پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

واردات خودرو

ممنوعیت واردات خودرو مقطعی خواهد بود

در صورت ادامه دار شدن ممنوعیت واردات خودرو در طولانی مدت، روند پیشرفت خودروسازان داخلی در بازار اینچنین انحصاری کاهش می یابد. در همین راستا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس لازمه رقابت پذیری را آزادسازی واردات خودرو دانست و گفت: محدود کردن واردات خودرو در بلندمدت موجب عدم ارتقای کیفیت می شود. وی از […]

میلاد میرعابدینی
چهارشنبه - ۳۰ آبان ۱۳۹۷

در صورت ادامه دار شدن ممنوعیت واردات خودرو در طولانی مدت، روند پیشرفت خودروسازان داخلی در بازار اینچنین انحصاری کاهش می یابد. در همین راستا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس لازمه رقابت پذیری را آزادسازی واردات خودرو دانست و گفت: محدود کردن واردات خودرو در بلندمدت موجب عدم ارتقای کیفیت می شود. وی از تصمیمات جدیدی در این خصوص در سال ۹۸ خبر داده و از صحبت‌های این نماینده مجلس پیداست، ممنوعیت واردات خودرو مقطعی خواهد بود. پیش از این نیز وزیر سابق صنعت، از ممنوعیت واردات خودرو تا پایان سال ۹۷ خبر داده بود.

حمیده زرآبادی اظهار کرد: با توجه به وضعیت تحریم ها، برخی مشکلات موجود و بحث حمایت از تولید داخلی به عنوان یک استراتژی که مدنظر دولت است، چندی پیش مسئولان تصمیم به ممنوعیت واردات خودرو گرفتند.

وی در ادامه افزود: البته ممنوعیت واردات خودرو نهایتا تا پایان سال اجرا می شود و برای سال آینده بسته به اینکه چه استراتژی ای در نظر گرفته شود، تصمیم های دیگری اتخاذ خواهد شد.

زرآبادی با تاکید بر اینکه برای ایجاد رقابت پذیری باید واردات آزاد شود، گفت: معمولا باید اینطور باشد که در یک فاصله زمانی از تولیدات داخلی حمایت شود تا کیفیت محصولات ارتقا بیابد و در نهایت تولیدات داخلی وارد بحث رقابت پذیری شود، ولی متاسفانه ما این مسیر را به خصوص در مورد خودرو درست طی نکرده ایم.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس در ادامه عنوان کرد: در شرایط فعلی که تحریم ها و مشکلات دیگری وجود دارد، شاید ممنوعیت واردات خودرو به عنوان یک استراتژی مقطعی جوابگو باشد، ولی اگر واردات را در بلند مدت محدود کنیم، ارتقای کیفیت از بین می رود که این موضوع نمی تواند مطلوب باشد.

زرآبادی در خصوص خودروهایی که پیش از ممنوعیت واردات و به شکل قانونی وارد شده اند اما مجوز ترخیص آنها از گمرک داده نمی شود، گفت: وزارت اقتصاد در مورد ترخیص این دست از کالاها آیین نامه ها و بخش نامه هایی داشته تا اقدامات لازم انجام شود و امیدواریم هر چه زودتر این موضوع تسهیل شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه با اشاره به رای مثبت وکلای ملت به طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودرو تصریح کرد: متاسفانه هنوز ابلاغ شروع به کار هیأت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو انجام نشده و هیأت رییسه مجلس باید هر چه زودتر این کار را انجام دهد، زیرا یکی از مطالبات جدی مردم شفاف سازی و حل و فصل مشکلات مربوط به صنعت خودرو است.

منبع: اقتصاد آنلاین

 

آزادسازی قیمت خودرو در کنار واردات آزاد معنی پیدا می کند

قانونی برای ممنوعیت واردات خودرو وجود ندارد / بازار خودرو در انحصار خودروسازان داخلی

شرایط واردات خودروهای دیپلمات به کشور چیست؟

کدام ارزبری بیشتری دارد؛ موز یا خودرو؟! / تصمیمات خلق الساعه بلای جان واردکنندگان خودرو

بررسی تعرفه واردات خودرو در دستور کار بهارستان

چشم امید واردکنندگان خودرو به گره گشایی وزیر جدید/ ترخیص خودروهای در گمرک مانده، الویت اول انجمن واردکنندگان خودرو

ممنوعیت خرید خودرو خارجی برای دستگاه های دولتی+سند

مجوز مشروط واردات کامیون صادر شد + جزییات

از چه تاریخی ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ممنوع شده است؟

اعلام ساز و کار جدید واردات خودرو از سوی وزارت صنعت

واردات خودرو تنها تا پایان سال ممنوع است/ سهم ۷ درصدی خودروهای وارداتی از بازار

احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو در آینده ای نزدیک

خودروهای وارداتی قانونی هرچه سریع تر ترخیص شوند

بلاتکلیفی خودروهای واردشده با ارز دولتی

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی