چه سرنوشتی برای 10 وعده بزرگ ایلان ماسک در سال 2020 رقم خورد؟

ایلان ماسک طی این سالها عمدتا از برنامه ها و اقدامات خود و شرکتش سخن گفته است، اما برخی از اقدامات این کارآفرین جسور در سال 2020 عملی شد و برخی هم به مرحله اجرا نرسید.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

ایلان ماسک به پیش‌بینی‌ها و نظرات جسورانه معروف است و همیشه از برنامه‌های آینده می‌گوید: از میزان تولید خودروهای تسلا در سال‌های آینده گرفته تا فرستادن ۱ میلیون نفر به مریخ تا ۲۰۵۰. ماسک برای سال ۲۰۲۰ وعده‌های زیادی برای تسلا داده بود که برخی از آن‌ها محقق شدند و البته برخی به سرانجام نرسیدند و نتوانست آن‌ها را عملی کند.

اکثر مدیران کمپانی‌های بزرگ درباره مسیر آینده محتاطانه صحبت می‌کنند و در یک مسیر مشخص حرکت می‌کنند، اما این موضوع برای ایلان ماسک میلیاردر چندان صادق نیست و از هر فرصتی برای اعلام برنامه‌های جاه‌طلبانه شرکت‌های تحت مدیریتش استفاده می‌کند.

در حالی که برخی از گفته‌های ماسک به حقیقت پیوسته‌اند، برخی از آن‌ها چندان با برنامه عملی کمپانی‌های آن مطابقت نداشته‌اند. برای مثال می‌توان به خودروی برقی مدل ایکس اشاره کرد که دو سال دیرتر از گفته ماسک وارد بازار شد یا اینکه هنوز کامیون برقی Semi عرضه نشده، با اینکه تقریبا ۴ سال از معرفی آن می‌گذرد.

تسلا سایبرتراک

با وجود اهداف جاه‌طلبانه و اینکه برخی مواقع تسلا در زمان مشخص به آن‌ها دست پیدا نمی‌کند، سهامداران ظاهرا به ماسک و عملکرد شرکت تحت مدیریتش اطمینان دارند و همین موضوع در سال ۲۰۲۰ با افزایش چشمگیر ارزش سهام این کمپانی مشخص شد. تسلا در سال ۲۰۱۰ بطور عمومی سهامش عرضه شد و تا به امروز ارزش آن بیش از ۱۳ هزار درصد رشد داشته که ۷۰۰ درصد آن مربوط به ۲۰۲۰ می‌شود. در حال حاضر شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک باارزش‌ترین خودروساز در جهان است.

ایلان ماسک برای سال ۲۰۲۰ وعده‌های زیادی داده بود که البته تمام آن‌ها محقق نشدند. در ادامه نگاهی به ۱۰ وعده بزرگ مدیرعامل تسلا در سال گذشته میلادی و نتایج آن‌ها داریم.

تاکسی تسلا

یک میلیون روبوتاکسی در سال ۲۰۲۰ عرضه شد 

ایلان ماسک در آوریل ۲۰۱۹ گفته بود: بدون هیچ شکی سال آینده بیش از ۱ میلیون روبوتاکسی در خیابان‌ها خواهیم داشت.

با وجود چنین ادعای جنجالی و جسورانه‌ای، تا به امروز حتی یک تاکسی خودران هم از سوی تسلا معرفی نشده چه برسد به ۱ میلیون روبوتاکسی. ماسک سرویس‌های اشتراک سواری آینده را ترکیبی از اوبر و Airbnb می‌داند، جایی که مالکان خودروهای تسلا می‌توانند هنگامی که در خانه حضور دارند یا سرکار هستند، از خودروی خود برای جابه‌جایی مسافران استفاده کنند.

اگر در مناطقی مالکان خودروهای تسلا حاضر به انجام چنین کاری نباشند، این خودروساز محصولات خود را مستقر خواهد کرد. با یک ایده جذاب روبه‌رو هستیم که البته هنوز امکان عملی شدن آن وجود ندارد. برای عرضه تاکسی‌های خودران به سطح بالایی از فناوری نیاز داریم که هنوز نه تسلا و نه شرکت دیگری آن را ارائه نکرده است.

ایلان ماسک در آوریل ۲۰۲۰ از تغییر در برنامه‌ها گفت و تاریخ مدنظرش را یکسال به تعویق انداخت: من فکر می‌کنم روبوتاکسی‌ها سال آینده از راه برسند، البته در نه تمام بازارها و تنها در برخی از آن‌ها شروع به کار می‌کنند.

عرضه قابلیت تمام خودران

مدت‌هاست تسلا از عرضه قابلیت تمام خودران خود می‌گوید و بدون هیچ شکی قابلیت‌های اتوپایلوت و همچنین رانندگی خودران آن از پیشرفته‌ترین سیستم‌های کمک راننده محسوب می‌شوند، اما همچنان نیازمند توجه راننده هستند.

در سال گذشته میلادی این کمپانی نسخه محدود بتای قابلیت تمام خودران را با قیمت ۱۰ هزار دلار عرضه کرد و ایلان ماسک از عرضه گسترده‌تر آن تا پایان ۲۰۲۰ خبر داد. با این حال ویدیوهای اولیه نشان دادند که هنوز این سیستم برای استفاده عمده مناسب نیست.

با پایان ۲۰۲۰، ماسک اعلام کرد تسلا این قابلیت را به عنوان یک سیستم اشتراکی در اوایل ۲۰۲۱ ارائه می‌کند، با این حال همچنان نمی‌توان به گفته مدیرعامل این خودروساز اعتماد چندانی کرد. ماسک در سال ۲۰۱۷ گفته بود یک خودروی تسلا می‌تواند بدون دخالت راننده تا پایان همان سال از نیویورک تا لس آنجلس سفر کند یا اینکه در ۲۰۱۹ رانندگان می‌توانند در خودرو بخوابند و در مقصد بیدار شوند که البته هیچ‌کدام از آن‌ها هنوز محقق نشده‌اند.

عرضه نیم میلیون خودرو

تسلا در آغاز ۲۰۲۰ به عرضه بیش از نیم میلیون خودرو اشاره کرد که با اختلاف کمی از رسیدن به هدفش باز ماند. در حقیقت این کمپانی در ۲۰۲۰ تنها ۴۵۰ خودرو کمتر از نیم میلیون عرضه کرد. تسلا همچنین عملکرد بی‌نظیری در سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ داشت و توانست ۱۸۰ هزار خودرو در اختیار خریداران قرار دهد.

اگرچه تسلا توانست بالاتر از پیش‌بینی و انتظار تحلیلگران وال استریت ظاهر شود و با وجود شیوع ویروس کرونا و مشکلات تولید نزدیک به نیم میلیون خودرو عرضه کند، اما در گذشته هم ایلان ماسک نتوانسته به وعده خود برای میزان فروش عمل کند. ماسک در سال ۲۰۱۶ از عرضه نیم میلیون خودرو در ۲۰۱۸ خبر داده بود که تنها توانست ۲۴۶ هزار خودرو در اختیار مشتریان قرار دهد. علاوه بر این به فروش ۶۵۰ هزار در ۲۰۱۹ و ۱ میلیون خودرو در سال ۲۰۲۰ اشاره کرده بود که هیچ‌کدام عملی نشدند.

تسلا مدل Y

عرضه تسلا مدل Y

تسلا پنجمین خودروی تولیدی‌اش را مارس ۲۰۲۰، یعنی تقریبا یکسال پس از معرفی در بهار ۲۰۱۹ وارد بازار کرد. در حقیقت این خودرو چندین ماه زودتر از برنامه‌های تسلا وارد بازار شد که با توجه به تاخیر دو ساله در عرضه مدل X، تا حدودی عجیب بود.

تسلا میزان فروش این کراس‌اوور کامپکت را بطور جداگانه اعلام نکرده، اما عرضه آن باعث افزایش فروش تسلا شد. این کمپانی در سال ۲۰۲۰ موفق به فروش ۴۴۲,۵۱۱ خودروی مدل ۳ و مدل Y و ۵۷,۰۳۹ خودروی مدل X و مدل S شد.

کامیون برقی تسلا

تولید محدود کامیون Semi

مدت‌هاست منتظر تولید کامیون برقی تسلا هستیم. این کامیون کلاس ۸ برقی در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد و تسلا از عرضه اولین نمونه‌های تولیدی آن در سال ۲۰۱۹ خبر داد. زمانی که گزارش مالی آن برای سه ماهه سوم ۲۰۱۹ منتشر شد، این خودروساز از تولید محدود این کامیون در ۲۰۲۰ خبر داد.

با این وجود در آوریل ۲۰۲۰ دوباره با تغییر برنامه‌های تسلا روبه‌رو شدیم و این شرکت به عرضه تجاری و تولید آن در سال ۲۰۲۱ اشاره کرد. هزاران نسخه از این کامیون با قیمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار توسط شرکت‌هایی مانند والمارت و پپسی پیش‌خرید شده‌اند که شاید امسال در اختیارشان قرار بگیرد.

تسلا

عرضه تسلا رودستر

تسلا در سال ۲۰۱۷ با اعلام عرضه مدل جدید خودروی رودستر در سال ۲۰۲۰ علاقه‌مندان به دنیای خودرو و حتی این صنعت را هیجان‌زده کرد. این خودروی اسپرت طبق گفته تسلا حداکثر سرعتی برابر ۴۰۲ کیلومتر بر ساعت دارد، با هربار شارژ می‌توان تا ۱۰۰۰ کیلومتر با آن رانندگی کرد و سرعتش تنها در ۱.۹ ثانیه از صفر به ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. دسترسی به تمام این قابلیت‌ها با پرداخت حداقل ۲۰۰ هزار دلار ممکن می‌شود.

با اینکه بسیاری منتظر عرضه این محصول در سال گذشته بودند، شیوع ویروس کرونا برنامه‌های این خودروساز را دچار مشکل کرد. ماسک اعلام کرده نسل جدید رودستر پس از عرضه سایبرتراک در ۲۰۲۱، وارد بازار می‌شود.

باتری با عمر ۱.۶ میلیون کیلومتر

در آوریل ۲۰۱۹ ایلان ماسک اعلام کرد در آینده نزدیک باتری‌های تسلا می‌توانند بیش از ۱.۶ میلیون کیلومتر کارایی داشته باشند که بی‌نظیر است. در همان زمان اعلام کرد این باتری‌ها سال ۲۰۲۰ به تولید می‌رسند.

بسیاری منتظر رونمایی از چنین باتری در رویداد «Battery Day» تسلا در سپتامبر ۲۰۲۰ بودند، اما چنین اتفاقی رخ نداد. بجای اینکار، تسلا در این رویداد از باتری جدیدی رونمایی کرد که تا ۵ برابر انرژی بیشتری دارد، برد خودروها را ۱۶ درصد افزایش می‌دهد و تا ۶ برابر خروجی توان بیشتری دارد. طبق گفته این کمپانی سلول‌های «۴۶۸۰» سریعتر و ارزان‌تر ساخته می‌شوند و البته تا سال ۲۰۲۲ به تولید انبوه نمی‌رسند.

ارزش کمپانی تسلا

احداث کارخانه‌های جدید

در نوامبر ۲۰۱۹ ماسک از ساخت یک کارخانه گیگافکتوری در برلین، آلمان خبر داد و در سال ۲۰۲۰ با وجود تمام مشکلات مانند اعتراض فعالان محیط زیست در آلمان، پیشرفت مناسبی را تجربه کرد. ماسک گفته این کارخانه خودروی مدل Y و نسل بعدی سلول‌های باتری تسلا را می‌سازد و از ژوئیه ۲۰۲۱ شروع به کار می‌کند.

تسلا در مارس ۲۰۲۰ از بررسی‌ها برای ساخت یک کارخانه جدید در ایالات متحده آمریکا خبر داد و در ژوئیه این محل را «آستین» در تگزاس اعلام کرد. در آگوست ۲۰۲۰ ساخت این کارخانه جدید در آمریکا آغاز شد.

تسلا اس

تولید مدل S با برد ۱۲۰۰ کیلومتر

ماسک در سال ۲۰۱۵ به ساخت نسخه‌ای از خودروی مدل S با برد ۱۲۰۰ کیلومتر تا سال ۲۰۲۰ اشاره کرد. از آن زمان تا به امروز شاهد افزایش برد این خودروی سدان بودیم، اما هنوز به هدف اصلی یعنی ۱۲۰۰ کیلومتر دست پیدا نکرده. بالاترین نسخه این خودرو از نظر برد به نام «Long Range Plus» بردی برابر ۶۵۰ کیلومتر دارد.

با این وجود تسلا می‌خواهد تا اواخر سال جاری میلادی نسخه Plaid‌ خودروی مدل S‌ را وارد بازار کند که طبق گفته آن بردی بیش از ۸۰۰ کیلومتر دارد.

پخش موسیقی توسط اسپیکرهای خارجی

در سال ۲۰۲۰ با توییت‌های بی‌شماری از سوی ایلان ماسک مواجه شدیم که برخی از آن‌ها به ویژگی‌های آینده محصولات تسلا اشاره داشتند. یکی از این توییت‌ها، امکان پخش موسیقی توسط اسپیکرهای خارجی خودروها بود که برخی آن را چندان جدی نگرفتند.

با وجود چنین موضوعی، در اواخر ۲۰۲۰ یک بروزرسانی مخصوص تعطیلات برای خودروهای جدید تسلا منتشر شد که رانندگان می‌توانند صدای بوق را تغییر دهند و برای مثال بجای بوق عادی، از موسیقی استفاده کنند.

ایلان ماسک امسال هم وعده‌های زیادی درباره آینده تسلا خواهد داد و البته انجام برخی از وعده‌های گذشته آن به امسال موکول شده‌اند، بنابراین باید منتظر بمانیم و ببینیم در ۲۰۲۱ کدا‌م‌یک از آن‌ها عملی می‌شوند.

انتهای پیام/ منبع: دیجیاتو

سهام تسلا از فیسبوک هم جلو زد!

ماجرای تسلا / از کتاب الکترونیک تا انقلاب در صنعت خودرو!

خودروهای برقی به شبکه شارژ تسلا دسترسی خواهند داشت

اعتراف جالب توجه آقای ماسک

تسلا در جمع ارزشمند ترین شرکت های آمریکا

قاتل تسلا/ لوسید ایر ، سدان دورگه عربی آمریکایی!

آشنایی با سریعترین خودروهای هیبریدی

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!