مشکلات واردکنندگان برای ترخیص خودرو از گمرک

به گفته رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی، به ‌جز ۳۰۰۰ خودرویی که در محاکم قضایی باید تعیین تکلیف شوند، پرونده خودروهای وارداتی در گمرک بسته شد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

چندی پیش رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی اعلام کرد که به ‌جز کمتر از ۳۰۰۰ خودرویی که در محاکم قضایی باید تعیین تکلیف شوند، پرونده خودروهای وارداتی در گمرک بسته شد.

در همین راستا مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه از مصوبه هیات دولت برای ترخیص خودروها همچنان دو ماه زمان باقی مانده است؛ اظهار کرد: پرونده این خودروها بسته نشده و مسئولان در گمرک در حال رسیدگی و انجام امور ترخیص هستند و همکاران ما نیز پیگیر هستند.

وی افزود: متاسفانه بیشتر مشکل ما در اداره کل مقررات و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است که کارها به گمرک ختم نمی‌شود و واردکنندگان نمی‌توانند خودروهای خود را ترخیص کنند. دلیل این امر نیز این است که بسیاری از آن‌ها که سه تا چهار سال پیش اقدام به واردات خودرو کرده‌ بودند، آن زمان فعال اقتصادی و تاجر در واردات خودرو بودند اما حال که مسائل ترخیص حل شده و قرعه بر آزادسازی خودروها شده و واردکننده می‌تواند خودروی خود را ترخیص کند، از وی کارت بازرگانی خواسته می‌شود.

دادفر تصریح کرد: این در حالی است که کارت بازرگانی بسیاری از واردکنندگان تمدید نشده است؛ چراکه پس از ممنوعیت واردات، دیگر موضوع و دلیلی برای تمدید کارت بازرگانی وجود نداشته است و از فعالیت تجاری خارج شده‌اند. دسترسی به سامانه اداره کل مقررات و همچنین سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، برای بارگذاری قرادادهای گارانتی، منوط به کارت بازرگانی دارای اعتبار است؛ لذا موضوع همچون دور باطل شده است. اگر اکنون اقدام به تمدید کارت بازرگانی کنند، پروسه زمانبری خواهد بود و شاید به مهلت مصوبه نرسد. اگر هم تمدید نشود هم که کار در همان مقطع اداره کل مقررات باقی مانده و اصلا به گمرک نمی‌رسد تا کارهای ترخیص صورت گیرد.

دبیر انجمن واردکنندگان تاکید کرد: عدم همکاری خواسته و با علم و اشراف با توجیه اینکه بعدا در وزارت صمت دچار مشکل خواهیم شد، در سازمان توسعه و تجارت کاملا قابل مشاهده است و قصدی برای باز شدن گره کار نیست. اگر در بند ۱۹ مصوبه دوم دستورالعمل‌های مربوطه گفته شده که قوانین و مقررات زمان قبض انبار آورده می‌شد، شرایط سخت نمی‌شد؛ چراکه آن زمان همه شرایط مورد نظر از جمله اعتبار کارت بازرگانی واردکننده فراهم بوده است.

وی اشاره کرد: تا جایی که اطلاع داریم پرونده این خودروها بسته نشده و فرآیند در حال اجراست؛ چراکه خوروها همچنان در گمرک هستند.

اتنهای پیام/ منبع: ایسنا

وضعیت خودروهای دپو شده در گمرک همچنان میان زمین و هوا

تقلبی بودن 20 درصد لوازم یدکی موجود در بازار

لزوم بازنگری در مصوبه جدید تمدید ترخیص خوردوهای دپویی

تمدید سه ماهه مهلت ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!