خودروهای داخلی چطور قیمت گذاری می شوند؟

نایب رئیس شورای رقابت جزئیات نحوه قیمت گذاری پایه خودروهای داخلی را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو 

محمود دودانگه نایب رئیس شورای رقابت با بیان اینکه در دستورالعمل تنظیم بازار دو مبنا برای قیمت‌گذاری در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: یکی از مبانی دستورالعمل سازمان حمایت بوده که بر مبنای هزینه تمام شده است. مبنای دوم قیمت پایه رقابتی است که بر اساس آن رقابت‌پذیری خودروهای تولید داخل از منظر معیارهای مختلف سنجیده می‌شود. در این راستا سه خودروی خارجی هم رده و مشابه هر یک از خودرو های تولید داخل انتخاب و میانگین قیمت آن‌ها با قیمت محاسباتی سازمان حمایت مقایسه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه قیمت خودروهای مشابه خارجی قیمت کارخانه و تولیدکننده است، گفت: به عبارت دیگر قیمت خودرو بدون در نظر گرفتن عوارض، سود بازرگانی و… مبنا قرار می‌گیرد و با قیمت محاسباتی سازمان حمایت مقایسه می‌شود. قیمت بالاتر، پایین‌تر یا معادل نشان می‌دهد وضعیت رقابت‌پذیری خودروی داخلی از نظر قیمت چگونه است. در نهایت شورای رقابت متناسب با آن تصمیم خواهد گرفت.

نایب رییس شورای رقابت در ادامه در پاسخ به این سوال که مبنای قیمت‌گذاری خودروها از چه زمانی اجرایی خواهد شد، پاسخ داد: برای این منظور در کارگروه خودرو شورای رقابت جلسات مختلفی با خودروسازان ، سازمان حمایت، وزارت صمت، انجمن خودروسازان و تمام ذینفعانی که نقش دارند و همچنین با نهادهایی که می‌توانستند در تعیین خودروهای مشابه خارجی کمک کنند، جلسات مختلف و متعددی برگزار شده است و امیدواریم ظرف روزهای اینده شورای رقابت بتواند جمع‌بندی نهایی را انجام داده و درمورد اینکه این موضوع چه زمانی اجرا شود تصمیم بگیرد.

انتهای پیام/ منبع: ایسنا

نظر شما !!