پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مزایا و معایب ماشین مزایده‌ای

احتمالاً در فیلم های سینمایی نحوه فروش یک جنس و کالا را به صورت مزایده دیده اید که فردی قیمت پایه را اعلام کرده و سپس خریداران قیمت های پیشنهادی خود را ارائه می دهند. در نتیجه کالا به بهترین و بالاترین پیشنهاد فروخته می شود. به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛ مزایده هایی که […]

شیوا تدین پور
شنبه - ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

احتمالاً در فیلم های سینمایی نحوه فروش یک جنس و کالا را به صورت مزایده دیده اید که فردی قیمت پایه را اعلام کرده و سپس خریداران قیمت های پیشنهادی خود را ارائه می دهند. در نتیجه کالا به بهترین و بالاترین پیشنهاد فروخته می شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛

مزایده هایی که عمدتاً در طول سال در کشور انجام می شود مربوط به کالاهای ارگان های دولتی و در بعضی اوقات مربوط به ارگان های خصوصی است.

مزایده ها به دو صورت مزایده عمومی و مزایده خصوصی انجام میشوند که قوانین خاص خود را دارند. مزایده خودرو نیز از مواردی است که هر ماهه در بیشتر استان های کشور انجام می شود و شما برای اطلاع از این اطلاعیه ها می توانید به سایت ایران مزایده مراجعه کنید.

اگر توانایی مناسبی در تشخیص سالم بودن خودرو داشته باشید و اندکی نیز بخت همراه شما باشد می توانید خودروی مورد مزایده را با قیمتی تا ۳۵ درصد کمتر از قیمت آن در بازار آزاد معامله کنید.

مزایای ماشین مزایده‌ای

یکی از مهم‌ترین مزایایی که این نوع از ماشین‌ها دارند، قیمت مناسب آنها است. در واقع در جریان مزایده خودرو قیمت خودروها پایین‌تر از قیمت کارخانه اعلام می‌شود و به همین دلیل هم تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد.

اما ریسک وجود انواع عیب نیز در این خودروها وجود دارد. از دیگر مزایای خرید ماشین مزایده‌ای آن است که شما با حضور در جریان مزایدات می‌توانید تجربه‌های بسیاری را در زمینه انجام معاملات مختلف به دست بیاورید.

انواع مزایده خودرو

در یک دسته بندی، انواع مزایده خودرو به لحاظ نوع برگزار کننده آنها به دو دسته مزایده دولتی و مزایده عمومی دسته بندی می‌شوند.

از لحاظ نوع برگزاری نیز مزایده خودرو به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شود:

مزایده خودرو به صورت کلامی و چانه زنی: در این روش شخصی قیمت ماشین مزایده‌ای را اعلام کرده و شخص دیگری قیمتی بالاتر در هنگام مزایده اعلام می‌کند. در فرایند مزایده می‌توان قیمت را بالاتر برد و شخصی که قیمت بالاتر را اعلام کرده باشد؛ برنده مزایده خواهد بود.

مزایده خودرو به صورت پاکتی: در این نوع از مزایده، پس از بررسی خودرو، موضوعاتی مانند شرایط خودرو،  قیمت خودرو در داخل بازار و مبلغی که میخواهیدارزان‌تر از بازار است، باید در نظر گرفته شود. در نهایت یک قیمت نهایی که بالاتر از قیمت پایه است، توسط شرکت کنندگان در مزایده پیشنهاد داده می‌شود.

در نوع اول از مزایده ماشین، که به صورت کلامی انجام می‌شود؛ برنده مزایده خودرو در همان لحظه مشخص خواهد شد اما در مزایده از نوع پاکتی شرکت کنندگان باید تا زمان باز کردن پاکت‌ها و اعلام نتیجه نهایی منتظر بمانند تا برنده مزایده اعلام شود. در صورتی که فردی در مزایده خودرو برنده شود، پس از تسویه با ارگان مورد نظر معمولا تا یک هفته باید برای سند زدن خودرو منتظر بماند.

انواع ماشین مزایده‌ای

ماشین های مزایده‌ای انواع بسیاری دارند که از جمله آنها می‌توان به خودروهایی که دچار آتش سوزی یا تصادف‌های شدید می‌شوند، خودروهایی که صفر هستند ولی مدت‌ها است از کارخانه خارج نشده‌اند، خودروهای سازمان‌های مختلف، خودروهای لوکس و کلاسیک و غیره اشاره کرد.

بیشترین میزان مزایده خودرو توسط ارگان‌هایی مانند مزایده ایران خودرو، سایپا، مبارزه با مواد مخدر، ناجا و غیره برگزار می‌شود. برای شرکت در این نوع از مزایده‌ها می‌توانید به وب سایت‌هایی که اقدام به انتشار آگهی مزایدات و مناقصات می‌کنند؛ مانند وب سایت هزاره مراجعه کنید.

نکات مهم در هنگام خرید ماشین مزایده‌ای

در هنگام خرید ماشین مزایده‌ای، با توجه به ریسک بالایی که این معاملات دارند، شما باید در هنگام بازدید از خودرو اطلاعات کافی را در ارتباط با آن ماشین مزایده‌ای به دست آورید. برای این کار بهتر است شخصی را که در این زمینه باتجربه است همراه خود ببرید تا خودرو را به لحاظ کارشناسی به خوبی بررسی کند.

در هنگام بازدید از خودرو متوجه خواهید شد که نیاز به تعمیرات زیادی دارد یا خیر، بنابراین با احتساب این موارد باید در نظر بگیرید که هزینه تعمیرات احتمالی هم در قیمت پیشنهادی خود لحاظ کنید. البته هزینه‌های دیگری نیز مانند خلافی و سند زدن در این زمینه وجود دارد که عمدتا مبلغ بالایی ندارد اما باید در قیمت پیشنهادی شما در نظر گرفته شود.

چگونه در مزایدات برنده شویم؟

بدون شک شرکت در مزایده بدون داشتن اطلاعات کافی و نداشتن تخصص در تشخیص میزان سلامت خودرو، نه تنها معاملهای مناسب برای شما نبوده بلکه زیانده نیز خواهد بود. اگر خود مهارت بالایی دارید و میتوانید از پسکار بربیایید مشکلی به وجود نخواهد آمد. در غیر این صورت حتماً یک فرد ماهر و باتجربه را با خود همراه کنید تا در ارائه پیشنهاد مناسب شما را راهنمایی کند و احتمال موفقیت شما بالاتر رود.

نکته اول داشتن اطلاعات و آگاهی از زمان انجام گرفتن مزایده ها است. برای اینکه هیچ مزایدهای از دست شما نرود بایستی از تمامی مزایده ها آگاهی کامل داشته باشید و زمان دقیق آن را بدانید. سایت ایران مزایده یک گزینه مناسب برای این کار است.

نکته دوم به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد مزایده مانند محل آن، مقدار مبلغ موردنیاز تضمین برای شرکت در مزایده و… است که در اتخاذ تصمیم صحیح به شما کمک خواهد کرد.

نکته سوم و بسیار مهم آماده کردن مدارک موردنیاز مزایده و تحویل آنهاست. بسیاری از افراد شرکت کننده در مزایده به دلیل کامل نبودن مدارک و یا تأخیر در تحویل دادن مدارک خود، از دور رقابت خارج و برنده شخص دیگری معرفی می شود که مدارک کافی و لازم را ارائه کند. نکته آخر نیز اطلاع پیداکردن از شرایط مزایده است، هر مزایده شرایط خاص خود را دارد و باید برسی کنید که امکان فراهم کردن آن را دارید یا خیر.

حرف آخر: هنگامی که در مزایده شرکت کردید و قصد ارائه پیشنهاد برای خودرو را داشتید به دو نکته توجه کنید؛

اول اینکه اگر خودروی مورد مزایده نیاز به انجام تعمیرات داشت و پس از خرید مستلزم هزینه بود، این مقدار را در مبلغ پیشنهادی خود لحاظ کنید.

دوم اینکه اگرچه هزینه های جانبی مانند هزینه های ثبت سند و خلافی مبلغ چشمگیری ندارند و قابل چشم پوشی هستند اما بهتر است که شما مبالغ را نیز در نظر خود داشته باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی