خبری از تخفیف 20 درصدی هزینه طرح ترافیک برای دارندگان معاینه فنی برتر نیست

با آغاز شدن طرح ترافیک جدید و شروع به کاهش اعتبار حساب های شهروندی به ازای تردد در محدوده طرح ترافیک، نکته ای که توجه شهروندان را به خود جلب کرده، عدم تفاوت اعتبار کاسته شده میان کسانی که معاینه فنی برتر داشته اند و کسانی که این نوع معاینه فنی را نداشته اند است.

یکی از ابزارهایی که برای افزایش تاثیر اجرای طرح ترافیک جدید در کاهش آلودگی هوا به کار گرفته شد، اعمال تخفیف 20 درصدی برای خودروهای دارای گواهی معاینه فنی برتر بود. شهرداری تهران با استفاده از این ابزار شهروندان را تشویق کرد که اگر قصد ورود به محدوده مرکزی تهران را دارند، به جای معاینه فنی عادی، معاینه فنی در دور موتور تند (برتر) انجام دهند تا در این صورت معادل یک‌پنجم از تعرفه پرداختی آنها بابت ورود به محدوده طرح ترافیک کاسته شود. اما با آغاز کسر از اعتبار حساب‌های شهروندی پس از گذشت یک هفته از اجرای طرح جدید، هیچ تفاوتی در میزان تعرفه پرداختی دارندگان معاینه فنی برتر و خودروهای فاقد این نوع از معاینه فنی، اعمال نشده است. به این ترتیب کسر از حساب سهمیه‌ بگیرانی که برای خودروی خود معاینه فنی برتر اخذ کرده‌اند با سایر سهمیه‌بگیران به واسطه یک فرمول یکسان صورت گرفته است. این در حالی است که طبق قاعده مصوب و اعلام شده باید خودروهای دارای معاینه فنی مشمول تخفیف 20 درصدی در مبلغ نهایی تعرفه ورود به طرح ترافیک شوند، اما فعلا تخفیف این گروه «صفر» بوده و درباره چرایی آن از سوی مدیران ترافیکی تهران توضیحی داده نشده است.

از سوی دیگر روال کسر از اعتبار حساب‌های شهروندی قدری مبهم بوده و سوالاتی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است. برای برخی از سهمیه‌ بگیران کسر از حساب از روز اول اجرای طرح جدید (15 اردیبهشت) صورت گرفته و برای برخی دیگر محاسبه و اعمال کسورات از چند روز بعد از اولین تردد آنها اعمال شده است. از سوی دیگر قسمت «حروف» شماره پلاک خودروهایی که در سامانه تهران من ثبت شده است، در قسمتی از سامانه که فهرست تراکنش‌ها و میزان کسورات به تفکیک روزهای هفته اعلام شده است، غیرواقعی و متفاوت از حرف اصلی پلاک درج شده است. به‌عنوان مثال به جای حرف «ط» پلاک یک خودرو، حرف «ر» در این قسمت از سامانه درج شده است. این موضوع موجب بروز سوء تفاهم برای برخی از شهروندان شده و آنها را دچار ابهام و سردرگمی کرده است. از شهرداری انتظار می‌رود برای جلب اعتماد شهروندان به سامانه‌های هوشمند، این قبیل اشکالات را برطرف کند و خدمات مجازی خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهد. ضمنا تا روز گذشته هنوز کسر از حساب شهروندی به ازای تمام روزهای ورود به طرح ترافیک اعمال نشده بود و فقط کسورات نیمه اول هفته گذشته ثبت شد که این موضوع نیز سوال‌برانگیز شده است.

گزارش خودرو

منبع: دنیای اقتصاد

 

آغاز به کار اولین مرکز معاینه فنی سیار تهران

سرویس دهی 2 مرکز معاینه فنی خودرو 24 ساعته شد

روند صدور گواهی معاینه فنی باید تغییر کند/ جریمه نداشتن معاینه فنی در سال 97 چقدر است؟

طرح ترافیک جدید از امروز به اجرا درآمد + جزییات نرخ ها و نحوه اجرا

اجرای طرح ترافیک جدید از 15 اردیبهشت/ یک بار فرصت برای جریمه نشدن

جزییات طرح ترافیک جدید و قیمت های ورود به محدود مشخص شد+ جدول

مهمترین تغییرات طرح ترافیک در سال ۹۷

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!