آغاز طرح ضربتی برخورد با وسایل نقلیه پلاک مخدوش در تهران

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از آغاز طرح ضربتی برخورد با وسایل نقلیه پلاک مخدوش خبر داد. جریمه 60 هزار تومانی، معرفی به دادسرا، حبس از 6 ماه تا یک سال و فک پلاک، مجازات رانندگانی که اقدام به مخدوش کردن پلاک می کنند.

سرهنگ حسن عابدی در این باره گفت: متأسفانه شاهد این هستیم که برخی از رانندگان برای اینکه وارد محدوده زوج و فرد یا طرح ترافیک شوند اقدام به دستکاری ارقام پلاک وسیله نقلیه خود یا پوشاندن آن می کنند که این اقدام نیز در روزهای اخیر با توجه به شرایط آلودگی هوا و اجرای طرح ترافیک در محدوده زوج و فرد تا ساعت 19 افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه برابر ماده 720 قانون مجازات اسلامی هرگونه تغییر در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری یا استفاده از پلاک وسیله ای دیگر جرم بوده و مجازات حبس از شش ماه تا یک سال را به دنبال خواهد داشت، افزود: در همین راستا و با توجه به اینکه اقدام برخی از رانندگان در تغییر ارقام پلاک ممکن است سبب وارد شدن زیان به راننده ای دیگر شود، تیمی با حضور عوامل یگان امداد و عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تشکیل شده و با حضور در نقاط مختلف شهر با این تخلف برخورد می کند.

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با بیان اینکه طرح برخورد با پلاک های مخدوش و ناخوانای وسایل نقلیه به شکل ضربتی آغاز شده و در روزهای آتی ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: ماموران پلیس راهور به شکل محسوس و نامحسوس در اطراف دوربین ها و معابر ورودی به محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک مستقر شده و در صورت رویت چنین وسایل نقلیه ای علاوه بر جریمه 60 هزار تومانی، وسیله را نیز توقیف و راننده متخلف را به دادسرای راهور معرفی می کنند.

عابدی با تأکید بر اینکه تغییر در پلاک نه یک تخلف رانندگی بلکه یک جرم است، گفت: تمامی وسایل نقلیه موتوری اعم از موتورسیکلت، خودروی سواری، کامیون، اتوبوس و. . . مشمول این قانون می شوند و در صورت تخلف، مقام قضایی به تخلف آنان رسیدگی خواهد کرد.

به گفته وی، در صورتی که راننده ای اقدام به تغییر در ارقام پلاک خود کند، علاوه بر موارد گفته شده، حتماً پلاک وسیله نقلیه اش نیز فک خواهد شد؛ چرا که این اقدام به منزله جعل بوده و سبب وارد شدن زیان به مالک خودرویی دیگر خواهد شد.

برخورد با افرادی که برای پوشاندن پلاک پول می گیرند

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به افرادی که با حضور در معابر ورودی طرح زوج و فرد و ترافیک از رانندگان مبلغی را دریافت کرده و با بدن یا موتورسیکلت خود باعث مخفی ماندن پلاک از دوربین ها می شوند، نیز گفت: پلیس با هماهنگی عوامل انتظامی با این دسته از افراد نیز به اتهام اخلال در نظم عمومی برخورد می کند، اگر این افراد با موتورسیکلت چنین اقدامی را انجام دهند، موتورسیکلت آنان نیز توقف خواهد شد.

عابدی درباره موتورسیکلت هایی که اقدام به پوشاندن پلاک خود با زنجیر یا خورجین می کنند، نیز گفت: برخی از موتورسواران دست به چنین اقدامی می زنند که با آنان نیز برخورد خواهد شد. حتی برخی از رانندگان وسایل نقلیه پلاک خود را گل مالی و کثیف کرده و ادعا می کنند که به دلیل شرایط بارانی این اتفاق افتاده است که لازم است به این افراد نیز یادآوری کنم که پلاک وسایل نقلیه همواره باید خوانا باشد و اگر به هر دلیل وسیله نقلیه کثیف شود، آنان موظفند که پلاک خود را تمیز کنند.

وی استفاده از تلق در پوشاندن پلاک را نیز تخلف اعلام کرد و گفت: پلیس با تمامی ترفندها و شیوه هایی که برخی رانندگان برای پوشاندن پلاک خود به کار می برند آشناست و با آنها برخورد می کنند.

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره پلاک وسایل نقلیه سنگین نیز گفت: پلاک کامیون ها و اتوبوس ها نیز باید خوانا باشد و در ابعاد بزرگ تر روی بدنه این وسایل نیز نصب شود.

برخورد روزانه با بیش از 100 تغییر در پلاک

عابدی با بیان اینکه به طور متوسط ماموران راهور در طول روز با بیش از 100 مورد دستکاری یا پوشاندن پلاک برخورد می کنند، اظهار کرد: طرح تشدید برخورد با تخلفات پلاک در پایتخت ادامه خواهد داشت.

وی در پایان با اشاره به شرایط آلودگی هوا در پایتخت، گفت: تشدید برخورد با خودروهای دودزا و آلاینده و همچنین فاقد معاینه فنی نیز در دستور کار ماموران قرار گرفته و نسبت به اعمال قانون و برخورد با این وسایل نیز اقدام خواهد شد.

منبع: فصرت امروز

حضور نامحسوس پلیس پلاک در ورودی طرح ترافیک

بخشودگی دیرکرد جرایم رانندگی تا پایان آذر ماه 95

پلاک ملی جدید برای خودروهای سیاسی

تشدید محدودیت‌های ترافیکی با افزایش آلودگی هوا

ایران رکورددار بالاترین حد مجاز سرعت اتوبوس در جهان

صدور پلاک ایران 10 برای خودروهای تهرانی

ممنوعیت تردد خودروهای کاربراتوری در مرحله دوم طرح LEZ

 

نظر شما !!