خودروسازان رکورد تولید ماهانه را زدند

مدیر کل دفتر صنایع و معادن وزارت صمت از شکسته شدن رکورد تولید ماهانه حودرو طی 5 ساله گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو 

عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل دفتر صنایع و معادن وزارت صمت اظهار کرد:‌ همه رویکردهای موجود چه در حوزه تولید و چه در حوزه واردات نشان از ریزش قیمت خودروها در بازار دارد.

وی بیان‌داشت: از سوی دیگر، نخستین محموله های وارداتی خودرو وارد کشور شده و همین روند با شدت بیشتری هم در تولید و هم در واردات تا پایان سال و سال آتی نیز ادامه خواهد یافت.

توکلی گفت: بنابراین، براساس عرضه‌های سنگین خودرو تا پایان سال توسط خودروسازان و همچنین واردکنندگان، شاهد رقابتی شدن بازار خودرو خواهیم بود.

وی ادامه‌ داد: میتوان پیشبینی کرد که با توجه به افزایش عرضه و محدود بودن تقاضا در بازار، خودرو کالای مناسبی برای سرمایهگذاری نیست و با ریزش قیمت خودروها در بازار مواجه خواهیم بود.

توکلی تاکید کرد: اگرچه از بسیاری دردهای مزمن صنعت خودرو همانند تولید ناقص یا خودروهای انباشته در پارکینگ‌ها که در پنج سال گذشته گریبان صنعت را گرفته بود، گذر کرده ایم و به ترمیم، تثبت و رشد جریان تولید دست یافته‌ایم، اما آن چه برای وزارت صمت اهمیت فراوان دارد پرداختن به ریشه این عارضه ها است که همانا عدم رسوخ فعالیت‌های دانشبنیان در صنعت خودروی کشور است.

وی اشاره کرد: مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، توسعه خودروها با نشان‌های بومی و استفاده از فناوری‌های نوین در محصولات خودرویی کشور با شدت بیشتری دنبال میشود.

این مقام مسوول وزارت صمت توضیح‌داد: هم اکنون برنامه ریزی به‌گونه ای است که 9 محصول مختلف بر روی بُنسازه های (پلتفرم‌های) بومی توسعه و در سال آتی وارد بازار شود و بدین ترتیب در کنار واردات خودرو، فضایی رقابتی در بازار خودروی کشور ایجاد میشود.

وی اضافه‌ کرد: برای آنکه نتایج حاصله به صورت پایدار در صنعت خودروی کشور تداوم داشته باشد و با فراز و فرود استراتژیک که ریشه بسیاری از مسایل این صنعت است مواجه نشویم، دو سند درباره برنامه تحولی صنعت خودروی کشور و رویکرد دانشبنیان شدن در این صنعت منتشر شده است.

توکلی اظهار داشت: همزمان پروژه تغییر قواعد حاکم بر صنعت خودروی کشور با تدوین آیین نامه های مرتبط با قانون ساماندهی صنعت خودروی کشور در حال انجام است و در این مسیر از نخبگان دانشگاهی و صنعتی کشور در هفت کارگروه مختلف تخصصی بهره گرفته شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با رویکردهای نوین به کارگرفته شده در صنعت خودروی کشور، علاوه بر رقابتی شدن بازار خودرو،شاهد رشد پایدار صنعت خودروی کشورمان باشیم. صنعتی که ظرفیت‌های فراوانی را در زنجیره شرکت‌های دانش بنیان، قطعه سازان و خودروسازان در خود نهفته دارد.

انتهای پیام/ منبع: ایرنا

نظر شما !!