آیا سنگین کردن صندوق بار، مصرف سوخت خودرو را افزایش می‌دهد؟

مصرف سوخت خودرو همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مالکین خودرو به شمار می‌رود. از خودروسازها گرفته تا خودرو سوارها، همه سعی بر کاهش مصرف سوخت دارند و در این راستا هر شگردی را به کار می‌گیرند. اما این بار می‌خواهیم یک موضوع عجیب را مطرح کنیم که بر مصرف سوخت خودرو تاثیر دارد. میزان بار صندوق بار بر مصرف سوخت خودرو تاثیر می‌گذارد! حق دارید تعجب کنید، چرا که پژوهشهای انجام شده در انگلستان حاکی از آن است که تقریبا نیمی از رانندگان از تاثیر شگرف چینش صندوق عقب و بار اضافی آن بر میزان مصرف سوخت خودروی خود اطلاعی ندارند.

 آخرین پژوهش ها و تحقیقاتی که در کشور انگلستان صورت گرفته است نشان از ناآگاهی رانندگان از تاثیر چیدمان و وزن بارهای داخل صندوق عقب بر میزان مصرف سوخت خودرو دارد. در این تحقیق ثابت شده است که دو نفر از هر پنج راننده در انگلستان به دلیل توزیع و چینش نامتناسب بارها و وسایل سنگین داخل صندوق عقب خودرو، در اصل بنزین و دیزل مصرفی خودروی خود را هدر می دهند و به عبارتی دیگر، رانندگان به طور ناخوداگاه میزان مصرف سوخت خودروی خود را به میزان زیادی افزایش می دهند.

در این پژوهش گزارش شده است که ۲۷ درصد از رانندگان به نامرتب بودن و عدم اهمیت به وزن و چینش بار صندوق عقب اذعان کرده اند و ۱۲ درصد آنان نیز به کل هیچگونه اهمیتی به تنظیم وزن و میزان بار و وسایل داخل صندوق عقب نمی دهند.

بر اساس داده ها و اطلاعات مؤسسه‌ بیمه و مشاوره‌  انگلستان RAC، این وزن اضافی می تواند موجب افزایش میزان سوخت خودرو شود به گونه ای که هر ۵۰ کیلوگرم بار، مصرف سوخت را به بیش از ۲ درصد افزایش می دهد. کارشناسان مؤسسه‌های تحقیقاتی Velcro و 3GEM انگلستان دریافتند که راننده‌های شهر ساندرلند واقع در شمال شرقی انگلستان، با ۶۷ درصد نامرتب بودن صندوق عقب، بی‌ملاحظه‌ترین رانندگان انگلیس در مورد وضعیت صندوق عقب خودروی خود هستند. اهالی شهر تیساید با آمار ۵۵ درصدی نامرتب بودن صندوق عقب خودرو، در جایگاه بعدی قرار می‌گیرند.

یافته ها و نتایج این پژوهش می تواند به آن دسته از مردم و شهروندانی که بسیار به سفر رفته و یا ممکن است روزانه وسایلی را جابجا کنند، کمک بسزایی کند.

منبع: ایسنا

نگذارید چراغ هشدار سوخت روشن شود!

نکاتی مهم برای حداکثر صرفه جویی در مصرف سوخت خودرو

تویوتا پریوس با آلایندگی صفر به داد آلودگی هوا می رسد

نحوه صحیح باتری به باتری کردن خودرو

این افزودنی های با ارزش! / روغن موتور خوب چه ویژگی هایی دارد؟

آیا گرم کردن موتور همه خودروها در زمستان ضرورت دارد؟

آیا کارواش تمام اتوماتیک باعث آسیب بدنه خودرو می شود؟

استفاده از ضدیخ فقط مخصوص فصل های سرد نیست

هرآنچه می خواهید از اگزوز خودرو و نحوه عملکرد آن بدانید

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!