سایپا بار اصلی تولید در سال ۹۸ را بر دوش کشید/ کرونا و خلف وعده نظام بانکی موجب عدم درخشش صنعت خودرو در اسفند ۹۸ شد

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور گفت: اگر چه ۹۸، سالی پر فراز و فرود به لحاظ تیراژ تولید برای صنعت خودرو ایران بود اما در پایان این سال عملکرد و دستاورد قابل قبولی از اتحاد و همبستگی خودروسازان و قطعه سازان برجای ماند.

آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری جوان خودرو با بیان اینکه براساس آمار، انحراف منفی و تجمیعی تولید خودروسازان از ۴۰ درصد در نیمه اول سال گذشته به حدود ۱۳ درصد در پایان سال ۹۸ رسید، افزود: در نیمه اول سال ۹۸ تولید در ایران خودرو به خصوص در مردادماه کاهش بیشتری یافت و نوعی سقوط آزاد در تولید ایران خودرو صورت گرفت

وی گفت: افت تولید ایران خودرو در نیمه سال ۹۸ موجب شد که این خودروساز تا حدودی زنجیره تامین خود را از دست بدهد. این روند نزولی تولید اگر چه در سایپا نیز با شیب بسیار ملایم تری تا مرداد ۹۸ ادامه داشت اما در ۳ ماه شهریور، مهر و آبان روند تولید سایپا به مراتب بهتر و بالاتر از ایران خودرو شد.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی ادامه داد: سایپا در طول سال ۹۸ با ایجاد تناسب در پرداخت و برنامه ریزی و نظم بخشی در توزیع مطالبات، روندی پایدار و ضرب آهنگ مشخصی را در تولید و پرداخت مطالبات داشت، چنانچه این شرکت در ۸ ماه اول سال ۹۸ تولیدکننده برتر صنعت خودرو کشور بود و بار اصلی تولید در سال گذشته بر دوش سایپا بود.

به گفته وی ضرب‌آهنگ حرکت سایپا، ضرب‌آهنگی مشخص و نظام مند در سال گذشته بود به طوری که این روند در نهایت موجب شد این شرکت در سال ۹۸ تیراژ قابل قبولی را به لحاظ تولید از خود بر جای بگذارد و در 8 ماهه اول سال، سایپا به تنهایی بار تولید را به دوش کشید.

محبی نژاد در ادامه با اشاره به تبعات شیوع ویروس کرونا بر افت تولید خودروسازان در ماه پایانی سال ۹۸ افزود: بدون شک در صورت نبودن تحریم ها و عدم وجود ویروس کرونا، این میزان انحراف از تولید را نیز نسبت به سال ۹۷ شاهد نبودیم، بلکه این امکان وجود داشت که مرز تولید ۹۷ نیز در سال ۹۸ شکسته شود.

به گفته محبی نژاد، ورود کرونا به کشور و به همراه آن خلف وعده نظام بانکی در پرداخت تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی به خودروسازان موجب عدم درخشش صنعت خودرو در ماه پایانی سال شد و پایان پرفروغی در انتهای سال ۹۸ برای این صنعت رقم نخورد!

محبی نژاد اظهار کرد: سال گذشته در قالب برگزاری ۴ میز ساخت داخل بیش از ۷۰ درصد قطعات وابسته با حمایت خودروسازان و جانفشانی قطعه سازان داخلی سازی شد و برخی از این قطعات نیز به تولید انبوه رسید و تعدادی از آنها نیز در آینده نزدیک به تولید انبوه خواهد رسید که به طور قطع تمام این دستاوردها و تبدیل فرودها به فراز نتیجه تلاش و برنامه ریزی خودروسازان و همت قطعه سازان بوده است.

محبی نژاد در ادامه با اشاره به حرکت پایدار و شفاف سایپا در پرداخت مطالبات تاکید کرد: امید است در سال جدید نیز شاهد تدوام حرکت با ثبات و بر مدار پایدار در سایپا باشیم و همزمان افزایش تولیدی که سال گذشته در ایران خودرو صورت گرفت در سال جاری تداوم پیدا کند که در صورتی که این امر اتفاق بیافتد هر دو خودروساز بزرگ با اتحاد و همدلی با زنجیره تامین جهش تولید را رقم خواهند زد.

انتهای پیام./

«خدمات خودرو در محل» سایپا یک ماه دیگر رایگان شد

سایپا با سبقت از ایران خودرو، خودروساز اول كشور شد

«خساپا» پس از ثبت افزايش سرمايه در بورس باز خواهد شد

تداوم و گسترش اقدامات ضدکرونایی سایپا همزمان با افزایش تولید

افزایش پاسخ‌گویی تلفنی و اینترنتی به مشتریان سایپا/ مراجعه حضوری به سازمان فروش سایپا تا اطلاع ثانوی امکان‌پذیر نیست

پیکاپ ریچ با ظاهری جدید به بازار می آید

منتقدان همیشگی پراید خواستار ادامه تولید آن شده‌اند!؟

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!
  1. خرید بک لینک

    اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟