پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رئیس_شورای_رقابت

اختلاف نظر شورای رقابت و وزیر صنعت و معدن

در حال حاضر بین شواری رقابت و وزیر صنعت و معدن درباره تعیین قیمت خودرو اختلافاتی وجود دارد. رئیس شورای رقابت در این رابطه گفت: اختلاف نظری بین شورای رقابت و وزیر صنعت در مورد دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو وجوددارد، به‌اعتقاد وزیر تعیین دستورالعمل کافی بوده و نباید شورا قیمت‌گذاری کند، درحالی که یک دستورالعمل منطقاً […]

سهیل زنگنه
یکشنبه - ۳۱ خرداد ۱۳۹۴

در حال حاضر بین شواری رقابت و وزیر صنعت و معدن درباره تعیین قیمت خودرو اختلافاتی وجود دارد.

رئیس شورای رقابت در این رابطه گفت: اختلاف نظری بین شورای رقابت و وزیر صنعت در مورد دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو وجوددارد، به‌اعتقاد وزیر تعیین دستورالعمل کافی بوده و نباید شورا قیمت‌گذاری کند، درحالی که یک دستورالعمل منطقاً باید به یک قیمت ختم شود.

  دکتر رضا شیوا با اشاره به جلسه هفته گذشته خود با اعضای کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در این جلسه بنده توضیحات خود را در مورد انحصاری بودن بازار خودرو به نمایندگان اعلام کردم که در نهایت رئیس کمیسیون با نظر ما موافق شد و بازار خودرو را انحصاری دانست.

  وی با بیان اینکه قرار است یک جلسه با حضور نمایندگان حقوقی شورای رقابت و مجلس و دولت برای بررسی انحصاری بودن بازار خودرو برگزار شود، افزود: در این جلسه در نهایت اعلام خواهد شد که شورای رقابت یا شورای اقتصاد مرجع قیمت گذاری خودرو خواهند بود.

  اختلاف نظر شورای رقابت و وزیر صنعت

  رئیس شورای رقابت در رابطه با اظهارات اخیر وزیر صنعت مبنی بر اینکه شورای رقابت نباید به قیمت‌گذاری خودرو ورود کرده و فقط دستورالعمل قیمت‌گذاری را تعیین کند، اظهار داشت: یک اختلاف نظر میان شورای رقابت و وزیر صنعت در مورد دستورالعمل قیمت گذاری خودرو وجود دارد، به‌اعتقاد وزیر صنعت تعیین دستورالعمل کافی بوده و نباید شورا به موضوع قیمت‌گذاری ورود پیدا کند درحالی که منطقاً یک دستورالعمل باید به یک قیمت منتهی شود در این صورت معتبر نخواهد بود.

  شیوا با اشاره به اینکه هر دستورالعمل باید به یک قیمت واحد ختم شود، گفت: در خودروهای وارداتی دستورالعملی تعیین شد اما یکی از ضعف‌های آن را می‌توان استنباط‌ و متغیرهای مختلف در این دستورالعمل دانست که هرکس با توجه به برداشت خود اقدام به قیمت‌گذاری می‌کند.

  وی با طرح این پرسش که چرا وزیر امسال موضوع دستورالعمل و قیمت گذاری خودرو را توسط شورای رقابت مطرح کرده است، افزود: سال گذشته با بررسی اطلاعات شرکت‌های خودروساز دستورالعمل را تعیین و در نهایت قیمت‌ها را مطابق با آن به خودرو سازان اعلام کردیم، آنها نیز به این دستورالعمل عمل کرده و اعتراضی نداشتند. اما امسال چه شده که وزیر این موضوع را زیر سؤال برده و حتی درخواست مکتوبی به شورای اقتصاد بر غیرانحصاری بودن خودرو ارسال کرده است؟

  دیدگاه خود را بنویسید

  کیوسک مطبوعاتی