پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تایر هایی با قابلیت ترمیم خود به خود ،در صورت پنچری

دانشمندان اروپایی موفق به ساخت تایر هایی شده اند که در صورت پنچر شدن ، بعد از چند ساعت به صورت خود به  خود ترمیم می شوند. در حال حاضر تولید تایر با تکیه بر فرآیند «سخت سازی لاستیک» صورت می گیرد که طی آن سولفور و یا سایر ترکیبات به کائوچو اضافه شده تا […]

javankhodro
دوشنبه - ۲۰ مهر ۱۳۹۴

دانشمندان اروپایی موفق به ساخت تایر هایی شده اند که در صورت پنچر شدن ، بعد از چند ساعت به صورت خود به  خود ترمیم می شوند.

در حال حاضر تولید تایر با تکیه بر فرآیند «سخت سازی لاستیک» صورت می گیرد که طی آن سولفور و یا سایر ترکیبات به کائوچو اضافه شده تا در نهایت دوام و پایداری محصول نهایی افزایش قابل توجهی پیدا کند. این فرآیند به واسطه ایجاد زنجیره های پلیمری صورت می گیرد که ساختار محصول نهایی را تشکیل می دهند. اما مشکل اینجاست که با شکسته شدن این زنجیره ها، امکان ترمیم آنها وجود ندارد. اما در جال حاضر ، تیمی از دانشمندان انستیتو تحقیقات پلیمری Leibniz در آلمان به همراه همتایانشان در دانشگاههای فنی Tampere فنلاند و دانشگاه فنی Dresden آلمان پروژه ای را به پیش می برند که نتیجه آن رفع این محدودیت است به طوریکه دیگر نیازی به انجام فرآیند سخت سازی لاستیک در تولید تایر نخواهد بود.

این دانشمندان متوجه شده اند که افزودن ترکیب کربن و نیتروژن همان تأثیری را دارد که افزودن سولفور برای سخت سازی لاستیک به همراه دارد با این تفاوت که در صورت از هم گسیخته شدن زنجیره پلیمری، ترمیم آنها با گذشت زمان به طور خودکار صورت می گیرد. 

حرارت دادن ترکیب جدید تایر در دمای 100 درجه سانتیگراد برای 10 دقیقه، فرآیند ترمیم خودکار آن را تسریع می بخشد و پس از گذشت 8 روز، تکه تایر ترمیم شده قادر به تحمل فشار 52 باری را خواهد داشت، فشاری که بسیار بیشتر از میزانی است که تایرها به طور عادی تحمل می کنند.

برچسب‌ها : تایرترمیم خودکار

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی