پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

کامیونداران

تشریح آخرین اقدامات انجام شده درخصوص مطالبات رانندگان و کامیون‌ داران

وزیر راه و شهرسازی گفت: در این مدت ارتباطات گسترده‌ای را با همکاران حوزه حمل و نقل و نمایندگان رانندگان و کامیون داران  داشتیم. به گزارش پایگاه خبری رسمی جوان خودرو؛ عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در گفت و گوی زنده با اخبار شبکه یک سیما، با اشاره به مذاکرات انجام شده برای رفع […]

هادی سیانکی
چهارشنبه - ۲۷ تیر ۱۳۹۷

وزیر راه و شهرسازی گفت: در این مدت ارتباطات گسترده‌ای را با همکاران حوزه حمل و نقل و نمایندگان رانندگان و کامیون داران  داشتیم.

به گزارش پایگاه خبری رسمی جوان خودرو؛

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در گفت و گوی زنده با اخبار شبکه یک سیما، با اشاره به مذاکرات انجام شده برای رفع مشکلات رانندگان و کامیون‌داران گفت: در این مدت ارتباطات گسترده‌ای را با همکاران حوزه حمل و نقل و نمایندگان کامیونداران و رانندگان داشتیم.

آخوندی با اشاره به دو جلسه خود با اعضای کانون‌های حمل و نقل در تاریخ‌های ۵ خرداد و ۲۴ تیرماه گفت: در این دو جلسه تمام مشکلات موجود مرور و بررسی شد. فهرست بلندی از مشکلات رانندگان و کامیون‌داران وجود داشت که مسائلی مانند بیمه، رابطه رانندگان با شرکت‌ها، سهم رانندگان از بارنامه، نحوه تعیین قیمت بارنامه، دسترسی به قطعات پر مصرف مثل لاستیک و قطعات یدکی و بیمه تامین اجتماعی را شامل می‌شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه بین این دو جلسه کارگروه مشترکی را تنظیم کردیم که بتوانیم اقدامات را با هم و به صورت مشترک پیش ببریم، تا اینگونه نباشد که فقط دولت یکجانبه تصمیم‌گیری کند. تاکنون هشت جلسه کارگروه مشترک با هدف بررسی مشکلات تشکیل شده است.

آخوندی در مورد مساله بیمه رانندگان گفت: از انجمن‌های صنفی رانندگان پشتیبانی کردیم تا شرکت‌ها موظف شوند بیمه تکمیلی رانندگان را اعمال کنند. اکنون این روند برای حدود ۹۰۰ هزار نفر در تمام شرکت‌های حمل و نقلی آغاز شده و در مرحله استعلام از شرکت‌های بیمه قرار دارد. دولت حمایت می‌کند که این اقدام به زودی به انجام برسد.

این عضو کابینه دوازدهم به بحث افزایش کرایه حمل بار نیز اشاره کرد و افزود: در مورد بحث قیمت حمل و نقل توافقی شده بود که با توجه به افزایش قیمت مجموعه عوامل حمل و نقل، کرایه حمل بار نیز تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کند، که این کار انجام شد.

رسیدگی فوری به شکایات رانندگان

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود به اصلاح رابطه رانندگان و شرکت‌های حمل و نقلی اشاره کرد و گفت:برای ایجاد نظمی مطلوب در رابطه رانندگان و شرکت‌های حمل و نقلی که اصلی ترین خواسته رانندگان به شمار می‌رود، مبنا را بر یک نوع نظارت عمومی توسط رانندگان و شفافیت اطلاعات گذاشتیم.

وی افزود: منظور از شفافیت اطلاعات این است که هر بارنامه‌ای که صادر می‌شود، اطلاعات صاحب بار، شرکت، صاحب کامیون و راننده را شامل شده و یکسان باشد. با این روش راننده می‌داند این بارنامه چه قیمتی دارد، چه محموله‌ای را شامل می‌شود، و سهم راننده، شرکت حمل و نقل، صاحب کامیون و بیمه‌ها از این بارنامه چقدر است. در این صورت کسی به کسی اجهاف نمی کند.

آخوندی بر نظارت کامل دولت بر این روند تاکید کرد و گفت: شماره ۳۰۰۰۱۴۱ برای اعتراض و شکایت رانندگان در نظر گرفته شد. تا روز دوشنبه ۱۲ هزار شکایت دریافت کرده و در کمیسیون ماده ۱۱ و ۱۲ به این شکایت‌ها رسیدگی کردیم. ۶۵ مورد از این شکایت‌ها به لغو موقت پروانه شرکت‌های حمل و نقل و ۲۲۴ مورد به جریمه نقدی این شرکت‌ها منجر شد.

وی ادامه داد: رانندگان کامیون مستحضر هستند که اگر اجهافی در حق آن‌ها شود، بلافاصله به شکایت آن‌ها رسیدگی می‌شود.

تامین قطعات مصرفی با ارز دولتی

وزیر راه و شهرسازی، از تامین قطعات پرمصرف مانند لاستیک و سایر قطعات به عنوان اقدام دیگر دولت برای ارائه تسهیلات به رانندگان و کامیون داران یاد کرد و گفت: چیزی در حدود ۳۶ هزار قطعه لاستیک تا روز دوشنبه هفته قبل میان رانندگان و کامیون‌داران توزیع شد.

وی ادامه داد: علاوه بر این، قرار بر آن شد که دولت از انجمن‌های صنفی رانندگان و کامیون‌داران در بحث تامین این قطعات حمایت کند.

آخوندی توضیح داد: اعلام کردیم اگر انجمن‌های صنفی علاقه‌مند باشند اقدام به واردات مستقیم این قطعات کنند، دولت ارز ۴۲۰۰ تومنی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. انجمن‌های صنفی از این طرح استقبال کردند و قرار شد اقدامات لازم را داشته باشند.

این عضو کابینه دوازدهم به مساله تامین سوخت ماشین‌های سنگین نیز اشاره کرد و گفت: در بحث سوخت، محدودیت منطقه‌ای وجود داشت که لغو و قرار شد که متناسب با پیمایش سوخت در اختیار رانندگان قرار بگیرد.

آخوندی در انتها گفت: امروز در هیات وزیران گزارشی از آخرین مذاکرات با نمایندگان انجمن‌های صنفی ارائه کردم. خوشبختانه دولت از تمامی تصمیمات حمایت کرد و دستورات لازم به وزارتخانه‌های ذی‌ربط داده شد.

بیمه تکمیلی رانندگان کامیون در دستور کار سازمان راهداری

حق بیمه رانندگان قانون مدار کمتر می شود

وظایف رانندگان در مواجهه با انواع تصادف

نرخ بیمه خودرو رانندگان حادثه آفرین با دیگر رانندگان متفاوت می شود

تسهیلات دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای مورد استقبال قرار نخواهد گرفت

کامیون های خودران جهان را متحول می کنند

جریمه 50 هزار تومانی کامیون ها در خط سرعت

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی