وضعیت خودروهای مانده در گمرک میان زمین و هوا

اگرچه هیات دولت در جلسه ۱۶ بهمن ماه سال گذشته با ترخیص خودروها از گمرک موافقت کرده بود، اما همچنان این خودروها بلاتکلیف هستند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

مهدی دادفر دبیر انجمن وارد‌کنندگان اظهار کرد: مصوبه جدید دولت که بهمن ماه سال گذشته ابلاغ شد دارای ابهاماتی است و همین ابهامات اجازه ترخیص را به خودروهای دپویی نمی‌دهد.دبیر انجمن واردکنندگان نداشتن ثبت سفارش و عدم‌امکان ثبت سفارش جدید برای این خودروها به دلیل باز نبودن این سایت را عمده‌ترین دلیل در این زمینه می‌داند. او تاکید می‌کند البته تفسیرهای گوناگونی که از مصوبه یاد شده توسط وزارتخانه‌ها و ارگان‌های مرتبط با موضوع ترخیص خودروها مانند سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست می‌شود نیز به نوعی سد راه ترخیص این خودروها شده است.

در حالی دادفر مشکل اصلی را عدم امکان ثبت سفارش برای خودروهای دپویی می‌داند که در زمان تصویب این مصوبه در هیات دولت برخی کارشناسان باز کردن سایت ثبت سفارش را برای عده‌ای معدود آن هم در شرایطی که این سایت توسط دولت بسته شد را اقدام خلاف قانون عنوان می‌کردند و با باز کردن سایت ثبت سفارش مخالف بودند.

گزارش خودرو

وی بیان کرد: از مجموع ۵ هزار و ۱۰۸ دستگاه خودروی دپویی نزدیک به ۳ هزار و ۵۰۰ خودرو با مصوبه آخر دولت امکان ترخیص پیدا می‌کردند این حال آنکه ابهامات مصوبه یاد شده امکان ترخیص را از خودروهای دپویی سلب کرده است. او ادامه می‌دهد بخش عمده این خودروها مربوط به شرکت‌های «گری مارکت» است و شرکت‌های نمایندگی توانسته‌اند تمام خودروهای خود را در مدت زمان مصوبه اول ترخیص کنند.دبیر انجمن وارد‌کنندگان در پاسخ به این سوال که بعد از ابلاغ مصوبه دولت دربهمن ماه سال گذشته،آیا خودرویی ترخیص شده است یا نه؟ می‌گوید بعد از ابلاغ مصوبه دولت نزدیک به هزار و ۵۰۰ خودرو توانستند از گمرک ترخیص شوند. او ادامه می‌دهد بخش عمده این خودروهای ترخیصی را خودروهایی تشکیل می‌داد که تمام مراحل ترخیص را در دوره مصوبه اول دولت انجام داده بودند اما به دلیل اتمام زمانی مصوبه اول، واردکنندگان نتوانستند این خودروها را ترخیص کنند.

این مقام صنفی با اشاره به تلاش‌های انجمن واردکنندگان تصریح کرد: چندین نامه به مراجع گوناگون از جمله رئیس‌جمهور، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، معاون اول و وزرای اقتصاد و صمت نوشته شده اما تاکنون پاسخی از آنها دریافت نکردیم. دبیر انجمن واردکنندگان در بخش دیگری از اظهارات خود شرایط ویژه کشور بعد از شیوع ویروس کرونا را دردسر جدید واردکنندگان می‌داند و می‌گوید صاحبان این خودروها به وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت مراجعه می‌کنند اما کسی پاسخگوی آنها نیست.دادفر تاکید می‌کند مصوبه جدید دولت نیز محدودیت زمانی دارد و چنانچه دولت هر چه زودتر امکان ثبت سفارش را برای خودروهای دپویی فراهم نکند با اتمام زمانی مصوبه بار دیگر صاحبان دستشان از این خودروها کوتاه می‌ماند.براساس مصوبه جدید دولت مهلت زمانی در نظر گرفته شده برای ترخیص خودروهای دپویی ۳ ماه بوده و در حال حاضر نیمی از این زمان سپری شده است.

انتهای پیام/ منبع: دنیای اقتصاد

لُژ خانوادگی/ بررسی فنی هیوندای‌ آزرا 2018

اعمال معافیت برای واردات خودروهای هیبریدی

واردات خودرو آزاد شد

تعیین تکلیف 5 هزار خودرو دپو شده در گمرک تا سه ماه آینده

ترخیص 270 دستگاه خودرو از گمرک خرمشهر

ایساکو KTL تعمیرگاه تخصصی بهنام آمیکو مدیران خودرو

جک کرمان موتور

نظر شما !!