2 موتور سیکلت محبوب از ژاپن

نینجا در برابر سامورایی

برگردان و نوشته: سامیار راشد

ما همیشه مشتاق هونداهای کوچک بوده‌ایم زیرا آنها ترکیب جالب توجهی را ارائه می‌دهند. محصولات کوچک جدید هوندا، مدل‌هایCBR500R و CB500F هستند که در جایگاه بالای CBR250R از هوندا و نینجا 300 از کاوازاکی قرار گرفته و دست کمی‌از موتورسیکلت‌های گران‌تر 600 سی‌سی و 650 سی‌سی از هوندا و کاوازاکی ندارد. با خواندن مشخصات CB500 در می‌یابید که چه از نظر ابعاد و چه از نظر وزن و عملکرد، در جایگاه میانه قرار دارد. اما از همه مهم‌تر قیمت آن است، مجهزترین نسخه سری 500 که CBR500R با سیستم ترمز ABS است، 6499 دلار قیمت دارد درحالیکه ارزان‌ترین آن بدون این سیستم ترمز، 5699 دلار قیمت‌گذاری شده است! آیا واقعأ کسی هم پیدا می‌شود که از پس پرداخت این رقم بر نیاید؟

طراحی اسپرت و مهیج این موتورسیکلت یادآور نسل گذشته CBR600RR است که یکی دیگر از دلایل اشتیاق ما به موتورسیکلت‌های کوچک هوندا است. ضمن اینکه کیفیت بالای ساخت را نباید از قلم انداخت. اگر نتوان ظاهر موتورسیکلت هوندا را خارق العاده گماشت، می‌توان آنها را جذاب اتلاق کرد. زمانی‌که CBR250R با قدرت و مشخصات فراتر از یک موتورسیکلت متوسط وارد بازار شد، توقعات را از این برند بالا برد و حالا CBR500R به‌خوبی راه نسخه نام برده را ادامه می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت که با در نظر گرفتن مشخصات و قیمت CBR500R، یک جایگاه جدیدی را در بازار موتورسیکلت‌ها ایجاد کرده است.

همین امر، کار انتخاب یک رقیب برای CBR500R، که هم از نظر قیمت و هم از نظر مشخصات فنی به این موتورسیکلت نزدیک باشد را سخت کرد، اما انتخاب نهایی کاوازاکی نینجا 300 بود. زیرا هم از نظر قیمت بسیار به هوندا نزدیک بود و هم از نظر عملکردی. لازم به ذکر است که ارزان‌ترین موتورسیکلت‌ها که از نظر فنی بتوانند با CBR500R و نینجا 300 به رقابت بپردازند، حداقل 1800 دلار گران‌تر هستند، آن‌هم بدون ABS. شاید حالا بتوانید درک کنید که چرا می‌گوییم این هوندا یک جایگاه بی رقیب را برای خود در بازار ایجاد کرده است.

2 موتور سیکلت محبوب از ژاپن

تغییراتی که کاوازاکی در سال جاری بر روی مدل نینجا اعمال کرده، خوب را بهتر کرده است. 47 سی‌سی افزایش حجم از طریق افزایش 7.8 میلی‌متری در کورس باعث افزایش قدرت و سرحال‌تر شدن نیروی محرکه شده است. شاسی نینجا یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت این موتورسیکلت است، اگرچه می‌توان ایراداتی را به قدرت نیروی محرکه و سیستم تعلیق وارد دانست، نینجا همیشه لبخند را روی لبان شما حفظ می‌کند.

درحالیکه کاوازاکی سعی کرده تا یک موتورسیکلت خوب را بهتر کند، هوندا مسیری متفاوت از رقیبش را پیش گرفته است. CBR500R از نظر ظاهری اسپرت ترین نسخه سری 500 است. CB500F از نظر فنی به جز چند تغییر ظاهری و جزئی با نسخه R یکسان است.

هدف هوندا از عرضه سری جدید CB، تعریف جدید و گشودن دروازه‌ای جدید در بازار نیرو محرکه‌های 500 سی‌سی بوده است. در بخشی از این تلاش هوندا، نسخه CB500 را به عنوان کم‌حجم‌ترین موتور سیکلت فول سایز در بازار ارائه کرده است. مسئولین هوندا می‌خواستند که این موتورسیکلت، ضمن داشتن هیجان، هدایت راحتی داشته باشد.

مساحت مقطع و کورس تقریبأ برابر پیستون‌ها ( 67 میلی‌متر مساحت و 66.8 میلی‌متر کورس) این موتورسیکلت را این‌چنین خارق‌العاده ساخته است که گشتاور بالایی را می‌تواند در دورهای پایین ارائه دهد. هوندا خط قرمز را برای 500، عدد 8500 دور در دقیقه تعریف کرده است، این خط قرمز بسیار پایین است اما با در نظر گرفتن خط قرمز NC700 که 6500 دور در دقیقه تعریف شده دیگر پایین به‌نظر نمی‌رسد اما در مقایسه با نینجا 300 که خط قرمز آن در 13 هزار دور در دقیقه تعریف شده، بسیار پایین تر است. نیروی محرکه‌ای که به آرامی ‌دور بگیرد، قطعات داخلی آن کمتر ساییده و فرسوده می‌شوند و هوندا با تدابیر ویژه، به این امر رسیده است.

2 موتور سیکلت محبوب از ژاپن

تدابیر تکنولوژیک هوندا برای مدل 500 باعث شد تا نیروی محرکه‌ای کم‌مصرف با دورگیری نرم و مشخصات مطلوب قدرت به‌دست آید. اما محدودیت قدرت با توجه به قوانین این کلاس از موتورسیکلت به 47 اسب بخار محدود شده است. بیرون کشیدن تنها 47 اسب بخار از دل نیروی محرکه‌ای با 471 سی‌سی حجم، با تکنولوژی امروزه کار سختی نیست اما چالش اصلی در عملکرد نرم و آرام آن و همچنین مصرف سوخت کم آن بود. این هوندا توانست در آزمایش داینو، 44.5 اسب بخار را در 8700 دور در دقیقه تولید کند.

هونداCB جدید را می‌توان یک موتورسیکلت فول سایز نیز به حساب آورد. این هوندا تقریبأ تناسبات یکسانی با کاوازاکی دارد اما حدود 15 درصد بزرگ تر احساس می‌شود. فاصله محورهای 140 سانتی‌متری هوندا تنها 0.6 سانتی‌متر از کاوازاکی بیشتر است درحالی‌که ارتفاع هر دو یکسان است. این درحالی است که فاصله نشیمنگاه سواره تا دسته‌ها در هوندا، کمتر از کاوازاکی اندازه‌گیری شد.

دو مورد دیگر در مورد هوندا شما را حیرت زده می‌کند. در ابتدا فضای پای بیش از حد انتظار در هونداست که بیش از 3 سانتی‌متر بیشتر از رقیبش است. مورد بعدی، وزن بسیار بالای آن است که 195 کیلوگرم اندازه گیری شد که حدود یک کیلوگرم از دوکاتی پانیگالِ S سنگین‌تر است اما نینجا 300، دقیقأ 20 کیلوگرم سبک‌تر از هونداست. بنابراین، هوندا هدایت قابل کنترل و مانورپذیری دارد درحالیکه کاوازاکی هم‌چون پری در زیر پاهای رانده احساس می‌شود.

اکثر قطعاتی که توسط انگشتان لمس می‌شوند از دکمه استارت گرفته تا استراحتگاه‌های پا در هوندا که در ارتفاع پایین نصب شده‌اند و پوشش لاستیکی دارند، مرغوبیتی فرای انتظار شما از یک موتورسیکلتی با این قیمت را به شما ارائه می‌دهد.

2 موتور سیکلت محبوب از ژاپن

کاوازاکی همانند یک جرقه، ضربان قلب شما را به‌صورت ناگهانی بالا می‌برد در حالیکه هوندا آرام‌تر و رام‌تر عمل می‌کند و نمی‌توان آن‌را سریع تلقی کرد. نمایشگر LCD کوچک هوندا با نشانگر بزرگ دور موتور، بیشترین اطلاعات را با یک نگاه به سواره منتقل می‌کند. این درحالی است که کاوازاکی، دور شمار موتور آنالوگ را با کنار یک نمایشگر LCD کوچک تلفیق کرده که اطلاعات را پراکنده نشان می‌دهد و کمی‌قدیمی ‌به‌نظر می‌رسد.

بلافاصله پس از نشستن روی هوندا، بزرگتر بودن آن حس می‌شود. در کل باید گفت که هوندا جدی‌تر از کاوازاکی به نظر می‌رسد چراکه گشتاور بیشتری را در دور‌های پایین‌تر ارائه می‌دهد و کلاچ سبک‌تر و بی‌نقص‌تری از کاوازاکی دارد. عملکرد آن بسیار نرم و لذت‌بخش است. اما زمانی دور موتور به خط قرمز نزدیک می‌شود، سر و صدای آن بیشتر شده که البته آزاردهنده نیست.

2 موتور سیکلت محبوب از ژاپن

از سوی دیگر، باید گفت که جذابیت نیروی محرکه کاوازاکی بیش از هونداست و ثابت نگه داشتن آن بر روی دستگاه داینو، کاری مشکل بود! اگرچه باید گفت که تعداد تعویض‌های دنده به‌دلیل دور موتور بالاتر، بیشتر است و در برخی از مواقع که اهرم ترمز را می‌چرخانید، و منتظر سرعت بیشتر هستید، کاوازاکی هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. اما در هر صورت در دور بین 6 هزار تا 12 هزار، شتاب قابل قبولی را ارائه می‌کند. هر چقدر از کاوازاکی بطلبید، به همان اندازه به شما ارائه می‌دهد.

اگر مسیری خلوت را پیدا کنید، نینجا هیجان بی‌وقفه‌ای را به شما ارائه می‌دهد. در حالیکه هوندا در دورهای پایین موتور، کاملأ رام شدنی و آرام است ضمن اینکه به سرعت فرمان می‌گیرد و تغییر جهت می‌دهد. این تا زمانی حقیقت دارد که سوار بر نینجا نشوید. زیرا نینجا را به سختی می‌توان در مسیر مستقیم نگاه داشت و تمایل بسیاری به تغییر خط و مانور دادن دارد. هوندا به دلایلی نه چندان توجیه‌پذیر، شاید دلایل زیبایی ظاهری، تایرهای پهن‌تری را از نینجا برای CB تدارک دیده است که فرمان پذیری آنرا تحت‌الشعاع قرار داده است.

2 موتور سیکلت محبوب از ژاپن

اما کمک فنرهای نرم و استراحتگاه‌های پا که در ارتفاع بسیار پایینی نصب شده، ضعف تایرها را جبران کرده است. به بحث انجام حرکات نمایشی با این موتورسیکلت‌ها که برسیم، هوندا به یاری ترمزهای ABS قدرتمند به‌راحتی می‌تواند بر روی چرخ جلو بایستد، بدون اینکه برای سواره خطری ایجاد کند و حس اعتماد به نفس کافی برای انجام این عمل را نیز به شما می‌دهد.

در عین حال، وقتی صحبت از سواری نرم و سفر راحت به میان می‌آید بازهم هوندا گوی سبقت را از رقیبش می‌رباید. هوندا بیش از حد انتظار شما نرم حرکت می‌کند. کمک فنرها تنها در ناهموارترین مسیرهاست که ضرباتی را به سوراه منتقل می‌کنند. هوندا همیشه از نظر ارگونومی‌و همچنین کیفی، خوب کار کرده است و CBR500 هم از این قاعده مستثنی نیست. آینه‌های جانبی شفاف با دید واضح به عقب، نشیمنگاه راحت، آیرودینامیک خوب و پنل‌های پلاستیکی شفاف همگی از نقاط قوت هوندا هستند. این درحالی است که کاوازاکی روحیه اسپرت و بازیگوشی بیشتری دارد و برای سواری روزمره شما را بیشتر از هوندا به سرعت و شتاب تشویق می‌کند تا راحتی.

پیش از انجام آزمایش پیش‌بینی می‌کردیم که CBR500R در جایگاهی مابین CBR250R و سوپربایک CBR600RR قرار گیرد اما پس از اتمام آزمایش به این نتیجه رسیدیم که چنین نیست. هوندا CBR500R یک موتورسیکلت کاملأ متفاوتی است که باید جایگاه جدیدی را برای آن تعریف کرد. کیفیت رضایت بخش، عملکرد قابل قبول از هر نظر و کم‌مصرف و کم آلاینده بودن، هیچ جای شک و گلایه‌ای باقی نمی‌گذارد. اگر می‌خواهید موتورسیکلتی را به کسی که اولین بار است می‌خواهد بر روی موتورسیکلت بنشیند معرفی کنید، قطعأ CBR500R خواهد بود اما اگر می‌خواهید موتورسیکلتی با عملکرد اسپرت‌تر را که بتوان با آن بیشتر خودنمایی کرد به شخصی که آماتور هم نباشد معرفی کنید، نینجا 300 را نام ببرید.

لاماری ایلیا ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!