پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

قیمت خودرو

قیمت خودرو افزایش نخواهد یافت.

یکی از اعضای ناظر بر شورای رقابت در جواب انتقاد وزیر صنعت و معدن با اعلام وجود مکانیز قیمت گذاری گفت دلیلی برای افزایش قیمت خودرو وجود ندارد. دو روز پیش بود که وزیر صنعت با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در حوزه قیمت گذاری خودرو، گفت که شورا به جای ارائه ضوابط، اقدام به […]

سهیل زنگنه
پنجشنبه - ۲۸ خرداد ۱۳۹۴

یکی از اعضای ناظر بر شورای رقابت در جواب انتقاد وزیر صنعت و معدن با اعلام وجود مکانیز قیمت گذاری گفت دلیلی برای افزایش قیمت خودرو وجود ندارد.

  دو روز پیش بود که وزیر صنعت با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در حوزه قیمت گذاری خودرو، گفت که شورا به جای ارائه ضوابط، اقدام به تعیین قیمت کرده و این کار مغایر قانون است. حالا یکی از اعضای ناظر بر شورای رقابت، با اعلام اینکه شورا همواره مکانیزم قیمت‌گذاری را تعیین و هیچ‌گاه اقدام به قیمت‌گذاری نکرده است گفته از طریق همین مکانیزم‌ها است که شاخص‌ها و متغیر‌های قیمت‌گذاری خودرو تعیین می‌شود و اتفاقا این شاخص‌ها می‌گویند قیمت خودرو امسال نباید افزایش پیدا کند.

  این عضو ناظر بر شورای رقابت در ادامه تاکید کرده که امسال تورم مهار شده و با توجه به وضعیت جهانی قیمت ارز نیز پایین آمده است؛ بنابراین دلیلی برای افزایش قیمت خودرو وجود ندارد.

  اختلاف‌نظر میان وزارت صنعت و شورای رقابت بر سر قیمت‌گذاری خودرو در حالی است که مسوولان شورا چندی پیش با ارسال نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی، خواستار تعیین تکلیف ادامه فعالیت خود در حوزه قیمت‌گذاری خودرو شده بودند. آنها با استناد به یکی از مصوبات سال گذشته مجلس، خواستار تعیین تکلیف این موضوع شده بودند که آیا «خودرو» همچنان جزو کالاهای اساسی است و شورای رقابت کماکان می‌تواند در تعیین مکانیزم قیمت‌گذاری آن دخالت کند؟

  حالا با توجه به اظهارات عضو ناظر بر شورای رقابت، این پرسش پیش می‌آید که اگر این شورا تعیین مکانیزم قیمت‌گذاری خودرو را حق خود می‌داند، پس چرا بابت آن از مجلس شورای اسلامی استعلام کرده است؟! از طرفی، اگر مصوبه مجلس می‌گوید خودرو انحصاری نبوده و شورا حق دخالت در پروسه قیمت‌گذاری آن را ندارد، چرا تکلیف قیمت خودروهای داخلی مشخص نمی‌شود.

  هر چه هست، با توجه به اظهارات عضو ناظر بر شورای رقابت، قیمت خودرو امسال افزایش پیدا نخواهد کرد و باید دید شورا روی این وعده خود می‌ماند یا قیمت‌ها بالا خواهند رفت.

  برچسب‌ها : قیمت خودرو

  دیدگاه خود را بنویسید

  کیوسک مطبوعاتی