اصلاح قیمت خودرو در مراحل پایانی

به گفته معاون امور صنایع وزارت صمت را در خصوص قیمت گذاری خودروها به دنبال منطقی کردن قیمت ها است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

از آن جا که بر اساس تازه ترین ستاد تنظیم بازار، خودروسازان قادر خواهند بود با ارایه مستندات هر سه ماه یکبار درخواست افزایش و اصلاح قیمت ها را مطرح کنند، زمزمه ها حاکی از آن است که پس از اعلام تورم بخشی خودرو از سوی بانک مرکزی در هفته های گذشته، خودروسازان در حال آماده سازی مستندات خود برای اصلاح دوباره قیمت ها بر اساس تورم سال ۹۸ هستند.

این در شرایطی است که قیمت ها در بازار آزاد همچنان روند افزایشی دارد و تعیین قیمت بر اساس حاشیه بازار یکی از گزینه های تعیین قیمت های جدید خودرو است. اما مسئولان وزارت صمت و همچنین خودروسازان موافق تعیین قیمت در حاشیه بازار نیستند چرا که منطقی کردن قیمت با هدف جلوگیری از ضررو زیان خودروسازان را راهبرد جدید تعیین قیمت در صنعت خودرو عنوان می کنند. بدون شک منطقی کردن قیمت ها همراه با رشد خواهد بود اما میزان این رشد هنوز مشخص نیست.

در همین حال مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع به تازگی رویکرد وزارت صمت را در خصوص قیمت گذاری خودروها اعلام و تاکید کرده که این وزارتخانه با تعیین قیمت در حاشیه بازار به شدت مخالف بوده و تنها به دنبال منطقی کردن قیمت ها است.

وی در خصوص آخرین وضعیت اصلاح قیمت ها در صنعت خودرو اظهار کرد: بررسی قیمت های خودروسازان از سال ۹۷ تا پایان خردادماه امسال نشان از شیب صعودی بسیار ملایم قیمت های خودروسازان دارد در همین حال قیمت های اعلامی از سوی شورای رقابت نیز سه ماهه بوده و مقرر شد تا با بررسی تورم بخشی و بازنگری در قیمت نهاده های تولید و تاثیر آن بر قیمت تمام شده، نسبت به منطقی سازی قیمت ها اقدام شود.

نیارکی در پاسخ به این که با این روند احتمال افزایش قیمت ها در تابستان وجود خواهد داشت، بیان کرد: هم اکنون اطلاعات در حال بررسی بوده اما تاکنون گزارش مربوطه استخراج نشده است ضمن آن که هدف اصلی منطقی سازی قیمت بوده و این امر در دستور کار قرار دارد و منطقی کردن به معنای افزایش قیمت ها نخواهد بود.

معاون وزیر صمت در خصوص افزایش قیمت خودروها در بازار تصریح کرد: افزایش قیمت این روزهای خودرو در بازار ناشی از افزایش نرخ ارز است و آن دسته از افرادی که به خودرو به چشم کالای سرمایه ای نگاه می کنند، قیمت های پیشنهادی خود را با نرخ ارز منطبق می کنند که امیدواریم با تلاش های بانک مرکزی در مدیریت تقاضای ارز و تثبیت نرخ آن در روزهای آینده، همچنین افزایش تیراژ و عرضه خودروسازان، متعادل سازی قیمت ها در بازار را شاهد باشیم. وی ادامه می دهد: با برنامه‌ریزی بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز و افزایش شمارگان تولید خودروسازان، به زودی متعادل‌سازی قیمت‌ها در بازار را شاهد خواهیم بود.

از آن جا که تعیین قیمت های جدید اعلام شده در اردیبهشت ماه بر اساس تورم سال ۹۷ خودروسازان بوده به نظر می رسد که با بررسی تورم سال ۹۸ و همچنین سه ماهه سال جاری و همچنین افزایش نهاده های تولید و مواد اولیه که شاهد چند برابری قیمت ها بوده، شاهد افزایش دوباره قیمت ها باشیم. هرچند که به گفته معاون وزیر صمت اصلاح به معنای افزایش نیست اما تورم موجود در صنعت خودرو گزینه دیگری جز افزایش قیمت نخواهد بود.حال باید دید پس از ارایه مستندات، سرنوشت قیمت خودرو به کجا خواهد رسید.

انتهای پیام/ منبع: خودروکار

گرانی خودرو ماحصل افزایش شاخص های کلان اقتصادی

نام محصول جدید به زودی اعلام می‌شود/ برنامه تولید هزار دستگاه امسال در دستور کار

ضرورت افزايش بودجه پژوهش در صنعت خودرو

سبد فعاليت فناوری بين خودروسازان و دانش بنيان ها تعریف شود

تاثیر ممنوعیت درج قیمت در آگهی های فروش آنلاین خودرو

خوداتكايي در صنعت خودرو با همكاري دانش بنيان ها محقق مي شود/ ضرورت ايجاد روابط دو سويه صنعت و علم

اثرگذاری غیر مستقیم افزایش قیمت قطعات خودرو بر تعرفه تعمیرگاه ها

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!