بیش از 863 هزار دستگاه خودرو در سال 98 تولید شده است

براساس آمارهای سامانه کدال، تعداد ۸۶۳ هزار و ۲۶۳ دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در سال ۹۸ تولید شده است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

برپایه آمارهای سامانه یاد شده، در این مدت ایران‌خودرو ۳۹۳ هزار و ۸۱۲ دستگاه خودرو تولید کرد که شامل ۲۷۸ هزار و ۸۴دستگاه در گروه پژو، ۵۲ هزار و ۷۷۴ دستگاه در گروه سمند، ۱۲۰ دستگاه سوزوکی، هشت هزار و ۷۵۷ دستگاه رانا، ۳۲ هزار و ۴۱۹ دستگاه دنا، هزار و ۹۳۶ دستگاه تندر (ال ۹۰)، هفت هزار و ۲۰۹ دستگاه هایما، دو هزار و ۳۳۱ دستگاه دانگ‌فنگ، چهار هزار و ۳۵۸ دستگاه گروه وانت و سایر محصولات و پنج هزار و ۸۲۴ دستگاه پژو ۲۰۰۸ است.

۳۵ هزار و ۹۵۳ دستگاه از این خودروها در اسفند ماه تولید شد.

تولیدات سایپا

سایپا در سال گذشته ۳۶۳ هزار و ۳۷۹ دستگاه خودرو تولید کرد.

این تولیدات مشتمل بر ۱۸۸ هزار و ۳۲۵ دستگاه پراید، ۱۶۰ هزار و ۹۹۴ دستگاه تیبا، سه هزار و ۶۷۰ دستگاه سراتو، ۶۴۸ دستگاه آریو، پنج هزار و ۶۲ دستگاه چانگان SC۳۵ و چهار هزار و ۶۸۰ دستگاه اس. ‌کی. ‌دی بوده است.

۲۳ هزار و ۶۹۶ دستگاه از تولیدات سایپا در اسفند ماه ۹۸ بوده است.

به گفته مسئولان سایپا، اس. ‌کی. ‌دی‌ها برای تولید خودرو در سایت‌های خارجی این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اس. کی. دی (SKD- Semi Knocked Dawn) یا همان قطعات نیمه کامل، شیوه ای است که در کارخانه های داخلی اجرا شده و در آن یک‌سری از قطعات به دلیل فناوری بالا، فرآیند تولید خاص و غیره به شکل آماده از کشور مبدا وارد و در شرکت‌های داخلی سرهم‌بندی می‌شود.

تولیدات پارس‌خودرو

پارسال، پارس خودرو ۱۰۶ هزار و ۷۲ دستگاه خودرو تولید کرد که مشتمل بر پنج هزار و ۱۰۹ دستگاه در گروه رنو، ۵۴۶ دستگاه در گروه برلیانس، ۹۱ هزار و ۲۷۱ دستگاه خانواده X۱۰۰ (پراید)، ۹ هزار و ۱۱۷ دستگاه از گروه Q۲۰۰ (کوئیک) و ۲۹ دستگاه از گروه S۲۰۰ (ساینا) بوده است.

از این تعداد، ۹ هزار و ۳۰۰ دستگاه در اسفندماه تولید شد.

نکته قابل توجه تولید هزار و ۱۶۷ دستگاه خودرو از گروه رنو در اسفند ماه است. ۳۴۸ دستگاه خودرو از این گروه در بهمن ماه و ۲۲۵ دستگاه از آن در دی ماه تولید شده بود، این در حالی است که هیچ محصولی از این گروه در شهریور، مهر، آبان و آذر ماه تولید نشده بود.

دی ماه ۹۸ گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد که با ترخیص قطعات باقی‌مانده پیشین محصولات رنو از گمرک، امکان تولید حدود سه هزار دستگاه رنو ساندرو و پارس‌تندر در شرکت پارس‌خودرو فراهم شده است.

سامانه کدال همچنین به تولید نشدن خودروهای ریچ P۲۷‌ و ون دولوکس در شرکت پارس‌خودرو از ابتدای امسال اشاره دارد.

انتهای پیام/ منبع: ایرنا

برنامه های ارتقای كيفيت محصولات ايران خودرو در سال جهش توليد

۱۹ اقدام ویژه ضدکرونائی سایپا برای آغاز تولید در سال جدید

تعطیلی قطعه سازان تا 22 فروردین به منظور پیشگیری از شیوع کرونا

تمامی تجهیزات و خطوط تولید پارس خودرو ضد عفونی شد/کاهش حضور نیروی انسانی تا پایان کنترل بیماری کرونا درکشور

عرضه بیش از یک میلیون و 200 هزار چراغ توسط کروز در سال 98

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!