پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

دیاگ خودرو

دیاگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

دستگاه دیاگ وسیله‌ای برای تشخیص عیب‌های خودرو محسوب می‌شود.

فاطمه علی اصغری
چهارشنبه - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛

در خودرو، یک قطعه به نام کامپیوتر یا ECU وجود دارد که عملکرد اجزای مختلف ماشین از جمله سنسورها، ترمز، انژکتورها، فن، باتری و ایربگ را کنترل می‌کند.

اگر هر یک از این سنسورها با مشکل مواجه شوند، ECU این مشکل را شناسایی می‌کند و با استفاده از دستگاه دیاگ، امکان تشخیص خطاهای شناسایی شده توسط ECU وجود دارد. در این مقاله خواهیم گفت که دستگاه دیاگ چیست و چگونه کار می‌کند.

دستگاه دیاگ؛ وسیله‌ای برای تشخیص عیب خودرو

اگر سوال شما این است که دستگاه دیاگ و  تست دیاگ چیست، باید بگوییم که دیاگ خودرو به‌عنوان یک ابزاری برای تشخیص ایرادهای خودرو عمل می‌کند. نام این دستگاه کوتاه شده کلمه (Diagnostic Tool) به معنی ابزار تشخیص است. هرگاه یکی از اجزای خودرو مانند سنسورها، ترمزها یا انژکتورها دچار خرابی شود، کامپیوتر یا ECU خودرو این مشکل را تشخیص می‌دهد و با استفاده از دیاگ، کد خطاها را به مکانیک نشان می‌دهد. 

دستگاه دیاگ با‌ ای سی یو خودرو ارتباط برقرار کرده و کدهای خطاهای آن را تشخیص می‌دهد، اما در‌صورتی‌که خود ECU دچار خرابی شود دیگر نمی‌توان با دیاگ آن را عیب‌یابی کرد و باید از طریق یک تستر مخصوص ECU سلامت آن را بررسی کرد. برای مثال، اگر دستگاه دیاگ تشخیص دهد که سیستم برق خودرو مشکل دارد و مشکل از باتری است، سریعا باید نسبت به تعویض باتری اقدام کنید. اگر قصد خرید باتری ایرانی با قیمت مناسب برای خودرویتان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم قیمت صبا باتری را در سایت باتری آنتایم مشاهده کنید و نسبت‌به خرید آن اقدام کنید تا از خدمات رایگان ارسال و نصب رایگان باتری در محدوده تهران برخوردار شوید.

چگونه دیاگ خودرو را انجام دهیم؟

با‌استفاده‌از دیاگ خودرو می‌توانید به‌راحتی عیب‌یابی و تشخیص مشکلات خودرو را انجام دهید. مراحل استفاده از دیاگ خودرو به شرح زیر است:

ابتدا دستگاه دیاگ را به کابل خودرو متصل کنید و سپس سوئیچ خودرو را باز کنید.
نام و مشخصات خودرو را در صفحه نمایش دستگاه انتخاب کرده و نوع دیاگ مورد استفاده (مانند دیاگ سیستم برقی خودرو) را مشخص کنید.
دستگاه شروع به خواندن کامپیوتر خودرو می‌کند و اطلاعات آن را با اعداد و نمودارها نشان می‌دهد.
در صورت وجود هر‌گونه اخطار در کامپیوتر خودرو، باید آن را پاک کرده و در صورت برطرف شدن مشکل، عملکرد کامپیوتر را تایید کنید؛ اما درصورتی‌که مشکل برطرف نشود، نیاز به مراجعه به تعمیرکار دارید.

استفاده از دیاگ خودرو در صورت وجود اختلال در عملکرد خودرو می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات آن را بهتر شناسایی و رفع کنید، بنابراین این ابزار در تشخیص و رفع مشکلات خودرو شما بسیار موثر است.

خطای موقت و دائمی؛ از انواع خطا در ECU ماشین

کامپیوتر خودرو (یا همان ECU) یک قطعه هوشمند است که به طور خودکار مشکلات موجود در برخی از قسمت‌های خودرو را تشخیص می‌دهد. هر چقدر ECU و سیستم الکترونیکی خودرو پیشرفته‌تر، هوشمندتر و به‌روزتر باشد، توانایی تشخیص خطای آن بیشتر است. پس کاربرد دیاگ چیست؟ تشخیص خطا توسط ECU باعث ایجاد دو نوع خطا می‌شود که آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

خطای دائمی؛ جدی‌ترین ایرادهای خودرو قابل‌ تشخیص توسط دیاگ

خطای دائمی به وقوع آمدن یک مشکل جدی و حاد در سیستم خودرو اشاره دارد. اگر این مشکلات رفع نشوند در آینده باعث ایجاد خسارات بیشتر یا مشکلاتی در عملکرد خودرو شامل ریپ زدن، افزایش مصرف سوخت، خام سوزی، تطابق نداشتن دور موتور با محدوده مشخص، محدود شدن سرعت (مخصوصاً در خودروهای با دریچه گاز برقی و گیربکس اتوماتیک)، مشکلات در روشن شدن یا خاموش شدن خودرو خواهد شد. وجود خطای دائمی در خودرو باعث روشن شدن چراغ چک در پشت آمپر می‌شود و نشانه این است که باید بلافاصله ماشین را بررسی و مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

برای نمونه، اگر باتری ایرانی مانند باطری سپاهان روی خودرو نصب کرده باشید و دستگاه دیاگ وجود مشکل در سیستم برقی خودرو را تشخیص دهد، کاربرد دیاگ زدن چیست؟ دیاگ زدن به شما اطلاع می‌دهد که باید برای پیشگیری از ایجاد مشکلات بیشتر برای سیستم برقی ماشین، سلامت باتری و دینام را بررسی کنید. 

خطای موقت؛ ایرادها نیازمند رفع به‌منظور پیشگیری از بروز مشکلات حاد برای خودرو

خطای موقت به خطایی در خودرو اشاره دارد که مشکل آن حاد و جدی نیست. این خطاها معمولاً یکبار توسط دستگاه دیاگ به اشتباه شناسایی می‌شوند و پس از پاک کردن خطا و دیاگ زدن مجدد، دیگر ظاهر نمی‌شوند. خطاهای موقت باعث روشن شدن چراغ چک نمی‌شوند، اما نباید آن‌ها را نادیده بگیرید؛ زیرا رفع نکردن این خطاها در آینده باعث ایجاد خطای دائمی و حادتر در ماشین خواهد شد.

دیاگ خودرو

تشخیص مشکلات موتور و انژکتور؛ دو نمونه از کاربردهای دستگاه دیاگ

کاربرد و حوزه فعالیت دستگاه دیاگ خودرو چیست؟ دستگاه‌های دیاگ ماشین قادرند هر نوع مشکل در سیستم برق خودرو، سنسورها، گیربکس و سایر اجزا را شناسایی کنند. وجود امکانات و سنسورهای بیشتر در دستگاه‌های دیاگ جدید باعث شده تا بتوانند مشکلات بیشتری را در خودرو شناسایی کنند. اسکنرهای حرفه‌ای دیاگ به راحتی خطاهای خودرو را تشخیص داده و کدها را می‌خوانند. همچنین، برخی از خطاها در سیستم کامپیوتر خودرو وجود دارند که با حذف آن‌ها می‌توان مشکلات و اخطارهای موجود را حل کرد، بدون اینکه قطعه‌ای نیاز‌به تعمیر یا تعویض داشته باشد. مواردی که با دیاگ زدن قابل تشخیص است شامل موارد زیر می‌شود:

سرعت خودرو
دور موتور
گشتاور موتور
استپر موتور
سرعت فن موتور
دمای آب رادیاتور
ولتاژ باتری
ولتاژ و زاویه دریچه گاز
ولتاژ سنسور اکسیژن
زمان شارژ کویل‌
وضعیت جعبه دنده
وضعیت سیستم تهویه خودرو
وضعیت سیستم کنترل آلودگی هوا
وضعیت ترموستات ورودی کولر

با استفاده از دستگاه دیاگ، امکان تشخیص هر نوع دستکاری در کیلومتر خودرو نیز وجود دارد. در واقع، برای خرید خودروهای دست دوم، میزان کارکرد خودرو یکی از موارد مهم است که با استفاده از دستگاه دیاگ امکان تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو نیز وجود دارد. به همین دلیل، کارشناسان برای کارشناسی خودرو از دستگاه دیاگ استفاده می‌کنند.

دیاگ خودرو

چگونه زمان مناسب برای انجام دیاگ خودرو را تشخیص دهیم؟

اگر خودرو شما علائمی مانند لرزش بدنه و سایر نشانه‌های غیر طبیعی را نشان می‌دهد و مانند همیشه کار نمی‌کند، احتمالاً نیاز به تنظیم موتور دارد و با استفاده از دستگاه دیاگ امکان تشخیص مشکلات خودرو وجود دارد. نشانه‌هایی که در ادامه نام برده شده است، نشان‌دهنده نیاز خودرو به تنظیم موتور است و باید آن‌ها را جدی بگیرید و برای رفع آن اقدام کنید:

روشن شدن چراغ‌های هشدار خودرو
استارت خوردن ناقص
ریپ زدن ماشین
احتراق غیر عادی
شنیدن صدا هنگام ترمز کردن
 دشواری در تعویض دنده
پایین آمدن توان خودرو

این علائم نشان دهنده نیاز خودرو به تنظیم موتور است و باید نسبت‌ به آن اقدام کرد، زیرا موتور قلب خودرو است و هرگونه آسیب به آن منجر به آسیب به کل اتومبیل شما خواهد شد. 

پیشگیری از ایجاد مشکلات جدی و جبران‌ ناپذیر برای ماشین؛ مهم‌‌ترین کاربرد دیاگ خودرو

در این مقاله بیان کردیم که دیاگ ماشین چیست و روش و زمان مناسب دیاگ زدن ماشین را ذکر کردیم. ولتاژ باتری، وضعیت جعبه دنده و زمان شارژ کویل، سه نمونه از موارد قابل‌ تشخیص توسط دستگاه دیاگ خودرو است. اگر خودرو شما پس از دیاگ زدن نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه داشت، حتما در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکل اقدام کنید تا خودرو شما دچار مشکلات بیشتر و حادتر نشود.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی