ما برای تنظیم بازار، نیازمند واردات هستیم

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: ما برای تنظیم بازار، نیازمند واردات هستیم. هر گاه عرضه و تقاضای بازار به هم بخورد، برای تنظیم بازار چاره‌جویی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

لطف الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع مجلس در مورد طرح واردات مشروط خودرو خارجی، گفت: طرحی در مجلس مصوب شد که برای مجلس قبلی بود. این طرح در مجلس دهم مصوب و به شورای نگهبان فرستاده شده بود. شورای نگهبان این طرح را به مجلس بازگرداند و کمیسیون صنایع اصلاحاتی انجام داد و آن را در صحن مصوب کرد.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس یازدهم گفت: یکی از آفت‌های صنعت خودرو در کشور عدم رقابت در تولید خودرو و انحصار تولید است. بنابراین، کشور ما در کیفیت خودرو و البته قیمت ارائه موفق نبوده است. مجلس مشروط به عدم تعهد ارزی واردات خودرو را آزاد کرد تا از طریق صادرات قطعات خودرو یا مجراهای دیگر میزان واردات خودرو خارجی را افزایش دهد.

این عضو مجمع نمایندگان زنجان در مجلس افرایش واردات خودرو را مثبت دانست و گفت: ما برای تنظیم بازار، نیازمند واردات هستیم. هر گاه عرضه و تقاضای بازار به هم بخورد، برای تنظیم بازار چاره‌جویی می‌شود. عرضه و تقاضای ما در کشور در صنعت خودرو دچار مشکل شده است. اگر همه خودرو سازان ما با هم متحد شود، نمی‌توانند یک میلیون خودرو هم تولید کنند. ما کمتر از یک میلیون خودرو تولید می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تولیدات داخلی ما شامل هر نوع خودرو نمی‌شود، گفت: خودروهایی که در راه‌سازی استفاده می‌شود یا نیروهای نظامی و انتظامی استفاده می‌کنند و البته خودروهایی که برای راه‌های صعب العبور است، در کشور تولید نمی‌شود. بنابراین نیازمند واردات هستیم.

سیاهکلی افزود: واردات عاقلانه که به تولید داخل ضربه نزند، مد نظر مجلس است. امیدوارم شورای نگهبان در جهت شکست حباب بازار این مصوبه را قبول کند. وزارت صنعت، معدن و تجارت متصدی اجرای این مصوبه است.

نماینده مردم قزوین در مجلس در پایان در خصوص اظهار نظر وزیر صمت مبنی بر اینکه وزارت خانه برنامه‌ای برای واردات خودرو ندارد، گفت: وزیر سیاست گذار در این زمینه نیست. وزیر مجری قانون است. اگر وزیر صمت چنین سخنی گفته باشد، از چارچوب وظایف ایشان خارج است. ایشان حق زدن چنین حرفی را ندارد. اگر قانون نهایتا مصوب شود، قطعا اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام/ منبع: ایسنا

قرار نیست با مصوبه مجلس اتفاقی در بازار خودرو بیفتد

مخالفت میرسلیم با واردات خودرو نظر شخصی بوده است

طرح واردات مجلس سبب ساماندهی بازار خودرو می شود

مجمع تشخیص با واردات خودرو مخالف است

خودروهایی با 3 ستاره اجازه ورود دارند

مصادره واردات به نفع صادرات/ زوایای پیدا و پنهان واردات خودرو

جزئیات طرح مجلس برای واردات خودرو چیست؟

لاماری راین ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!