پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

از امروز صورت می گیرد؛ آغاز فروش ۷ خودروی داخلی در سامانه یکپارچه

در راستای اجرای طرح‌های فروش خودروهای داخلی (تولیدی و مونتاژی) به صورت آزاد از محل محصولات جدید یا ظرفیت‌های خالی موجود برخی خودروسازان از طریق سامانه یکپارچه نوبت‌دهی خودروها، طبق جدیدترین اطلاعیه سامانه یکپارچه، از صبح امروز (دوشنبه) تا پایان روز چهارشنبه (۲۲ آذر ماه) هفت خودرو از محصولات پنج خودروساز از جمله ایران‌خودرو برای مشتریان عرضه خواهد شد.

فاطمه علی اصغری
دوشنبه - ۲۰ آذر ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو 

حدوداً دو هفته پیش بود که مدیر سامانه یکپارچه خودروها از آزاد شدن فروش انواع محصولات خودروسازان از محل ظرفیت‌های خالی یا محصولات جدید خودروسازان در بستر سامانه یکپارچه خودروها خبر داد و تاکید کرد که دیگر فروش‌های مرحله‌ای (همچون دو مرحله اول فروش یکپارچه) نخواهیم داشت و با اجرایی شدن ایده معاون وزیر صمت و تغییر سازوکار سامانه یکپارچه خودروها، خودروها به‌مرور در سامانه عرضه خواهد شد و مشتریان دارای شرایط عمومی (دارا بودن گواهینامه، عدم پلاک انتظامی فعال به‌نام متقاضی، عدم خرید خودرو طی 48 و 24 ماهه گذشته و…) می‌توانند بدون آنکه نیاز به تعریف حساب وکالتی و بلوکه کردن وجه 100 میلیون تومانی در حساب خود باشند؛ ثبت‌نام انجام دهند.

با توجه به عرضه محصولات جدید یا ظرفیت‌های خالی ناشی از انصراف متقاضیان و افزایش تولید، در راستای اجرای تصمیمات کارگروه خودرویی شورای رقابت و با هدف تسهیل شرایط برای کلیه متقاضیان خودرو، ظرفیت‌های قابل ارائه توسط خودروسازان از طریق سامانه یکپارچه عرضه خواهد شد.

حال بر اساس جدیدترین اطلاعیه سامانه یکپارچه خودروها، بنابر ظرفیت موجود برای هفت محصول پنج شرکت خودروساز در قالب فروش فوق‌العاده، از امروز (دوشنبه 20 آذر ماه) تا پایان روز چهارشنبه (22 اذر ماه) متقاضیانی که تاکنون ثبت‌نامی در سایت سامانه یکپارچه خودروها نداشته و همچنین طی 48 ماهه گذشته در دو شرکت‌ بزرگ خودروساز و طی 24 ماهه گذشته از سایر شرکت‌های خودروساز ثبت‌نام یا صدور فاکتور نداشته‌اند، می‌توانند برای خرید یک محصول از هفت محصول زیر اقدام کنند.

شرکت خودروساز  محصول عرضه شده

خودروهای داخلی عرضه شده در سامانه یکپارچه
گفتنی است، طبق آنچه که مقرر شده سایت سامانه یکپارچه، دیگر همچون روال طرح‌های فروش خودرو قبلی، بسته نخواهد شد و این مدت زمان در نظر گرفته شده برای ثبت‌نام محصولات فوق، از جهت ظرفیت‌ در نظر گرفته شده برای این دور عرضه خودروهاست که مصرف‌کنندگان واقعی بتوانند ثبت‌نام خود را انجام دهند.

شایان ذکر است که طرح‌های عرضه شامل طرح عادی، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (مادران حائز شرایط قانون حمایت از خانواده وجوانی جمعیت) و طرح جایگزینی خودروهای فرسوده را شامل می‌شود.

خودروهای فوق برای فروش در قالب فروش فوق‌العاده و با موعد تحویل حداکثر سه ماهه عرضه شده‌اند.

شروط ثبت‌نام چیست؟

دو دسته از متقاضیان دارای شرایط زیر می‌توانند نسبت به ثبت‌نام در فروش آزاد خودروها از طریق سامانه یکپارچه اقدام کنند:

1- برای همه متقاضیان مرحله اول و دوم سامانه یکپارچه که موعد زمانی تحویل خودرو آن‌ها پیش از این در فصول آتی یا سال 1403 تعیین شده است، امکان لغو سفارش و انتخاب خودرو از محصولات عرضه شده جدید را خواهند داشت.

*البته متقاضیانی که در طرح‌های جایگزینی قبلی یا طرح عرضه خودروی وارداتی شرکت کرده‌اند امکان انتخاب خودرو را نخواهند داشت.

2- کلیه متقاضیانی که تاکنون در سامانه ثبت‌نام نداشته و دارای شرایط عمومی تعیین شده در ماده 4 دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری توسط شورای رقابت (هر کدملی یک خودرو، حداقل سن 18 سال، دارا بودن گواهینامه، عدم پلاک انتظامی فعال به‌نام متقاضی، عدم خرید طی 48 ماهه گذشته از دو خودروساز و 24 ماهه خودروسازان خصوصی و…) هستند، امکان ثبت‌نام و انتخاب خودرو دارند.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی