میخواهم زنده بمانم!/ خودرو بزرگ بخریم یا کوچک؟

آیا خودروهای بزرگتر از خودروهای کوچکتر ایمن ترند؟

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

آیا خودروهای بزرگتر از خودروهای کوچکتر ایمن ترند؟ همین سؤال در مورد خودروهای شاسی بلند و وانت ها مطرح است. شاید سایز خودرو مهم باشد، اما رفتار رانندگی، رعایت تعمیر و نگهداری و حفظ سرعت مطمئنه مهمترند.

تردیدی نیست که خودروهای جدیدتر،‌ ایمن ترند. نگاهی به آمار مرگ و میر سالانه 2019 از مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه موسوم به IIHS [مخفف Insurance Institute of Highway Safety نشان می دهد که احتمال مردن در تصادف نسبت به سال 1980 نصف شده است.

به بیان دقیق تر در سال 1980 به ازای 100 هزار نفر 22.5 مرگ به ثبت می رسید در حال که در سال 2019 به ازای 100 هزار نفر 11.5 نفر به ثبت رسیده است. کاهش چشمگیر در میزان مرگ و میر انسان ها در اثر تصادف به عوامل مختلفی بستگی دارد و در سه دهه گذشته، با بهبود زیرساخت ها، سیاست گذاری ها و رفتارهای رانندگان میزان مرگ و میر در اثر تصادف کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

رسانه ها معمولاً ایمن ترین خودروها the safest cars یا ایمن ترین شاسی بلندهای safest SUVs بازار را معرفی می کنند اما آیا می توان دسته بندی ها یا سگمنت های مختلف بازار را از لحاظ مرگ و میر با هم مقایسه کرد؟ مخصوصاً که انرژی جنبشی رابطه مستقیمی با وزن خودرو دارد.

به قدری عوامل مختلف در آمار مرگ و میر در اثر تصادف دخالت دارند که نمی شود ارزیابی این تصادف ها را به یک عامل نسبت داد. از جمله این عوامل می توان به این موارد اشاره کرد: سرعت، سن راننده، جنسیت، نوع جاده یا خیابانی که مردم در آن میرانند، سن خودرو، فناوری های به کار رفته در خودرو، تأثیر مواد مصرف شده (الکل، مواد مخدر) و هزاران عامل دیگر.

اما این ادعا هم نمی تواند درست باشد که ایمنی یک خودروی جمع و جور در سگمنت A با ایمنی وانت ها یا شاسی بلندهای تمام قد برابری می کند.

بنابراین این سؤال همچنان باقی است که آیا هر چه خودرو بزرگتر باشد، ایمنی بهتری ارائه می کند؟ یا این نظریه اصلاً با آمار و ارقام جور در می آید؟

در ماه مه سال 2020 مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه آ»اری را منتشر کرد که نشان می داد مرگ راننده در خودروهای کوچک بالاتر است. البته در این گزارش داده های خودروها به دسته بندی های جداگانه ای تقسیم شده بود از جمله مینی ون، شاسی بلند، وانت پیکاپ و هر دسته بندی بر اساس سایز طبقه بندی شده بود.

در دسته بندی خودروهای سدان چهار در و هاچبک ها آمار به این شکل بود که به ازای هر 10 میلیارد مایل پیموده شده، بزرگترین خودروهای این دسته 36 مرگ و میر و کوچکترین خودروهای این دسته 78 مرگ و میر به ثبت رسانده اند یعنی مرگ و میر در خودروهای کوچکتر این دسته دو برابر خودروهای بزرگتر این دسته بوده است.

در دسته بندی خودروهای شاسی بلند هم سایز آنها ماننده دسته بندی سدان ها مهم بوده به طوری که مرگ و میر در شاسی بلندهای جمع و جور چهار برابر شاسی بلندهای تمام قد بوده است. یعنی هر چه سایز خودرو بزرگتر باشد، مرگ و میر در آ« کمتر است.

تقریباً در تمام سگمنت ها وقتی با خودشان مقایسه می شوند، این یافته که خودروهای کوچکتر مرگ و میر بیشتری دارند، در آمار مشخص شده است (البته به جز وانت هایی که نیروی قوای محرکه به محور عقب اعمال می شود و خودروهای دو-دَر )

در بررسی سال های 2014 تا 2017 معلوم شده است که 20 خودرو به ازای هر میلیون دستگاه پلاک شده فقط 9 مرگ و میر راننده به ثبت رسانده اند. از این 20 خودرو فقط 4 تای آن در دسته بندی خودروهای کوچک یا جمع و جور دسته بندی می شوند (که عبارتند از: لندرور اوک، فولکس گلف،‌ نیسان لیف و میتسوبیشی آوت لندر) در حالی که 16 خودروی دیگر در دسته بندی متوسط یا تمام قد قرار می گرفتند.

از 20 مدل که بالاترین میزان مرگ و میر را نشان داده اند،‌ 15 مدل تحت عنوان مینی یا کوچک دسته بندی شده اند. بله آمارها یک ترند کاملاً واضح را نشان می دهند که راننده ها در خودروهای بزرگتر کمتر جان خود را از دست می دهند.

حالا این سؤال پیش می آید که آیا شاسی بلندها و پیکاپ ها از سایر خودروهای سواری ایمن تر هستند یا نه؟ داده ها و آمار نشان می دهند که به ازای 10 میلیارد مایل پیموده شده مرگ و میر در خودروهای سواری به طور متوسط 36 بوده در حالی که در شاسی بلند 19 و در پیکاپ 18 مورد بوده است.

بالاترین میزان مرگ و میر ثبت شده در خودروهای سگمنت کوچک یا مینی های چهار در ثبت شده است که به ازای 10 میلیارد مایل 78 مورد مرگ و میر بوده است. در همین اثنا، بدترین ها در سگمنت شاسی بلند (لاکچری های کوچک تک دیفرانسیل) با 40 مرگ و میر به ازای 10 میلیارد مایل و خطرناک ترین پیکاپ ها (تمام قدهای دو دیفرانسیل) هستند که 23 مرگ و میر به ثبت رسانده اند.

پایین ترین میزان مرگ و میر در بین سگمنت های مختلف خودرو «مینی ون» هستند، که در حقیقت خودروی خانواده هم به حساب می آیند. به ازای 10 میلیارد مایل پیموده شده فقط 15 راننده مینی ون جان خود را از دست داده اند. فیزیک دان ها آن را به وزن این خودروها نسبت می دهند اما واقعیت این است که معمولاً راننده مینی ون ها همیشه این را در نظر دارند که در صندلی عقب، کودکان نشسته اند.

جدای از آمارهایی که منتشر می شود و سوای آن که هر چقدر اندازه خودرو بزرگتر باشد، خودرو ایمن تر است در این نکته شکی نیست که موارد مهمتری وجود دارند و آن نگهداری صحیح خودرو از لحاظ فنی، رفتار خوب رانندگی،‌ عدم مصرف مواد، رعایت سرعت بهینه، رانندگی با هشیاری بالا عوامل مهمتری نسبت به سایز خودرو هستند.

انتهای پیام /

لاماری ایلیا ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!