت انتظار که در سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در دسترس است با اطلاع از مدت انتظار و طول صف در مراکز برای انجام معاینه فنی خودروی خود خلوت ترین مرکز را انتخاب کنند.

وی با اعلام اینکه از ابتدای امسال هزینه مراجعه نخست معاینه فنی تاکسی‌های شهر تهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران و نیایش رایگان است، افزود: خودروهای تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از طریق سامانه «سیما» سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می‌توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه نخست استفاده کنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در ادامه گفت: هزینه مراجعه نخست معاینه فنی خودروهای سبک مبلغ 47 هزار تومان بوده و خودروهای تاکسی با عمر 10 سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت باید هر 6 ماه یک‌بار و خودروهای تاکسی با عمر بالای 10 سال هر سه ماه یک‌بار نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام نکنند.

مقدم در پایان تأکید کرد: پذیرش خودروهای تاکسی در سایر مراکز معاینه فنی شهر تهران انجام می‌شود و رانندگان تاکسی در صورت تمایل به استفاده از طرح رایگان تنها باید به یکی از پنج مرکز اعلامی مراجعه کنند.

انتهای پیام/ منبع: همشهری آنلاین

اکثر خودروهای تولید داخل استانداردهای 58 گانه محیط زیست را رعایت نمی کنند

امکان اخذ نوبت معاینه فنی خودرو در سامانه تهران من

مهلت دریافت معاینه فنی رایگان تاکسی‌های پایتخت تمدید شد

جریمه موتورسیکلت های فاقد معاینه فنی

جلوگیری پلیس از تردد موتورسیکلت های دودزا در سطح شهر از امروز

موتورسیکلت های فاقد معاینه فنی باید جریمه شوند

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!