زمان تعویض روغن موتور خودرو چه وقتی است؟

یکی از مهم ترین و درعین حال ساده ترین لوازم مصرفی خودرو، روغن موتور آن است که اگر در زمان مناسب آن تعویض نشود می تواند آسیب جدی به پیشرانه خودرو وارد کند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

یکی از اساسی‌ترین اقداماتی که برای سالم نگه داشتن خودرو باید انجام داد، تعویض منظم روغن موتور است. با این حال، به دلیل اینکه کار تعویض روغن، بسیار ساده است و معمولاً باید هر چند ماه یکبار آن را انجام داد، برخی رانندگان ممکن است این کار را به تعویق بیندازند یا فراموش کنند.

هر خودرویی با افزایش سال ساخت، افزایش مسافت پیموده شده یا رانندگی در آب و هوای شدید، به تغییرات مکرر روغن نیاز دارد. اما سوالی که پیش می آید چگونه می‌توان فهمید که از آخرین تعویض روغن چقدر زمان گذشته است؟ در این گزارش 5 علامت هشداردهنده را آورده ایم که نشان می‌دهد بهترین زمان برای تعویض روغن چه زمانی است.

اُفت سطح روغن: یکی از راه ها برای تشخیص زمان تعویض روغن کم شدن سطح آن است. نیاز است که حتما هر چند وقت یکبار سطح روغن موتور را بررسی کنید و اگر این کار را انجام ندهید، این احتمال وجود دارد که ناگهان با افت شدید سطح روغن روبرو شوید. اغلب اوقات، اگر سطح روغن افت کرده باشد، آسیب جدی به سیستم وارد می کند و ممکن است مجبور شوید هزینه‌های اضافی ناشی از تعویض یا مراقبت از این مشکل را متحمل شوید.

گزارش خودرو

افزایش صدای موتور: روغن موتور اساساً موتور را روغن کاری می‌کند تا اجزای آن به طور یکنواخت کار کنند، اگر متوجه شدید روغن در حال تغییر شکل بوده و بافت آن تغییر کرده است باید اقدام به تعویض آن کنید چرا که آسیب جدی به موتور وارد می کند. اگر حین رانندگی متوجه صدایی از موتور شدید باید روغن موتور را چک کنید.

تغییر شکل بافت روغن: یکی دیگر از مواردی که باید در مورد زمان تعویض روغن موتور بدانید، مشاهده تغییر رنگ آن است، یعنی ببینید رنگ آن تیره تیره شده است. این به دلیل گرمای دائمی است که هنگام روشن شدن موتور در معرض آن قرار می‌گیرد؛ بنابراین یکی از راه‌های مطمئن برای تشخیص اینکه آیا موتور نیاز به تعویض روغن دارد، بررسی رنگ و بافت روغن است. اگر کاملاً تیره و ضخیم است، به تعویض روغن نیاز دارد.

مسافت پیموده شده بیشتر از حد معمول: اگر به تازگی از یک سفر جاده‌ای طولانی یا یک سفر کاری طولانی مدت بازگشته اید، ممکن است لازم باشد اتومبیل خود را برای تعویض روغن به یک مکانیکی ببرید. هر زمان که بیش از حد معمول مسافتی را پیمودید، باید سطح و رنگ روغن موتور را بررسی کنید و در صورت تغییر در آن باید اقدام به تعویض روغن کنید.

چراغ موتور را چک کنید: چراغ “check engine” در پشت آمپر می‌تواند به دلایل متعدد مکانیکی روشن شود. اگر خودروی شما چراغ تعویض روغن ندارد یا وضعیت روغن را نمی دانید، اگر این چراغ روشن شد می تواند نشانه ای در خصوص اخطار تعویض روغن باشد.

انتهای پیام | منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انفجار ناگهانی ۴۱ درصدی قیمت روغن موتور از دوشنبه

جدیدترین قیمت روغن موتور در بازار لوازم یدکی

قیمت روغن موتور افزایش یافت

هشدار فنی برای روزهای گرم: حواستان به مایع خنک کننده و سیستم خنک کاری موتور باشد!

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!