پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

کاهش ۲۴ درصدی تولید خودرو در فروردین!

در حالی که وزیر صمت وعده تولید ۱.۷ میلیون خودرو تا پایان امسال را داده که بررسی صورت های مالی ۳ خودروساز بزرگ کشور بیانگر افت ۲۴ درصدی تولید خودرو نسبت به فروردین ۱۴۰۲ است.

فاطمه علی اصغری
شنبه - ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛

براساس اعلام عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت، تولید خودرو در سال جاری رکورد یک میلیون و ۷۰۰ هزار خودرو را جهت جبران کسری نیاز بازار خواهد زد.

با این حال به نظر می‌رسد در ماه نخست سال جاری وعده‌های وزیر صمت هنوز جامه عمل نپوشیده است؛ در همین ارتباط بررسی صورت‌های مالی ارائه شده از سوی خودروسازان بزرگ کشور (ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو) به کدال نشان می‌دهد در ماه نخست امسال ۴۲ هزار و ۴۵۱ دستگاه خودروی سواری تولید و در مقابل ۳۸ هزار و ۱۵ دستگاه فروخته شده است. این در حالیست که فروردین ماه پارسال در مجموع ۵۵ هزار و ۴۶۳ دستگاه تولید و ۳۱ هزار و ۳۶۱ دستگاه خودرو فروخته شده بود. بنابراین اگرچه تولید خودرو ۲۴ درصد کاهش یافته اما در مقابل فروش خودرو ۱۸ درصد افزایش یافته است.

به نظر می‌رسد عمده افت تولید در فروردین ماه امسال مربوط به کاهش تولید گروه پژو و خانواده X۲۰۰ می‌شود.

افت ۱۹ درصدی تولید در ایران خودرو

ایران خودرو در ماه نخست سال ۱۴۰۳ توانسته ۱۰ هزار و ۸۰۵ دستگاه از خانواده پژو تولید کند که از این میزان ۷ هزار و ۵۱۱ دستگاه را فروخته است. این در حالیست که در فروردین ماه پارسال ۱۷ هزار و ۹۸۸ خودرو در گروه پژو تولید شده بود که از این میزان هم ۸ هزار و ۴۵۶ دستگاه به فروش رفته بود. بنابراین در فروردین ماه امسال در گروه پژو بالغ بر ۷ هزار دستگاه کمتر تولید و به تبع آن بالغ بر یک هزار دستگاه کمتر فروخته شده است.

نکته قابل توجه آنکه در فروردین ماه امسال ۳ هزار و ۲۹۴ دستگاه از گروه پژو در پارکینگ‌های ایران خودرو مانده است.

همچنین ایران خودرو در فروردین ماه امسال ۳ هزار و ۲۳۷ دستگاه از گروه سورن تولید کرده که از این میزان ۳ هزار و ۷۰۹ دستگاه به فروش رفته است. این شاخص‌ها در فروردین ماه پارسال به ترتیب یک هزار و ۴۸۰ دستگاه و ۸۵۹ دستگاه بود. بنابراین تولید و فروش خودروهای گروه سورن نسبت به پارسال افزایش یافته است که به نظر می‌رسد ایران خودرو با کاهش ظرفیت تولید گروه پژو، نسبت به رشد تولیدات گروه سورن اقدام کرده است.

انتهای پیام/

منبع: مهر

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی