افت ۳۵ درصدی قیمت خودروهای خارجی در صورت لغو تحریم ها

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران معتقد است، با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها، قیمت خودروهای خارجی موجود در بازار دست‌کم بین ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش می یابد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران اظهار کرد:‌ اکنون جدیدترین خودروهای خارجی موجود در بازار با مدل 2017 و به تعداد انگشت‌شمار با مدل 2018 هستند که به دلیل ممنوعیت واردات در چند سال گذشته قیمت‌های بالایی پیدا کرده‌اند.

به گفته این مقام صنفی، قیمت خودروهای خارجی موجود در بازار آن‌قدر بالاست که با نرخ کنونی دلار، همخوانی ندارد، بنابراین در صورت لغو تحریم‌ها افت قیمت شدیدی را تجربه خواهند کرد.

هفته گذشته فعالان بازار خودروهای خارجی از افت متوسط 10 درصدی قیمت‌ها نسبت به روزهای ابتدایی امسال خبر دادند.

کارشناسان معتقدند: در صورت اجرایی شدن برجام، حتی اگر نرخ ارز پایین نیاید، از آنجایی که زمزمه ورود خودروهای مدل 2021 به بازار ایران بر سر زبان‌ها می‌افتد، اثر روانی خود را خواهد داشت.

برخی دیگر احتمال می‌دهند که خارجی‌ها بخواهند بخشی از بدهی خود را به ایران در قالب کالای تمام شده از جمله خودرو پرداخت کنند و همه اینها به معنای کاهش قیمت خودروهای موجود فعلی است.

موتمنی، وضعیت این روزهای بازار را «در حالت انتظار» ‌ توصیف کرد و افزود: همه منتظرند تا نتیجه گفت‌وگوهای برجامی، تحریم‌ها و همچنین انتخابات ریاست جمهوری را ببینند، بر این اساس رکود کامل بر بازار حاکم است و خرید و فروشی انجام نمی‌شود.

وی یادآور شد:‌ در هفته‌های اخیر با ورود دلار از کانال 22 به حدود 24 هزار تومانی، شاهد رشد قیمت‌ها در فضای مجازی بودیم و دارندگان خودرو قیمت‌های بالاتری را آگهی کرده‌اند، اما حقیقت این است که هیچ خریداری نیست.

بر اساس این گزارش، بررسی سایت‌های خودرویی و فضای مجازی در روز جاری حاکی از قیمت 120 میلیون تومانی پراید 132، 116 میلیون تومانی پراید 131، 123 میلیون تومانی وانت پراید، 131 میلیون تومانی تیبا هاچ‌بک، 197 میلیون تومانی پژو 206 تیپ2، 202 میلیون تومانی رانا ال. ایکس، 263 میلیون تومانی پژو پارس ال. ایکس، 307 میلیون تومانی پژو 207 دنده‌ای، 378 میلیون تومانی پژو 207 اتوماتیک، 307 میلیون تومانی دنا پلاس دنده‌ای ساده و 410 میلیون تومانی دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک است.

همچنین در دسته مونتاژی‌ها و خارجی‌ها نیز هر دستگاه جک جی4 کرمان‌موتور حدود 308 میلیون تومان، جک اس5 حدود 680 میلیون تومان، هایما اس7 ایران‌خودرو 685 میلیون تومان، پژو 2008 نزدیک به 815 میلیون تومان (مدل 98) و تویوتا راو4 نزدیک به 2 میلیارد و 350 میلیون تومان قیمت خوردند.

انتهای پیام

نیم خیز قیمتی در بازار خودرو به پیروی از بازار ارز

بازار خودرو انحصاری است | برای آزادسازی قیمت باید بازار از انحصار خارج شود

افت ۱۰ درصدی قیمت خودروهای وارداتی در بازار خودرو

بازار خودرو همچنان در آرامش است

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!