رنو با چه فرمولی در ایران می ماند؟ / پژو سیتروئن به دنبال راهکارهایی برای ماندگار شدن در ایران

به گفته وزیر دارایی فرانسه، کشورهای اروپایی حاضر در قرار داد برجام، 2 راهکار را برای ادامه فعالیت‌های شرکت خارجی در ایران مورد توجه قرار داده اند. به‌نظر می‌رسد که پژو سیتروئن برای دوباره از سر گیری قرارداد خود، منتظر است تا ببیند این راهکارها به کجا می‌انجامد. اما رنو به تازگی اعلام کرده که بازار ایران را ترک نخواهند کرد. به عقیده مدیران ارشد رنو، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بلندمدت نخواهد بود؛ بنابراین تلاش می‌کند در صورت لغو‌تحریم‌های جدید حضور گسترده‌تری در بازار ایران داشته باشند.

وزیر دارایی فرانسه، سه‌شنبه گذشته در گفت‌و‌گو با یک شبکه تلویزیونی این کشور اعلام کرد شرکت‌های اروپایی که بعد از برجام به ایران آمدند، به‌دلیل شرایط حاکم بر نقل‌و انتقال پول نمی‌توانند به فعالیت خود در ایران ادامه دهند و مجبور به ترک بازار ایران خواهند بود.

اظهارات این عضو کابینه دولت فرانسه در شرایطی است که پژو سیتروئن چندی پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به بازگشت قریب‌الوقوع تحریم‌ها، فعالیت‌های خود را در ایران تعلیق می‌کند. پاسخ چرایی استفاده از تعلیق به جای خروج از بازار ایران، را می‌توان در میان اظهارات وزیر دارایی فرانسه جست‌وجو کرد.

برونو له مایر می‌گوید کشورهای اروپایی حاضر در قرار داد برجام، دو راهکار را برای ادامه فعالیت‌های شرکت خارجی در ایران مورد توجه قرار داده اند، اولین راهکار گرفتن مجوز معافیت این شرکت‌ها از تحریم‌های جدید آمریکا است و دیگری ایجاد موسسات مالی مستقل و حاکمیتی اروپایی است که امکان ایجاد کانال‌های تامین مالی را فراهم آورد.

به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که پژو سیتروئن منتظر است تا ببیند این راهکارها به کجا می‌انجامد و اگر راهکارهای مذکور جواب دهد، دوباره فعالیت‌های خود را در ایران از سر می‌گیرد.

اما داستان رنو متفاوت است؛ به‌طوری‌که این شرکت به تازگی اعلام کرده که بازار ایران را ترک نخواهند کرد. رنو در تحریم‌های سال ۹۲ نیز بازار ایران را ترک نکرد و این در حالی است که در آن سال‌های تحریم هم نتوانست درآمد حاصل از محصولات تولیدی خود در ایران را انتقال دهد این در شرایطی است که طبق اظهارات برخی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو این شرکت بخشی از پول‌های مانده در دوران تحریم را صرف سرمایه‌گذاری در قرارداد مشترک خود با سازمان گسترش کرد.

به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که براساس همین فرمول کارلوس گون، مدیر اجرایی رنو، در همایش سالانه سهامداران این شرکت اعلام کرد، به‌رغم تحریم‌ها رنو شاید فعالیت‌های خود در بازار ایران را کاهش دهد اما این بازار را ترک نخواهد کرد. این نشان می‌دهد که تحلیل مدیران ارشد رنو این است که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بلندمدت نخواهد بود؛ بنابراین تلاش می‌کند در صورت لغو‌تحریم‌های جدید حضور گسترده‌تری در بازار ایران داشته باشند.

منبع: دنیای اقتصاد

 

رنو در ایران ماندگار شد

نگین خودرو در جمع 100 نماینده برتر رنو در سال 2017

می توان هر قطعه ای را در ایران تولید کرد/ نگاهی به شرایط کیفیت تولید قطعه و خودرو در گفت و گو با قائم مقام کیفیت رنو در ایران

افتتاح اولین مرکز تخصصی تست درایو تویوتا و رنو/ خدمات پیش از فروش!

آمار تولید رنو در سال 96 منتشر شد

از توانمندی های رنو استفاده کنید/نگاهی به پتانسیل برندهای خارجی حاضر در کشور در حوزه خودروهای پاک

پرفروش ترین خودروهای وارداتی و داخلی در سال 96/ رنو با تلیسمان و کولئوس در صدر جدول

برنامه رنو پارس برای توسعه قطعه سازان ایران

پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو/ فرصت های شغلی رنو در ایران 10 برابر می شود

ایران در جایگاه هشتم بازارهای بزرگ رنو فرانسه

2017 موفق ترین سال حضور رنو در ایران/ رکورد تولید، فروش و سهم رنو پارس از بازار ایران شکسته شد

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!