پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نحوه تنظیم صندلی خودرو هنگام رانندگی

چگونه صندلی خودرو را برای رانندگی صحیح تنظیم کنیم؟

اگر هنگام رانندگی صندلی شما درست تنظیم شده باشد، راحت‌تر خواهید بود. تحت چنین شرایطی، ایمن‌تر و مطمئن‌تر نیز خواهید راند. انجام حرکات کششی دوره‌ای در سفرهای طولانی نیز در این راستا به شما کمک خواهد کرد.

شیوا تدین پور
پنجشنبه - ۹ آذر ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛

صندلی زیاد خوابیده، فاصله زیاد تا پدالها، خط دید خیلی پایین یا تمام اشکالات بسیار متداول صندلی، می‌تواند درد‌های مزمن خصوصاً برای افرادیکه با اتومبیل به محل کار خود رفت و آمد می‌کنند، را به همراه داشته باشد.

نحوه تنظیم صندلی خودرو هنگام رانندگی

اصول اولیه صندلی را رعایت کنید

برای شروع، صندلی باید از لگن و ران شما پهن‌تر باشد. باید طول آن به اندازه‌ای باشد که عضلات همسترینگ (عضلات پشت ران) شما را حمایت کند، اما نباید به انداز‌ای کشیده باشد که موجب فشار به پشت زانو‌ها در هنگام رانندگی شود.

اگر می‌توانید طول صندلی را تنظیم کنید، شرکت ریکارو (RECARO) (گروه تولیدی کارخانجات میشگان، تولید کننده صندلی‌های ماشین مسابقه فوق سبک با عملکرد بالا و همچنین تولید کننده صندلی برای برخی برند‌های لوکس اتومبیل) پیشنهاد می‌کند، بین لبه جلویی صندلی و قسمت خالی زانوی شما به اندازه ۲ تا ۳ انگشت فاصله باشد.

مطمئن شوید همه چیز در دسترس است

باید قادر باشید بدون ایجاد کشش در بدن به پدال‌ها و کنترل‌های دستی (مثل ترمزدستی) دسترسی داشته باشد. داشتن فرمان، خیلی دورتر از یک حالت راحت رانندگی می‌تواند منجر به ناراحتی شانه و قسمت فوقانی کمر شود، در حالیکه اگر فرمان خیلی نزدیک به شما هم باشد، داخل شدن و خارج شدن از وسیله نقلیه را مشکل خواهد کرد.

همچنین باید قادر باشید تا پنل ابزار و ساعت را در هنگام رانندگی بدون تغییر حالت مشاهده کنید. ارتفاع صندلی را به سمت بالا یا پائین طوری تنظیم کنید که، این کار‌ها برایتان مقدور باشد.

به پشتی صندلی توجه کنید

پشتی صندلی باید طول ستون مهره‌ها را در برداشته باشد و نباید از شانه‌های شما بالاتر بیاید یا مانع دید عقب بشود. بهترین حالت برای پیشگیری از کمر درد استفاده از ماشین‌هایی است که، پشتی قابل تنظیم دارند.

شما می‌توانید میزان آن را افزایش یا کاهش دهید تا قسمت کوچک کمر شما را پوشش دهد و ارتفاع آن را طوری تنظیم کنید که، قسمتی از کمر شما که بیشترین قوس را دارد حمایت کند. اگر ماشین شما این ویژگی قابل تنظیم را ندارد، می‌توانید به جای آن از یک کوسن کوچک یا یک حوله دست و صورت تا شده برای گودی کمرتان استفاده کنید.

فاصله پدال‌ها را اندازه بگیرید

برای اینکه حالت ایده ال فاصله جلو یا عقب صندلی خود را پیدا کنید، به این راهنمایی تیم کارشناسان صندلی شرکت ریکارو توجه کنید. باسن خود را تا جایی که امکان دارد، در انتهای صندلی بگذارید. در این حالت زانو‌های شما در حال فشار کامل بر روی پدال‌ها باید اندکی خمیده باشند.

زاویه صندلی را تنظیم کنید

زاویه پشتی صندلی را طوری تنظیم کنید که، در حالیکه هر دو دست شما روی فرمان قرار دارد، آرنج‌ها کمی خم باشند و شما قادر به نگه داشتن فرمان حتی درحالت چرخش آن نیز باشد. درجه راحتی خمیدگی صندلی به فرد و ارتفاع صندلی بستگی دارد.

عموماً زاویه بین ران‌ها و بدن باید ۱۱۰ درجه باشد، که احتمالاً برای بسیاری از رانندگان مناسب است. خم شدن زیاد به عقب باعث می‌شود، برای جلو نگه داشتن سر مجبور به کشش گردن شوید.

 چگونه صندلی ماشین را تنظیم کنیم

تنظیم کردن پشت سری صندلی

طبق نظر شرکت ریکارو پشت سری صندلی باید به گونه‌ای تنظیم شود که، بالاترین لبه آن با بالای سر شما همسطح باشد. طوری آن را تنظیم کنید که، ۲ سانتی متر از پشت سر شما فاصله داشته باشد.

اگر محل قرار گرفتن پشت سری صندلی خیلی پایین باشد، در هنگام وقوع تصادف از عقب یا جلو خطر جدی برای شما بوجود می‌آید برای اینکه به اندازه کافی سر را مهار نمی‌کند.

تنظیم کردن پشت سری صندلی

 

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی