دایملر آلمان 1.5 میلیون دلار جریمه شد

گروه بزرگ خودروسازی دایملر AG به عنوان شرکت مادر برند مرسدس بنز با پرداخت جریمه 1.5 میلیون دلاری به علت تقلب زیست محیطی موافقت کرد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

گروه بزرگ خودروسازی دایملر AG به عنوان شرکت مادر برند مرسدس بنز با پرداخت 1.5 میلیون دلار جریمه در بخش آمریکایی خود موافقت کرد. این جریمه به دولت آمریکا و قانون گذاران دولت ایالتی کالیفرنیا پرداخت خواهد شد. با پرداخت این جریمه موضوع تقلب زیست محیطی این شرکت در زمینه میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای حل و فصل می شود.

وزارت دادگستری آمریکا، آژانس حفاظت از محیط زیست و دادستان کل کالیفرنیا گروه خودروسازی دایملر را متهم به استفاده از یک نرم افزار خاص برای دور زدن تست‌های مصرف سوخت و گازهای گلخانه‌ای کرده‌اند. دایملر در حدود 250 هزار دستگاه خودرو و ون دیزلی با برند مرسدس بنز را بین سالهای 2009 تا 2016 مجهز به این نرم افزار کرده و به فروش رسانده است.

دادگاه واشنگتن دایملر را ملزم به تعمیر و به روز رسانی این 250 هزار دستگاه خودرو کرده است.

لوگو مرسدس بنز

در همین راستا مقامات وزارت دادگستری آمریکا مهلت 2 ساله در اختیار دایملر قرار داده اند تا 85 درصد خودروها را تعمیر و در عرض 3 سال 85 درصد ون‌ها را نیز به روز رسانی کند. همچنین این شرکت باید ضمانت نامه طولانی تری برای برخی از قطعات خاص خودرو به مالکان بدهد و در پنج سال آینده خودروهای تعمیری مجددا باید برای تست مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه‌ای مراجعه کنند.

بیانیه‌ای که توسط معاون دادستان کل آمریکا در این خصوص منتشر شده به شرح زیر است:

«با الزام دایملر به پرداخت جریمه، تعمیر خودروهای دارای مشکل به طور رایگان و جبران آلودگی ناشی از این تخلف بزرگ، ما تعهد بالای خود را به اجرای قوانین زیست محیطی در این کشور و محافظت از آمریکایی‌ها در برابر آلودگی هوا نشان دادیم.»

با این وجود دایملر به یک اتهام جداگانه و پرداخت 700 میلیون دلاری دیگر نیز متهم شده است که البته این شرکت با رد شکایت جدید خود را مبرا از انتشار بیش از مقدار تعیین شده گازهای گلخانه می‌داند و همچنین قصد خرید وسایل نقلیه ذیل شده در این شکایت و خریداری مجدد آن را نخواهد داشت.

تعمیرگاه تخصصی خودروهای آلمانی

مرسدس بنز GT63

در حال حاضر دایملر مشخص نکرده که به چه صورتی قصد دارد تا وسایل نقلیه که به آن متهم شده است را پاکسازی کند و آیا روش گروه فولکس واگن را در پیش خواهد گرفت یا خیر. در حال حاضر فیات کرایسلر نیز متهم به تقلب در انتشار گازهای گلخانه ای بیش از حد مجاز است.

فولکس واگن با استفاده از یک نرم افزار خاص پیش از حضور در محل تست گازهای گلخانه‌ای موسسه EPA آمریکا اقدام به تقلب می‌کرد. این مسئله با تست‌های تحقیقاتی در دانشگاه ویرجینیای غربی کشف شد.

دادستان کل کالیفرنیا نیز با انتشار بیانیه‌ای در خصوص تقلب خودروسازان برای نشان دادن میزان انتشار گازهای گلخانه ای عنوان کرد:

«درصورت تقلب مجدد ما جریمه‌های بیشتری را برای متقلبان در نظر خواهیم گرفت و این نشان می‌دهد که متقلبان آنقدرها هم که فکر می‌کنند باهوش نیستند.»

همچنین دایملر باید مبلغ 17.5 میلیون دلار را برای اجرای قوانین زیست محیطی به دادستانی کل کالیفرنیا پرداخت کند.

این تنها پرونده تخلف دایملر نیست که این شرکت با آن مواجه شده و در خود آلمان نیز دایملر متهم به انتشار بیش از حد مجاز گازهای گلخانه‌ای است.

پرونده تخلف دایملر از سال 2016 توسط وزارت دادگستری و یک وکیل در شهر سیاتل آمریکا آغاز شد. این وکیل مرسدس را متهم به تقلب در زمینه تولید بیش از اندازه اکسید نیتروژن کرد. تیم او توانست با استفاده از تجهیزات مخصوص متوجه انتشار بیش از اندازه این گازهای گلخانه‌ای در خودروهای دیزلی مرسدس بنز شود. وکیل مذکور اسم این سیستم را «دستگاه شکست» گذاشته که مشابه با سیستم استفاده شده در محصولات فولکس واگن بوده است.

پیش از این نیز در خبری به جریمه 2.8 میلیارد دلاری مرسدس بنز پرداخته بودیم که حال این رقم به 1.5 میلیارد دلار کاهش یافته است و به علاوه این رقم مرسدس باید تمامی خودروهای مرتبط با جریمه خود را نیز به صورت رایگان تعمیر کند.

انتهای پیام/ منبع: دیجیاتو

مرسدس بنز محصولاتش را از راه دور تعمیر خواهد کرد

مسافری از آینده!/ هر آنچه می خواهید از مرسدس بنز S کلاس جدید بدانید

S500 جدید تنها ۳٫۶ میلیارد تومان ناقابل !

مرسدس بنز کلاس S مدل 2021 معرفی شد

پردرآمد ترین خودروسازان جهان چه برندهایی هستند؟

از نیسان گاوی تا اتاق تانک!/ مروری بر جالب ترین لقب های خودرویی در ایران

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!