رشد 15 درصدی قیمت تایر تنها با موافقت سازمان حمایت اجرایی می شود

رییس انجمن صنفی صنعت تایر ایران بیان کرد: افزایش ۱۵ درصدی قیمت تایر، فقط با موافقت قطعی سازمان حمایت و سایر نهاد‌های ذیربط اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

مهدی فکری، رییس انجمن صنفی صنعت تایر ایران با تاکید بر اینکه افزایش 15 درصدی قیمت انواع تایر پس از بررسی مستندات ارائه شده توسط شرکت‌های تولیدکننده تایر به سازمان حمایت و موافقت قطعی سازمان مزبور و سایر نهاد‌های ذیربط اجرایی خواهد شد، اظهار کرد: واقعی شدن قیمت‌ها به این میزان، تنها برای بقای صنعت تایر ایران کافی است و کارخانه‌ها را به سوددهی نخواهد رساند.

وی با تاکید بر اینکه کارخانه‌های بزرگ تایرسازی مانند گروه صنعتی بارز به دلیل حجم بالای تولید، بیش از 8 ماه است که مواد اولیه خود را با ارز نیمایی 23500 تومانی خریداری می‌کند و در حال حاضر به دلیل توقف قیمت‌ها در ایستگاه آبان 99 به سمت زیان‌ده شدن می‌روند، افزود: برخی شرکت‌های کوچکتر، به دلیل حجم کمتر تولید و واردات انبوه مواد اولیه با نرخ دولتی در سال قبل، هنوز به مرحله زیان نرسیده‌اند که البته آن‌ها هم به زودی با اتمام مواد اولیه مواجه می‌شوند. با این حال هم‌اکنون تولید تایر‌های بایاس در کشور زیان‌ده است و گروه صنعتی بارز به دلیل تولید سبد کامل محصول، شامل رادیال سواری، باری اتوبوسی و بایاس مشکلات بیشتری در این زمینه دارد.

رییس انجمن صنفی صنعت تایر ایران با اشاره به اینکه از آبان ماه سال گذشته قیمت مواد اولیه تولید تایر 2.5 تا 3 برابر افزایش یافته اما متأسفانه تایرسازان مجبور به ادامه تولید با قیمت‌های قبلی هستند، اشاره کرد: پرداخت ارز دولتی و اهرم‌های حمایتی از سوی دولتها، بیش از آنکه برای مصرف کننده نهایی منفعت داشته باشد مفسده‌آمیز بوده و واقعی‌سازی نرخ تایر بر اساس قیمت تمام شده بهترین روش برای کنترل بازار خواهد بود.

فکری با تاکید بر اینکه بر اساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار، وظیفه نرخ‌گذاری تایر به شرکت‌های تولید کننده تایر سپرده شده بیان کرد: بر همین اساس، تمامی اعضای هیئت مدیره انجمن در 27 تیرماه با افزایش 15 درصدی قیمت‌ها از ابتدای شهریور ماه موافقت کردند و برای دومین بار نیز این موضوع در 24 مرداد ماه به تأیید اعضا رسید.

وی ادامه داد: بر همین اساس انجمن از همان ابتدای مرداد ماه تصمیم خود برای تعدیل قیمت‌ها بر اساس قیمت تمام شده را به اطلاع سازمان حمایت رساند، اما متاسفانه سازمان حمایت در اقدامی دیرهنگام در شهریور ماه 1400 از شرکتها، درخواست مستندات برای تعدیل قیمت‌ها را کرد. این درحالی است که این فرایند می‌توانست در مرداد ماه طی شود و مشکلات فعلی برای صنعت تایر کشور به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین صنایع کشور به وجود نیاید.

فکری اظهار بیان کرد: با استقرار کامل دولت جدید و جاری شدن رویکرد‌ها و تصمیم‌های تخصصی و فسادستیز در بدنه وزارت صمت، صنعت تایر کشور نیز وضعیت بهتری را تجربه کند.

انتهای پیام/ منبع: ایلنا

مشکلی در تامین نیاز داخلی لاستیک کشور نداریم

افزایش قیمت تایر با تذکر سازمان حمایت ملغی شد

افزایش قیمت تایر در شرایط فعلی را اشتباه است

صادرات تایر آزاد شد

تایر هنوز گران نشده است!

تایر فقط 15 درصد گران شد!

تایر چه زمانی گران می شود؟

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!