چطور از بنزین آلوده خلاص شویم؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مسئله اصلی در آلایندگی بنزینی کشور، تولیدات پالایشگاه‌های قدیمی کشور است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هم اکنون با به مدار آمدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بخشی از بنزین مازاد تولیدی کشور را صادر می کنیم که قسمت مهمی از صادرات بنزین ما از پالایشگاه ستاره خلیج فارس است. این پالایشگاه به دلیل آنکه با تکنولوژی روز تطبیق دارد تولیدات بنزینی آن نیز با کیفیت است.

وی در این راستا ادامه داد: اما مسئله اصلی در آلایندگی بنزینی کشور، تولیدات پالایشگاه‌های قدیمی کشور است که بنزین خروجی از این پالایشگاه‌ها با اکتان پایین بوده و مستلزم چاره‌اندیشی فوری در خصوص این روند هستیم. بختیار راهکار باکیفیت‌تر شدن بنزین های اکتان پایین و آلاینده را، افزودن MTBE به بنزین تولیدی پالایشگاه های کشور است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی راهکار دیگر خلاصی از دست بنزین آلوده را، به روزرسانی، ارتقا و بهینه سازی پالایشگاه ها دانست و بیان کرد: متولی اصلی تولید بنزین، وزارت نفت است که باید در جهت کاهش آلایندگی بنزین کار اساسی انجام دهد. در این رابطه نیز مجلس طرحی را به دولت ارائه داده در خصوص بهره گیری از ظرفیت سرمایه گذاری بازار سرمایه در تکمیل طرح های نیمه تمام پالایشگاهی و همچنین نوسازی پالایشگاه های قدیمی. در صورت راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام پالایشی، تقاضای نفت خام در کشور به میزان دو‌ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد که این موضوع تا حد زیادی ما را از فروش نفت خام بی‌نیاز می‌کند.

بختیار با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز هیچ اقدام جدی در خصوص کلید خوردن این طرح از سوی وزارت نفت انجام نشده است. افزود: با این روش هم مشکل تامین نقدینگی پالایشگاه ها برطرف می شود و هم چرخ اقتصاد از نقدینگی افسار گسیخته دو هزار هزار میلیارد تومانی تا حدودی خلاص خواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای افزوده شدن بر جذابیت تامین مالی پروژه‌های پتروپالایشگاهی، علاوه بر تنفس خوراک، نرخ بازدهی این سرمایه گذاری را نیز 22 درصد در نظر گرفته شده که جذابیت سرمایه‌گذاری در این بخش را نسبت به سپرده بانکی افزایش دهد. همچنین گفتنی است نرخ بازگشت سرمایه در این طرح ها نیز بسیار پایین خواهد بود که این نیز بر جذابیت سرمایه گذاری فعالان بازار سرمایه در طرح های پتروپالایشی خواهد افزود.

انتهای پیام/ منبع: اقتصاد آنلاین

بنزین از آزمایشات سازمان استاندارد سربلند بیرون آمد/ کاهش میزان گوگرد موجود در بنزین

سهمیه بندی بنزین در مراحل پایانی

لزوم نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران

ایران خودرو آمادگی نوسازی 10 هزار تاکسی را دارد

نوآوری کاربردی پورشه در ساخت تایکان / خط تولید بدون کربن دی اکسید!

پارلمان اروپا به کاهش 40 درصدی آلایندگی خودروها تا سال 2030 رای داد

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!