وزارت نیرو پشتوانه تامین انرژی خودروهای برقی

وزارت نیرو آمادگی خود را برای تأمین زیرساخت های تولید خودروهای برقی در حالی اعلام کرده که کارشناسان با توجه به نبود همین زیرساخت ها تولید خودروهای برقی را هدر دادن سرمایه می دانستند.

به نقل از فرصت امروز ، آذرماه دو سال پیش بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت از تدوین بسته تشویقی بــرای تولیدکننــدگان و مصرف کنندگان خودروهای برقی و هیبریدی خبر داد؛ بسته ای که به هیأت دولت ارائه شد و هنوز بعد از دو سال هیچ خبری از آن نیست. اما در همان زمان کارشناسان معتقد بودند که تولید خودروهای برقی در ایران با توجه به فراهم نبودن زیرساخت ها، فقط باعث هدر رفت سرمایه خواهد بود.

حالا بعد از دو سال وزارت نیرو برای تأمین زیرساخت های استفاده از این خودروها اعلام آمادگی کرده است.  هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این زمینه گفته است:  «وزارت نیرو امکان پاسخگویی به نیاز تعداد بالای خودروهای برقی فعال در کشور را دارد و از این طرح استقبال می کند. وزارت نیرو مشکلی برای تأمین برق خودروهای برقی ندارد، از همین رو حمایت خود را برای تولید این سبک از خودروها اعلام می کند.»

معاون وزیر نیرو با تأکید بر اینکه وزارت نیرو توانایی تأمین انرژی چندصد هزار خودرو یا در صورت لزوم چند میلیون خودرو را دارد، تصریح کرده است: این در صورتی است که صاحبان خودروهای برقی شارژ خودروهای خود را اغلب در شب انجام دهند.

وزارت نیرو معتقد است دولت باید حمایت هایی در جهت تسهیلات قائل شود و در کنار آن الزاماتی برای خودروسازها ایجاد کند. برای کشور ما باید تحقیق و بررسی صورت گیرد تا انتخاب صحیحی در میان خودروهای برقی یا هیبریدی صورت گیرد که به نظر می رسد خودروهای هیبریدی با شرایط کشور ما سازگار تر است.

تولید خودروهای برقی و هیبریدی از سال ها پیش در صنعت خودروسازی کشور مطرح شده، اما آنچه کارنامه تولید این خودروها در ابتدا موفق نبود تا زمانی که دولت ها برای حمایت از محیط زیست و گسترش تولید خودروهای سبز، اقدام به برقراری بسته های تشویقی کردند و از سوی دیگر خودروسازان برای تغییر ویژگی های فنی خودروهای برقی و هیبریدی گام های جدی برداشته اند.

گرچه هنوز هم جذابیت خودروهای برقی برای مشتریان زیاد نیست اما خودروهای هیبریدی توانستند با تحولی شگرف به صدر خودروهای پرفروش تبدیل شوند و حتی در ایران نیز خودروهای هیبریدی برندهایی از جمله تویوتا، جایگاه خوبی میان مشتریان ایرانی پیدا کرده اند.

اکنون پرسش اینجاست که با توجه به اعلام آمادگی وزارت نیرو برای تأمین این زیرساخت ها، چقدر می توان به توسعه این خودروها امیدوار بود؟

امرالله امینی، کارشناس صنعت خودرو، در این زمینه  می گوید:  «ما امکان تولید خودروهای برقی را در کشور داریم. در حال حاضر در بسیاری از کشورها از خودروهای برقی به عنوان وسیله حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. خودروهای کوچک و سبک برقی برای جلوگیری از آلودگی هوا در شهرهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.»

او می افزاید: «ساخت خودروهای هیبریدی و برقی سال هاست در دسته مطالبات از دولت قرار دارد و برای شهر بزرگی مانند تهران ساخت این نوع خودروها ضرورت دارد و به نظر می رسد با آماده شدن زیرساخت ها مانعی برای تولید آنها نباشد.»

ابوالفضل خلخالی، استاد دانشگاه علم و صنعت ایران، نیز  در این زمینه بیان می کند:  «خودروهای برقی و هیبریدی هم مانند دیگر بخش های خودروسازی ایران، برنامه مشخص و مدون و قابل اجرایی ندارند. جا انداختن تولید و استفاده از خودروهای برقی، نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم و کافی است، ایجاد بستری برای دسترسی آسان به خودروهای برقی و هیبریدی و فرهنگ سازی لازم در این مورد، دو اقدام مهمی است که دولت باید در راستای ترویج این مدل خودروها انجام دهد.»

او ادامه می دهد: «دولت باید بستر لازم را برای ورود خودروهای برقی و هیبریدی در خیابان های کشور فراهم کند و اقدامات عمیق و زیرساختی را در این راستا انجام دهد.»

شماره گذاری خودروهای برقی ساخت دانشگاه آزاد

برگزاری سمینار تخصصی آلودگی هوا توسط ایرتویا

سبقت چین از کشورهای پیشکسوت انرژی‌های پاک

معرفی باتری‌ های قدرتمندتر برای خودروهای برقی

 

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!