طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو زیر ذره بین کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی

اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس امروز به بررسی طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

علی جدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: بعد از جلسه هفته گذشته مجلس‌، قرار بر این شد که نمایندگان نظرات خود را در مورد طرح ساماندهی به خصوص بند عرضه خودرو به کمیسیون صنایع ارسال کنند.

به گفته وی پیش از ارسال مجدد این طرح به شورای نگهبان‌، طرح ساماندهی با محوریت عرضه خودرو در بورس کالا بار دیگر در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت‌. بر این اساس امروز هم کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط طرح یاد شده را بار دیگر مورد بررسی قرار خواهد داد.

طرح ساماندهی خودرو که از مجلس دهم ‌در دستور کار نمایندگان قرار داشت هر بار با ایر‌ادی از سوی شورای نگهبان روبه‌رو شده است‌. در مجلس دهم واگذاری سهام دولتی خودروسازان به بخش خصوصی محور این طرح قرار داشت حال آنکه شورای نگهبان با آن مخالفت و تاکید داشت که این بند ناقض اصل ۴۴ قانون اساسی است.

اما در مجلس یازدهم چگونگی عرضه خودرو به بازار، محور طرح یاد شده قرار گرفت به‌طوری‌که نمایندگان طراح‌، عرضه خودرو در بورس کالا را با هدف حذف دلالی در بازار در دستور کار قرار دادند.

هر چند طرح عرضه خودرو در بورس کالا‌، موافقان و مخالفانی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس داشت اما در نهایت طرح یاد شده هم اکنون با محوریت شورای رقابت و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان در دستور کار اعضای کمیسیون صنایع و معادن قرار دارد.

گزارش خودرو

در این زمینه چندی پیش نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در اظهاراتی به این نکته اشاره کرده بود که کمیسیون صنایع مجلس با آزادسازی قیمت‌ خودرو موافق نیست و خیلی سخت است که آزادسازی قیمت خودرو اتفاق بیفتد.

وی در مورد دلیل مخالفت با آزادسازی تاکید کرد: با وجود تقاضای کاذب احتمال افزایش تنش با آزادسازی قیمت‌ها وجود دارد که باعث می‌شود قیمت‌ها از آنچه امروز در حاشیه بازار شاهد هستیم نیز فراتر رود. همچنین ممکن است بین خودروسازان رقابت کاذب ایجاد شده و قیمت‌ها افزایش یابد. بنابراین آزادسازی قیمت‌ها به جای حل مشکل، تنش ایجاد خواهد کرد.

وی در نهایت تاکید کرده بود که اگر قرار است قیمت‌گذاری انجام شود، نظر برخی از اعضای کمیسیون صنایع بر این است که قیمت‌گذاری در شورای رقابت باشد و نظر عده دیگری نیز قیمت‌گذاری در وزارت صمت و سازمان حمایت است که باید دید کدام یک تصویب خواهد شد.

به این ترتیب مشخص است که اگر عرضه خودرو در بورس هم تصویب و اجرا شود‌، قیمت‌گذاری بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا در این روش جایی نخواهد داشت.

انتهای پیام/ منبع: دنیای اقتصاد

شکست انحصار یا ترس از وابستگی! / کدام مانع توسعه صنعت خودرو است؟

شرایط انعقاد قرارداد تیوان با شرکت های خودروسازی فراهم شود

تدوین سند بالادستی در خصوص همکاری های صنعت خودرو و قطعه سازی با شرکای خارجی

قیمت گذاری دستوری اصلی ترین مانع در صنعت خودروسازی است

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام آمیکو مدیران خودرو کرمان موتور>

اتو خسروانی

نظر شما !!