پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مک لارن

دولت بحرین به زودی مالک مک لارن خواهد شد

صندوق ثروت دولتی بحرین به زودی تملک اکثر سهام مک لارن را در اختیار خواهد گرفت.

فاطمه علی اصغری
یکشنبه - ۳ دی ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛ 

این صندوق با نام شرکت هلدینگ ممتلکات شناخته می‌شود و در حال حاضر نیز یکی از سهامداران مک لارن به شمار می‌رود. با این حال دولت بحرین در حال مذاکره با سایر سهامداران است تا سهم آن‌ها را نیز به چنگ آورد.

شرکت هلدینگ ممتلکات تا پایان سال 2022 میلادی، شصت درصد از سهام مک‌لارن را در اختیار خود داشت. این هلدینگ طی سال 2023 در حال افزایش سهم خود بوده است. رسانه‌های اروپایی جریان نقدی دولت بحرین را عامل حیاتی برای فعالیت مک‌لارن طی سالیان اخیر عنوان کرده‌اند. این شرکت با تزریق پیاپی سرمایه از بحران‌های مالی گذر کرد.

مشکلات مالی تمام نشدنی مک لارن

مک لارن در اواخر سال 2022 مجبور شد تا تعدادی از خودروهای تاریخی قرار گرفته در موزه خود را بفروشد. هدف شرکت از این کار، تامین بودجه لازم برای توسعه پروژه مک لارن آرتورا بود. در آن زمان شرکت هلدینگ ممتلکات صد میلیون پوند را برای تعداد نامعلومی خودرو کلاسیک به حساب این شرکت واریز کرد. در بین این خودروها، یک اتومبیل دارای عنوان قهرمانی فرمول یک نیز حضور داشت.

دیگر مشکل مالی مک لارن در سال 2021 رخ داد، زمانی که این شرکت دچار مشکلات ناشی از زنجیره تامین شد. در نتیجه خودروساز بریتانیایی دفتر مرکزی و کارخانه فرمول یک خود را در آوریل 2021 فروخت. خودروساز انگلیسی از این معامله 240 میلیون دلار درآمد کسب کرد و طی 20 سال آینده به عنوان مستاجر باقی ماند.

براساس یک گزارش از روزنامه تلگراف، این شرکت از ژوئیه 2022 حدود 600 میلیون پوند (760 میلیون دلار) از سرمایه گذاران مختلف خود دریافت کرده است. این شرکت سال مالی 2022 را با 349 میلیون پوند (421 میلیون دلار) زیان به پایان رساند و دریافت این پول کمک بزرگی برای جبران ضررهای آن بود.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی