دانش بنيان ها حلقه مفقوده صنعت خودرو هستند/ دانش بنيان ها مي توانند حلقه وابستگي صنعت خودرو به خارج از كشور را قطع كنند

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: اگر شركت هاي دانش بنيان توان و دانش علمي خود را تقويت كنند مي توانند حلقه وابستگي صنعت خودرو به خارج از كشور را قطع كنند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

علي اكبر كريمی با تاكيد بر ضرورت استفاده از ظرفيت شركت هاي دانش بنيان، تصريح كرد: شركت هايي كه بر اساس دانش فني شكل مي گيرند، مي توانند موتور محرك توسعه و پيشرفت باشند و اين امر در مورد تمام صنايع صدق مي كند؛ اما به نظر مي رسد يكي از صنايعي كه به دانش فني بيش از ساير صنايع نياز دارد، خودرو است.

نماينده مردم اراك در مجلس شوراي اسلامي افزود: در زمينه توليد كالا به خصوص خودرو از حيث برخي از قطعات خاص و حساس خلاء هايي در كشور وجود دارد كه قطعا شركت هاي دانش بنيان مي توانند با حضور جدي خود در اين عرصه كمك شاياني به واحد هاي صنعتي و توليدي كنند.

كريمي با بيان اينكه صنايع بايد به سمت كاهش وابستگي به كشورهاي خارجي بروند و از توان مجموعه هاي دانش بنيان استفاده كنند، تصريح كرد: در برخي از موارد ما ماده اوليه توليد كالايی را داريم ولي به آن توجه نمي كنيم؛ به گونه اي كه ماده اوليه را صادر مي كنيم و سپس سراغ قطعه اي مي رويم كه از ماده اوليه صادراتي كشورمان ايجاد شده و ارزش افزوده بالايی دارد.

وي تاكيد كرد: زماني كه در كشور ماده اوليه كالايی وجود دارد نبايد آن را صادر و با قيمت گزاف كالاي نهايي را بخريم بدين جهت براي رهايي از چنين شرايطي بهتر است كه از توان دانش بنيان ها استفاده كنيم.

خوداتكايي را هدف قرار دهيم

گزارش خودرو

كريمي افزود: چنانچه شركت هاي دانش بنيان توان و دانش علمي خود را تقويت كنند مي توانند حلقه وابستگي صنعت خودرو به خارج از كشور را قطع كنند و اين نكته مهمي است كه سياست گذاران بايد به آن توجه كنند.

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي گفت: درسال هاي گذشته وابستگي صنعت خودرو به دانش فني خارجي موجب شد تا با تحريم هاي وضع شده از جانب دشمنان، صنعت خودروسازي كشور با مشكلات بسياري دست و پنجه نرم كند و آسيب هاي بسياري به آن وارد شود؛ حال با تجربه گذشته مي توان به سمت خوداتكايي قطعاتي رفت كه از سوي كشورهاي متخاصم مورد تحريم واقع شده است.

نقطه عطف در پيشرفت صنعت خودرو

وي اشاره كرد: بي شك همكاري شركت هاي دانش بنيان با صنعت خودروي كشور مي تواند نقطه عطفي در جهت پيشرفت و افزايش دانش فني در صنعت خودرو باشد و وابستگي ها را كاهش دهد.

كريمي تقويت ارتباط دانشگاه و شركت هاي دانش بنيان با صنعت خودرو را ضروري دانست و گفت: ما در كشور ظرفيت هاي خوبي داريم و چنانچه بتوانيم از آن به نحو مطلوب استفاده كنيم قادر خواهيم بود نقش به سزايي در توسعه و پيشرفت صنعت و كشور ايفا كنيم.

انتهای پیام/

صنعت خودرو با دانش بنيان ها تقويت مي شود/ توليد قطعات “هاي تك” خودرو با تكيه بر توان دانش بنيان ها

دانشگاه ها و نخبگان كشور از همكاري با خودروسازان استقبال مي كنند/ نخبگان آماده همكاري و ساخت قطعات استراتژيك خودرو هستند

تولید محصولات جدید سایپا روی پلتفرم دانشگاهی/ تولید L90 ایرانی در سایپا در حال پیگیری است

کوییک آر پلاس ، محصول جدید پارس خودرو رونمایی شد + عکس

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام آمیکو مدیران خودرو کرمان موتور>

نظر شما !!