مالیات سالیانه خودروهای لوکس چقدر است؟

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: متاسفانه دولت ها در اجرای قوانین ضعف دارند بطور مثال مجلس یازدهم روی موضوع اخذ مالیات از خودروهای لوکس و مساکن لوکس تاکید دارد اما براساس بررسی ها، دولت در این رابطه اقدامی جدی انجام نداده است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

اخذ مالیات سالانه از خودروهای گران قیمت اولین بار در قانون بودجه سال 1399 در مجلس شورای اسلامی تصویب و به عنوان مالیات از خودروهای لوکس نزد افکار عمومی معروف شد، البته دولت هیچ عزمی برای اجرای این قانون به کار نبست. اما با آغاز فعالیت مجلس یازدهم، نمایندگان در اولین سال کاری خود این قانون را با اعمال اندکی تغییرات در بودجه سال 1400 بار دیگر تصویب کردند.

براساس این قانون که در بند الحاقی (7) تبصره (6) قانون بودجه ذکر شده، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف شد تا نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آنها حداکثر تا پایان خرداد ماه سال 1400 اقدام کند و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند تا کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی، مالیات سالانه مربوط به خودروهای تحت تملک خود و افراد تحت تکفلشان را حداکثر تا پایان بهمن ماه سال 1400 پرداخت کنند. از سوی دیگر وزارت امور اقتصادی و دارایی هم باید آیین نامه اجرایی آن را تهیه و حداکثر تا پایان خردادماه سال 1400 به تصویب هیئت وزیران می‌رساند.

دولت دوازدهم بار دیگر حتی در آخرین سال حضور خود بر مسند قدرت اجرایی کشور اراده‌ای برای اجرایی کردن، قانون اخذ مالیات سالانه از خودروهای گران قیمت نشان نداد و متاسفانه با وجود گذشت موعد زمانی پایان خرداد ماه، آیین‌نامه‌ای تاکنون مصوب و یا ابلاغ نشده است.

محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در واکنش به این موضوع گفت: متاسفانه دولت ها در اجرای قوانین ضعف دارند بطور مثال مجلس یازدهم روی موضوع اخذ مالیات از خودروهای لوکس و مساکن لوکس تاکید دارد اما براساس بررسی ها، دولت در این رابطه اقدامی جدی انجام نداده است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد:دولت موظف به اجرای قوانین است و طبیعتا قانون بودجه با توجه این که زمان اجرای آن سالانه است باید با دقت بیشتری و در زمان مناسب توسط دستگاه اجرایی شود.

خدابخشی تاکید کرد: اگر قوانین در زمان پیش بینی شده و بصورت صحیح اجرا شود بسیاری از مشکلات ایجاد نمی شود و بسیاری امور سامان می یابد در هر صورت کمیسیون بودجه بحث عدم توجه به اخذ مالیات از لوکس سواران و مالکان خانه های لوکس را پیگیری می کند

براساس این گزارش؛ در بند الحاقی (7) این تبصره آمده است: کلیه مالکین(اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل که در پایان سال 1400 مجموع ارزش آنها بیش از ده میلیارد( 000/ 000/ 000/ 10) ریال باشد به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو می باشند:

1- تا مبلغ پانزده میلیارد( 000/ 000/ 000/ 15) ریال نسبت به مازاد ده میلیارد( 000/ 000/ 000/ 10) ریال یک درصد (1%)

2- تا مبلغ سی میلیارد( 000/ 000/ 000/ 30) ریال نسبت به مازاد پانزده میلیارد( 000/ 000/ 000/ 15) ریال دو درصد (2%)

3- تا مبلغ چهل و پنج میلیارد( 000/ 000/ 000/ 45) ریال نسبت به مازاد سی میلیارد( 000/ 000/ 000/ 30) ریال سه درصد (3%)

4- نسبت به مازاد چهل و پنج میلیارد( 000/ 000/ 000/ 45) ریال چهار درصد (4%)

ماخذ محاسبه مالیات خودرو موضوع این بند قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان سال 1399 تعیین و اعلام می شود. ماخذ مزبور برای انواع خودرو که بعد از اعلام سازمان تولید یا وارد می شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات آن توسط سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد شد.

انتهای پیام | منبع: خانه ملت

جزئیات مالیات خرید و فروش خودرو چه طور خواهد بود؟

مالیات خودروها چگونه محاسبه می شود؟

لوکس سواران آماده پرداخت مالیات شوند!

طبق آمار 700 هزار خانوار در کشور بیش از 3 خودرو دارند

مالیات، راهکار مناسب برای حذف دلالان از بازار خودرو

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!