پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نصب باند و اسپیکر های روی درب ماشین

نصب باند و اسپیکر های روی درب ماشین چگونه است؟

سیستم صوتی‌ای که به صورت فابریک از کارخانه روی خودروتان نصب شده، اغلب اوقات آنقدر بد و بی‌کیفیت است که اصلاً ارزش ارتقا دادن ندارند و با تعویض آن‌ها و جایگزینی محصول باکیفیت‌، در وقت و هزینه‌تان صرفه‌جویی می‌شود.

شیوا تدین پور
چهارشنبه - ۲۲ شهریور ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛

این روزها اغلب تعمیرگاه‌ها، نیروهای متخصص خودرو در زمینه‌ی نصب باند و اسپیکرهای ماشین دارند و درصورتی که شما تصمیم به چنین کاری بگیرید، آن‌ها در کمترین زمان تغییرات لازم را در سیستم صوتی و پخش خودروتان اعمال می‌کنند.

اما متأسفانه گاهی اوقات اسپیکرهای روی درب ماشین خراب شده و شاید آن موقع خودتان تصمیم بگیرید که دست به آچار شده و آن‌ها را تعمیر کنید. با آموزش نصب باند و اسپیکرهای ماشین، شما می‌توانید خودتان باندها را تعویض یا نصب کنید.

این کار ساده‌تر از آن که فکر کنید به‌نظر می‌رسد و حتی اگر مهارت‌های مکانیکی کافی نداشته باشید هم از پسش برخواهید آمد.

ابزار مورد نیاز برای کار

  • پیچ گوشتی
  • آچار هکس
  • پیچ گوشتی تورکس یا ستاره‌ای
  • دو تا جعبه‌ی کوچک
  • دو اسپیکر جدید با اندازه‌ی دقیق

خیلی از ماشین‌ها به طور اورجینال و کارخانه‌ای مجهز به این اسپیکرها هستند. اگر اینطور باشد، کارتان ساده‌تر می‌شود چون سیم‌کشی‌ها و جای اسپیکرها مشخص است و فقط باید تعویض صورت بگیرد.

حواستان باید به این نکته باشد که اگر هر یک از اسپیکرهایی که از قبل روی ماشین بوده‌اند، یک آمپلی فایر یا تفویت‌کننده درونی داشته باشد، باید این مورد را در نظر بگیرید که چطور می‌خواهید اسپیکرهای جدید تقویت بشوند. اگر اسپیکر بدون آمپلی فایر نصب کنید، صدا با آن کیفیتی که می‌خواهید به گوشتان نمی‌رسد.

پیدا کردن باند و اسپیکرهای روی درب مناسب

نصب باند و اسپیکر های روی درب ماشین چگونه است؟

این که چه اسپیکری مناسب خودرو شماست، تا حدودی بستگی به سلیقه‌ی موسیقیایی‌تان دارد. اگر طرفدار موسیقی جز هستید اسپیکری متفاوت از کسی که طرفدار موسیقی متال است به دردتان می‌خورد.

همچنین میزان بودجه‌ای که می‌توانید صرف کنید، آمپلیفایری که استفاده می‌کنید و فضای روی در ماشین، به شما می‌گوید که چه اسپیکری به درد می‌خورد. در چنین مواقعی اگر خودتان مهارت کافی برای انتخاب اسپیکر را نداشتید حتماً با کسی که دستی در این زمینه دارد مشورت کنید.

مراحل آموزش نصب باند و اسپیکرهای روی درب ماشین

اسپیکرهای جدید را که گرفتید، لازم است که اسپیکرهای قدیمی و همینطور پنل در ماشین را جدا کنید. این کار می‌تواند وقت‌گیر باشد اما معمولاً سخت نیست. تمام پیچ و مهره‌ها را با پیچ‌گوشتی‌هایتان باز کنید.

از قبل بهتر است تمامی پیچ‌گوشتی‌های مورد نظر را داشته باشید که وسط کار گیر نکنید. جعبه‌های کوچک هم دم دستتان باشد که همه‌ی پیچ‌ و مهره‌ها را در آن ریخته تا در نهایت کار دوباره سرجایشان بگذارید. بعد از باز کردن کامل باندها، پنل در را باید باز کنید که کمی بدقلق است.

یک سری گیره یا کلیپس پلاستیکی پنل‌های در را نگه داشته‌اند که باز و بستنشان خیلی راحت نیست. بین شش تا چهارده تا از این گیره‌ها در درب ماشینتان خواهد بود. اگر پس از پایان کار، تمام این گیره‌ها را سرجایشان نگذارید، در تمام مدتی که سعی دارید از صدای سیستم صوتی‌تان لذت ببرید، ویبره و نویز خواهید شنید. این نویز به این خاطر است که پنل را کامل نبسته‌اید.

پس از خلاصی از مرحله‌ی باز کردن پنل، می‌توانید به راحتی اسپیکرها را جدا کنید. نصب باند و اسپیکرهای رودری ماشین وقتی از قبل اسپیکری روی در نیست

حتی اگر هم از قبل اسپیکری روی در نصب نباشد، زیر پنل درب خودرو، فضای مشخص شده برای این کار را می‌بینید، فقط کافی است که به اندازه‌ی آن فضا و اسپیکر، روی پنل را ببُرید. در این فضاها می‌توانید اسپیکرهایی که تهیه می‌کنید را نصب نمایید. معمولاً گیره‌ها و پیچ‌ومهره‌های لازم برای این کار، در جعبه‌ی اسپیکر قرار گرفته است.

نصب اسپیکر تازه روی درب خودرو

این کار برای بعضی‌ها خیلی ساده و برای بعضی‌ها سخت است. اگر به‌خوبی بتوانید طبق مراحل آموزش نصب باند و اسپیکرهای رودری ماشین پیش بروید، و کمی هم توانایی‌های مکانیکی داشته باشید، معمولاً به مشکل نخواهید خورد. اگر حس کردید این کار برایتان ساده نیست توصیه می‌کنیم که خودتان دست به کار نشوید و کار را به متخصص بسپارید.

در هر صورت، موقع گذاشتن اسپیکرها در جای خود، این مراحل را باید طی کنید:

  1. کابل‌ها را در جای مشخص شده بگذارید.
  2. اسپیکر را با پیچ محکم کنید.
  3. امتحان کنید تا اگر شل شده یا می‌لغزد، محکم شود.
  4. پنل در را سرجای اولیه‌ ببندید.

در این مرحله دیگر می‌توانید از سیستم صوتی و پخش خودروتان لذت ببرید.

 سیستم صوتی برای خیلی از راننده‌ها مهم است، مخصوصاً اگر زمان زیادی را پشت فرمان بگذرانند و موسیقی بخش جداناپذیر زندگی‌شان باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی