ماجرای لاستیک اجاره ای برای معاینه فنی خودرو چیست؟

«لاستیک اجاره ای برای معاینه فنی موجود است»؛ کاغذنوشته روی شیشه یکی از تعمیرگاه ها که طی چند روز گذشته به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد. ماجرا از این قرار است که خودروهای دارای رینگ های اسپرت در آزمون معاینه فنی رد می شوند و از این رو برخی تعمیرگاه های اطراف مراکز فنی لاستیک های معمولی را به مالکان این وسایل نقلیه اجاره می دهند.

هشتگ های «صداقت در گرفتن معاینه فنی» و «واقعا داریم سر کی کلاه میذاریم» با پخش این تصویر این روزها داغ شده و بین مردم در شبکه های اجتماعی تبادل می شود. گرچه گفته می شود این کاغذ نوشته به یکی از تعمیرگاه های شهر اصفهان مربوط است اما مسئولان وقوع این پدیده در تهران را نیز تایید می کنند.

لاستیک اجاره ای برای معاینه فنی

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران گفت: برخی تعمیرگاه های اطراف مراکز معاینه فنی اقدام به این کار غیراخلاقی می کنند.

«نواب حسینی منش» ادامه داد: خودروهای دارای رینگ های اسپرت در آزمون معاینه فنی رد می شوند و از این رو برخی تعمیرگاه های اطراف مراکز فنی لاستیک های معمولی را به مالکان این وسایل نقلیه اجاره می دهند.

به گفته این مقام مسئول در گذشته اجاره کاتالیست خودروها برای گرفتن برگه معاینه فنی نیز رایج بود که با حک کردن کد کاتالیست این تخلف کنترل و مسئولان مراکزی که اقدام به این تخلف می کردند به محاکم قضایی معرفی شدند.

حسینی منش در عین حال تاکید می کند که راهکاری برای تشخیص لاستیک های اجاره ای به لحاظ فنی وجود ندارد و اینجا موضوع مسئولیت اجتماعی و صداقت هر فرد مطرح است.

وی استفاده از لاستیک فرسوده در خودروها را بویژه در معابر شهری خطرناک عنوان و بیان کرد: اگر در معبر یا سرپیچ، لاستیک فرسوده دچار ترکیدگی شود عملا خودرو غیرقابل کنترل و موجب اتفاقات ناگواری می شود.

حسینی منش یادآور شد: موضوع سلامت مردم و کاهش آلودگی هوا از مهمترین دلایل اخذ معاینه فنی خودرو است و همه شهروندان باید این موضوع را مدنظر قرار دهند.
مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران در خصوص راهکار قانونی برای برخورد با این پدیده نیز گفت: بندهایی از قانون هوای پاک به سازمان محیط زیست این اختیار را داده که از هر فردی که در روند طبیعی اخذ معاینه فنی دست ببرد شکایت کند.

این مقام مسئول همچنین پیشنهاد کرد که می توان برای اینگونه تخلفات دادگاه های تخصصی در نظر گرفت. برپایه گزارش ها در تهران 13 مرکز معاینه فنی ثابت موجود است.

ضرورت دریافت تاییدیه معاینه فنی از سال 95 در پایتخت برای خودروهایی که وارد محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد شوند شروع شده است؛ خودروهایی که این تاییدیه را نداشته باشند روزانه جریمه می شوند.

در اجرای مرحله دوم این طرح که قرار است از ابتدای آبان امسال آغاز شود خودروهایی که چهار سال از عمر آنها گذشته باشد و تاییدیه معاینه فنی نداشته باشند درصورت ورود به هرمحدوده از شهر جریمه خواهند شد.

نوبت دهی آنلاین معاینه فنی تهران (فیلم)

ممنوعیت تردد خودروهای فاقد معاینه فنی از آبان ماه

معاینه فنی خودروهای صفر و هیبرید غیرکارشناسی است

مردودی 55 درصدی خودروهای متقاضی معاینه فنی برتر

خبری از تخفیف 20 درصدی هزینه طرح ترافیک برای دارندگان معاینه فنی برتر نیست

جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی با دوربین های خودروهای مکانیزه متحرک

 

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!