پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

گام بزرگ ایران‌ خودرو و سایپا در راستای اتحاد استراتژیک

هم‌زمان با هفته وحدت و با امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک بین شرکت‌های زیرمجموعه گروه صنعتی ایران‌خودرو و گروه خودروسازی سایپا، گام بزرگ دو خودروساز بزرگ کشور در راستای تحقق اهداف اتحاد استراتژیک برداشته شد. به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو  مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در نشست امضای شش تفاهم‌نامه همکاری با سایپا که به […]

سبحان قالیباف
چهارشنبه - ۲۰ مهر ۱۴۰۱

هم‌زمان با هفته وحدت و با امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک بین شرکت‌های زیرمجموعه گروه صنعتی ایران‌خودرو و گروه خودروسازی سایپا، گام بزرگ دو خودروساز بزرگ کشور در راستای تحقق اهداف اتحاد استراتژیک برداشته شد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو 

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در نشست امضای شش تفاهم‌نامه همکاری با سایپا که به میزبانی شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن هفته وحدت، تقارن زمانی امضای این تفاهم‌نامه با هفته وحدت را مبارک و خجسته ارزیابی کرد و گفت: در شرایط فعلی، شکل‌گیری این اتحاد بین دو خودروساز یک گام بزرگ در راستای سیاست‌های کلان اقتصادی کشور به شمار می‌رود و به عبارتی سرآغاز تحول در حوزه کیفیت، کاهش قیمت تمام شده و تنوع محصول در صنعت خودرو خواهد بود.

مهدی خطیبی اتحاد استراتژیک ایران‌خودرو و سایپا که هدف و آرزوی دیرین صنعت خودرو کشور بود را ریل‌گذاری صحیح در مسیر توسعه این صنعت توصیف کرد و گفت: باید با برنامه‌ریزی درست هر روز بر استحکام و کیفیت این اتحاد بیفزاییم و با چابک‌سازی بسیاری از ساختارهای صنعت خودرو هم‌گام با خودروسازان بزرگ دنیا حرکت کنیم.

وی با بیان این‌که شکل گیری این اتحاد استراتژیک طی سال‌های گذشته به عنوان حلقه مفقوده در صنعت خودرو بلاتکلیف بوده است، افزود: به ثمر نشستن پروژه اتحاد دو خودروساز و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در هفته وحدت را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم بتوانیم نتایج موثری برای افزایش رضایتمندی مشتریان کسب کنیم.

خطیبی اتحاد در اهداف و برنامه‌های توسعه را مسیر برون‌رفت از مشکلات و کمبودهای موجود دانست و گفت: در زمینه قوای محرکه، لجستیک، دفاتر خارج از کشور، خدمات پس از فروش اقدامات مهمی شکل گرفته و این موضوع نشان از شکل گیری فرهنگ مشارکت در خودروسازان کشور است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با بیان این‌که در شرایط توسعه فضای رقابتی در صنعت خودرو جهان، دو خودروساز بزرگ کشور بدون اتحاد استراتژیک و ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک نخواهند توانست بقای خود در بازارهای داخلی و منطقه‌ای را تضمین کنند، تصریح کرد: ایران‌خودرو و سایپا به عنوان سرمایه‌های ملی متعلق به مردم هستند و اهداف و استراتژی‌های مشترکی را دنبال می کنند.

وی با تاکید بر پرهیز از رقابت منفی میان دو خودروساز گفت: با اصلاح این تفکر مسیرهای روشنی پیش‌رو خواهیم داشت و در این گام بزرگ نیز شرکت‌های زیرمجموعه دو خودروساز با نزدیک شدن به یکدیگر می‌توانند آغازگر همکاری‌های هماهنگ و مهندسی شده در حوزه توسعه محصول باشند و به طور حتم در آینده نزدیک اثرات مثبت آن نیز نمایان خواهد شد.

اتحاد دو خودروساز سیاست اصلی دولت مردمی و وزارت صمت است

در این مراسم، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز ضمن گرامی‌داشت هفته وحدت، گفت: از این‌که این مراسم در هفته وحدت اتفاق افتاد بسیار خوشایند است و امیدواریم سالانه در هفته وحدت، دو خودروساز بزرگ به واسطه نتایج خوب همکاری‌های مشترک جشن بگیرند.

محمدعلی تیموری افزود: خداوند متعال در قرآن کریم می فرمایند که «دست خدا با جماعت است»، وحدت یعنی همین اتفاقی که امروز با همکاری دو خودروساز بزرگ شکل گرفته است.

وی تصریح کرد: در دنیای امروز همین وحدت مورد تاکید قرآن کریم، به نام کار گروهی مطرح و نام‌گذاری شده که شامل کار گروهی در درون سازمان ها و یا بین سازمان هاست و خوش‌بختانه این نگرش در دولت مردمی از روز نخست شکل گرفته است و این سیاست توسط وزیر صمت به عنوان راهبرد اصلی از ابتدا پیگیری و دنبال می شود.

تیموری افزود: در راستای سیاست وزارت صمت دو خودروساز از ابتدا به صورت متحد با هم حرکت کردند و این اتحاد نتایج خوبی را به ارمغان آورده است و یکی از نتایج خوب این وحدت در چند ماه اخیر این بوده که میزان هجمه ها به دو خودروساز کاهش اساسی داشته و آرامش در دو مجموعه حکم‌فرما شده است.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: آن‌چه باعث این آرامش در صنعت خودرو شده حاصل عواملی نظیر، سیاست‌گذاری بسیار حرفه‌ای وزارت صمت و تلاش‌های شبانه روزی همه کارکنان و مدیران دو خودروساز داخلی است.

وی افزود: دو خودروساز در حال حاضر خودروی ناقص در کف پارکینگ‌ها ندارند و نه تنها خودروی ناقص تولید نمی‌شود بلکه شاهد عبور مستقیم صد درصدی محصولات در سایپا و ایران خودرو هستیم در حالی که در ابتدای فعالیت‌مان در سایپا و ایران خودرو، بیش از ۱۶۰ هزار خودروی ناقص وجود داشت و شورای پول و اعتبار هم کمکی به خودروسازان نکرد، ولی امروز وضعیت نقدینگی سایپا و ایران خودرو نسبتا مناسب است.

تیموری یادآور شد: در روزهای نخست آغاز به کارم در سایپا، مقام معظم رهبری فرمودند که مردم از کیفیت خودروها گلایه‌مندند؛ این فرمایش نشان داد که ما صنعت خودرو را در چه شرایطی تحویل گرفتیم.

وی افزود: امروز بیش از ۳۰۰ درصد مراجعه مردم به نمایندگی‌ها کاهش یافته است، چرا که با عبور مستقیم محصولات، خودروها با کیفیت مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرد. همچنین اتحاد بین دو خودروساز منجر به افزایش کیفیت در تامین و تولید قطعات و محصولات می‌شود.

تیموری تاکید کرد: آرزوی ما این است که خودرویی تولید کنیم تا پنج سال به نمایندگی مراجعه نکند و این اتفاق باعث می‌شود تا صادرات ما کاملا اقتصادی باشد.

گفتنی است، در این مراسم، تفاهم‌نامه های همکاری بین شرکت‌های زیرمجموعه سایپا و ایران‌خودرو به امضای مدیران عامل این شرکت‌ها رسید و در حضور مدیران عامل گروه خودروسازی سایپا و گروه صنعتی ایران خودرو مبادله شد.

شرکت مهرکام پارس ایران‌خودرو با شرکت پلاسکوکار سایپا، شرکت درخشان ساز ایران‌خودرو با شرکت پلاسکوکار سایپا، شرکت ریخته‌گری چدن ایران‌خودرو با شرکت مالیبل سایپا، شرکت ریخته‌گری آلومینیوم ایران‌خودرو با شرکت مالیبل سایپا، شرکت حمایت گستر ایران‌خودرو با شرکت لیزینگ رایان سایپا و شرکت مهرکام پارس ایران خودرو با شرکت سایپاآذین، تفاهم نامه های همکاری را امضا و مبادله کردند.

اهداف اصلی توسعه همکاری‌های سایپا و ایران خودرو شامل تولید اقتصادی محصولات و قطعات از طریق پوشش ظرفیت مازاد شرکت‌ها، توسعه هسته‌‌های اکتساب فناوری در زنجیره ساخت، تامین قطعات، تجهیزات و خدمات در صنعت خودرو، مدیریت و بهره‌‌برداری بهینه استفاده از منابع با هدف کاهش هزینه‌های تمام شده، ارتقای فناوری‌های عملیاتی تولید و به اشتراک گذاشتن تجارب و ظرفیت‌های مهندسی و افزایش عمق ساخت داخل محصولات و قطعات با هدف افزایش کیفیت و کاهش ارزبری عنوان شده است.

رویکرد تعاملی مدیران عامل دو خودروساز بزرگ مبنی بر ترسیم نقشه راه برای همکاری‌های مشترک، باعث شده است تا عواملی مانند استفاده از ظرفیت‌های دو خودروساز، کاهش قیمت تمام شده بر مبنای ارتقای کیفیت محصولات و قطعات، تکمیل زنجیره تامین و تولید و هم‌گام‌سازی با تکنولوژی‌های پیشرفته مورد تاکید مهدی خطیبی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و محمدعلی تیموری مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا قرار گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی