بازار مملو از تایر خودرو است

سخنگوی انجمن صنعت تایر بیان کرد: بازار مملو از تایر خودرو است و به مرز اشباع رسیده، با توجه به رکوردشکنی تولیدکنندگان، همچنین واردات انجام شده تایر به اندازه کافی و بیش از نیاز در بازار وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنعت تایر اظهار کرد: با وجود برنامه‌ریزی شرکت‌ها برای افزایش تولید، اما در نهایت همه چیز به نحوه جذب تولیدات از سوی بازار بستگی خواهد داشت.

وی گفت: اگر شرایط بازار تغییر کند، برنامه‌های تولید نیز دستخوش تغییر خواهد شد، مگر اینکه فرصت صادرات داده شود.

وی بیان‌ کرد: این روزها بازار مملو از تایر خودرو است و به مرز اشباع رسیده، با توجه به رکوردشکنی تولیدکنندگان در سال گذشته که از مرز تولید 25 میلیون حلقه تایر گذشتند، همچنین واردات انجام شده به‌خصوص در تایرهای باری و اتوبوسی، تایر به اندازه کافی و بیش از نیاز در بازار وجود دارد.

تنها اشاره کرد: این موضوع هرچند برای مصرف‌کنندگان بسیار خوب است، اما شاهدیم تایرفروشان با حداقل سود و حتی گاهی اوقات بدون سود اقدام به فروش تایرها می‌کنند تا به اصل پول‌شان برسند.

سخنگوی انجمن صنعت تایر معتقد است:‌ تداوم این رویه حضور توزیع‌کنندگان تایر را در بازار کم‌رنگ خواهد کرد و در پی آن، کارخانجات نیز شروع به نسیه‌فروشی خواهند کرد.

وی افزود: نسیه‌فروشی منجر به کاهش نقدینگی در اختیار کارخانجات شده و در نتیجه، خریدهایشان را دچار اشکال خواهد کرد، همچنین نیاز تولیدکنندگان به وام و تسهیلات را افزایش خواهد داد.

وی ادامه‌داد: تداوم این مساله در بلندمدت منجر به کاهش تولید از سوی کارخانجات خواهد شد تا بتوانند بازار را کنترل کنند.

تنها، در پاسخ به اینکه آیا فراهم کردن زیرساخت‌های فروش آنلاین نمی‌توانست راهگشای این مساله باشد، اشاره کرد: در سال‌های گذشته برخی کارخانجات به این شیوه فروش روی آوردند که اتفاقا سود بیشتری هم نصیب‌شان کرد، اما مشکلی که به وجود می‌آید از دست رفتن شبکه نمایندگی‌های توزیع تایر است که سرمایه‌ای برای شرکت‌ها محسوب می‌شود.

وی گفت: در چنین شرایطی، تمایل شبکه نمایندگی‌ها برای خدمات‌رسانی به شرکت‌های خارجی و تبدیل شدن به شبکه فروش آنها یک خطر برای تولید داخل محسوب می‌شود.

این مقام صنفی تصریح کرد: صنعت تایرسازی سابقه ای حدود 60 سال دارد و تبدیل شدن بازار به رقیبی برای آن، عاقبت خوشی نخواهد داشت.

وی ادامه‌داد:‌ اکنون در تایرهای باری، اتوبوسی و سواری نشانه‌های اشباع دیده می‌شود و بازار از کشش لازم برخوردار نیست.

تنها ابراز امیدواری کرد: مسوولان در شرایط فعلی که نیاز بازار به اندازه کافی تامین شده، اجازه صادرات برخی تولیدات از جمله تایر خودروهای سواری‌ و شاسی‌بلند را صادر کنند که به‌ویژه در مورد دوم، در سال‌های گذشته انتقال دانش و فناوری، همچنین طراحی‌های لازم انجام شده است.

انتهای پیام \ منبع: ایرنا

قیمت لاستیک داخلی در بازار + جدول

سیاست های متضاد با پیشتیبانی تولید داخلی گریبان گیر صنعت تایر

سوال تایرسازان از دولت؛ چرا نمی‌گذارید صادرات انجام دهیم؟!

تایرسازان به دنبال تامین 100 درصدی نیاز بازار داخل/ افزایش 21 درصدی تولید تایر

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!