پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

پارکومتر-جای پارک

می توانید جای پارک خود را رزرو و هزینه آن را آنلاین پرداخت کنید/ فعالیت پارکبان ها غیرقانونی است

به گفته رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران، در شهر تهران 900 هزار فضای پارک حاشیه ای وجود دارد. 5 هزار دستگاه پارکومتر در شهر وجود دارد که بعضی از ان ها خراب هستند و بسیاری از مردم نمی دانند چگونه باید از آن ها استفاده کنند. دیگر قرار نیست پارکومتری در تهران نصب شود […]

میلاد میرعابدینی
چهارشنبه - ۲ خرداد ۱۳۹۷

به گفته رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران، در شهر تهران 900 هزار فضای پارک حاشیه ای وجود دارد. 5 هزار دستگاه پارکومتر در شهر وجود دارد که بعضی از ان ها خراب هستند و بسیاری از مردم نمی دانند چگونه باید از آن ها استفاده کنند. دیگر قرار نیست پارکومتری در تهران نصب شود و قرار است جای پارک های حاشیه ای به صورت آنلاین و از طریق اپلیکیشن ها کنترل شوند. مردم با اپلیکیشن های موبایلی می توانند جای پارک خود را رزرو کرده و هزینه آن را آنلاین پرداخت کنند و اگر ماشین دیگری در جای مربوطه پارک کند جریمه می‌شود این امکانات وجود دارد.

محمد علیخانی با اشاره به ساماندهی پارک حاشیه‌ای در تهران گفت:‌ شورای پنجم در ابتدای کار شهرداری را الزام کرد تا لایحه‌ای در خصوص ساماندهی پارک حاشیه‌ای ارائه کند.

وی ادامه داد: معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در 7 الی 8 ماه گذشته هیچ کاری در این زمینه انجام نداده است.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر با بیان اینکه منابع زیادی شهرداری در این زمینه از دست داده است،‌ گفت: در شرایط فعلی که شهرداری مشکلات مالی دارد پیمانکاران طلبکار هر روز مقابل شورا هستند نمی‌دانم چرا شهرداری هیچ کاری در زمینه کسب درآمد در پارک حاشیه‌ای انجام نداد و این درآمد را از دست داد.

علیخانی با تأکید بر این موضوع که شهرداری لایحه ساماندهی را به شورا نیاورده است گفت: این مشکل بسیار بزرگی است اما در مدیریت جدید شهرداری به نظر می‌رسد این موارد برطرف شود چرا که افشانی شهردار جدید تهران در برنامه‌اش به این موضوعات اشاره کرده است.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های پارکومتر در گذشته نصب شده است گفت: برخی از این دستگاه‌ها خراب است و برخی کار می‌کند اما به دلیل ضعف اطلاع‌رسانی مردم نمی‌دانند چگونه از این دستگاه‌ها استفاده کنند سازمان حمل و نقل ترافیک هم در این زمینه کار انجام نداده است.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر ادامه داد: بهتر است مواردی که خراب است رفع خرابی شود اما شهرداری کاری نکرده است.

علیخانی با بیان اینکه در حال حاضر 5 هزار دستگاه پارکومتر در تهران وجود دارد گفت:‌ از کل این دستگاه‌ها کمتر از 10 میلیون تومان درآمد داریم چرا  که مردم نمی‌دانند از این دستگاه‌ها چگونه استفاده کنند.

وی با بیان اینکه طبق بررسی‌های صورت گرفته تهران ظرفیت 900 هزار فضای پارک حاشیه‌ای دارد گفت:‌  آقای پورسیدآقایی معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران به ما گفت در این مطالعات کوچه‌ها هم آمده است، اگر کوچه‌ها را کم کنید 200 هزار پارک حاشیه‌ای وجود دارد.

علیخانی گفت: ما هم اعلام کردیم اشکال ندارد همین 200 هزار جای پارک را ساماندهی کنید.

وی با تأکید بر این موضوع که دیگر قرار نیست پارکومتری در تهران نصب شود گفت: قرار است از طریق اپ‌ها و شرکت‌هایی که برنامه‌ریزی‌های نرم‌افزاری اینترنتی انجام می‌دهند پارک حاشیه‌ای کنترل شود. قرار است برنامه‌ای نوشته شود تا از طریق نرم‌افزار کنترل صورت گیرد.

وی ادامه داد: مردم با این اپلیکیشن‌های موبایلی می‌توانند  جای پارک خود را رزرو کرده و پول را آنلاین پرداخت کنند اگر ماشین دیگری در جای مربوطه پارک کند جریمه می‌شود این امکانات وجود دارد.

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که پارکومترهای فعلی جمع‌آوری می‌شود، گفت:‌ فعلاً برنامه‌ای برای جمع‌آوری آنها وجود ندارد اگر در آینده نیاز باشد جایگزین می‌شود.

علیخانی در خصوص آمار خرابی پارکومترها گفت:‌آمار دقیقی نداریم.

وی با بیان اینکه خط‌کشی‌های خیابان‌ها و شماره‌گذاری‌ها از بین رفته‌ است، و تقریباً موضوع پارک حاشیه‌ای رها شده است گفت:‌اگر نگهداری صورت گیرد خط‌کشی‌ها و شماره‌گذاری‌ها صورت گیرد مشکلات برطرف می‌شود اما شهرداری به موضوع توجه نمی‌کند.

وی با بیان اینکه این اپلیکیشن‌ها از چه زمان فعالیت خود را آغاز می‌کنند گفت:‌الزام کرده بودیم که ظرف 3 ماه این اتفاق بیفتد اما متأسفانه آقای پورسیدآقایی به قدری در طرح ترافیک گیر کرده‌اند که به موضوعات دیگر نمی‌رسند.

علیخانی در پاسخ به این پرسش که بسیاری از این پارکومترها ایراد دارند و شماره‌گذاری محل‌های پارک‌های حاشیه‌ای و خط‌کشی‌ها وجود ندارد اما پلیس شهروندان را به خاطر پارک حاشیه‌ای جریمه می‌کند گفت:‌باید شهرداری مشکلات پارکومترها را برطرف کند.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر در خصوص بودجه پارک حاشیه‌ای گفت:‌اعتبارات لازم به سازمان ترافیک در این زمینه داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هنوز در برخی نقاط پارکبان‌ها مشغول به کار هستند گفت:‌کار پارکبان‌ها غیرقانونی است این‌ افراد زیر نظر شهرداری نیستند و خودسرانه کار انجام می‌دهند.

منبع: فارس

تونل آرش-اسفندیار آماده بهره برداری می شود

طرح ترافیک جدید از امروز به اجرا درآمد + جزییات نرخ ها و نحوه اجرا

مهمترین تغییرات طرح ترافیک در سال ۹۷

جزییات طرح ترافیک جدید و قیمت های ورود به محدود مشخص شد+ جدول

افزایش ظرفیت ناوگان ریلی تهران با ورود واگن های جدید به مترو

افزایش قیمت بلیت مترو از اردیبهشت 97/ فعلا خبری از افزایش کرایه تاکسی و اتوبوس نیست

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی