شورای رقابت سبب ضرر و زيان هنگفت صنعت خودرو و مصرف كننده نهايى شده است

چند روزی است که از خبر انتقال قیمت گذاری خودرو از شورای رقابت به سازمان حمایت توسط کمیته سیاست گذاری خودرو می گذرد. نایب رییس انجمن همگن قطعه سازان استان تهران نتیجه عملکرد شورای رقابت در این مدت را سرازيری بيش از ١٠٠ هزار میليارد تومان به جيب دلالان و واسطه ها و ایجاد ضرر و زيان هنگفت به اين صنعت و مصرف كننده نهايى عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

امیرحسین جلالی نایب رییس انجمن همگن قطعه سازان استان تهران در خصوص نقش شورای رقابت در بازار خودرو گفت: این شورا طى ١٠ سال گذشته با سوء ظنى كه نسبت به صنعت خودرو داشته، از واقعيت هاى بازار به تدريج دور شده و نه تنها به این صنعت كمكى نكرده بلکه موجب سرازيری بيش از ١٠٠ هزار میليارد تومان به جيب دلالان و واسطه ها شده و ضرر و زيان هنگفت به صنعت خودرو و مصرف كننده نهايى ایجاد کرده است.

جلالی با اشاره به اینکه شوراى رقابت به صورت انتزاعى روى خودروسازان تمركز کرده است، اظهار کرد: بايد تمام مؤلفه هاى دخيل در اين صنعت مانند قطعه سازان، تامين كنندگان مواد اوليه دولتى و خصولتى، نرخ ارز را به صورت بر خط (آنلاین) رصد كرده و در تعيين قيمت فروش خودرو با لحاظ كردن تمام پارامترهاى مرتبط انجام دهد.

نایب رییس انجمن همگن قطعه سازان استان تهران تصریح کرد: شورای رقابت با مداخلات غير همه جانبه خود مانع از فروش خودرو با قيمت صحيح شده و موجب زيان هاى غير قابل جبران به اين صنعت مولد شغل و تكنولوژى از جمله توقف توسعه محصول و تكنولوژى شده است. محاسبه قيمت تمام شده براى اهل فن كارى آسان است كه شركت هايى مانند رنو پارس، آن را به آسانى انجام دادند و توليداتشان هم از اقبال خوبى نزد مصرف كننده نهايى برخوردار بود.

گزارش خودرو

جلالی با تاکید بر عدم دسترسى شوراى رقابت به قيمت هاى واقعی تمام شده گفت: قيمت هاى فروش ثبت شده در دفاتر خودروسازان همیشه به روز نیستند و حتی هنوز بر مبنای دلار ١١٥٠٠ تومان بوده و براى تعداد كمى از قطعه سازان قيمت ها بر اساس دلار ١٨٥٠٠ تومان اصلاح شده كه بعضا در دفاتر خودروسازان ثبت نشده است.

وی با اشاره به اینکه قطعه سازان به جز تعدادی محدود برای بهره مندی از شوراى رقابت در مقاصد خاص خود، با این شورا تا به حال تماس قابل ملاحظه ای نداشته اند، تصریح کرد: قيمت گذارى يك روش قديمى براى حمايت از مصرف كننده نهايى و براى حل مشكلی در زمانی محدود، مفيد است ولى سازمان حمايت از مصرف كننده، روش بهترى از جمله آماده سازی زمينه رقابت با بهبود فضاى كسب و كار و ایجاد جذابيت توليد براى كار افرينان واقعى است.

نایب رییس انجمن همگن قطعه سازان استان تهران از عرضه خودرو در بورس با هدف رسيدن به قيمت واقعى را فعالیت جديدى عنوان کرد و گفت: بدون اصلاح اقتصاد كلان و عدم بخشى نگرى سازمان هاى ذيربط نمي توان به آن دلبستگى چندانى داشت و مديران و هيات مديره خودروسازان بايد قدرت اعمال مديريت تام در حوزه فعاليت خود داشته باشند تا بتوان انتظار بهبود داشت.

انتهای پیام/

2 پیشنهاد برای کاهش قاچاق قطعات خودرو

تفاوت 100 هزار میلیارد تومانی نرخ خودرو تنها به کام دلالان است

رشد صد در صدی آمیکو در تامین قطعات یدکی

واردات خودرو در سطح محدود باعث کاهش قیمت خودرو می شود

9 هزار میلیارد، حجم کل مطالبات معوقه قطعه سازان از خودروسازان

وجود ظرفیت بالای داخلی سازی قطعات به منظور جلوگیری از خروج ارز

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!