پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تحویل_خودرو_ایران_خودرو_تندر 90

الزام درج زمان دقیق تحویل خودرو در قرارداد

براساس قانون جدید سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان، خودروسازان و واردکنندگان خودرو ملزم به درج زمان دقیق تحویل خودرو در قرارداد هستند و در صورت تاخیر در تحویل خودرو، ملزم به جبران خسارت وارده و جلب رضایت خریدار خواهند بود. این قانون درباره آپشن های خودرو نیز صادق است. تاخیر در تحویل خودروی فروخته […]

سهیل زنگنه
سه شنبه - ۱۰ شهریور ۱۳۹۴

براساس قانون جدید سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان، خودروسازان و واردکنندگان خودرو ملزم به درج زمان دقیق تحویل خودرو در قرارداد هستند و در صورت تاخیر در تحویل خودرو، ملزم به جبران خسارت وارده و جلب رضایت خریدار خواهند بود. این قانون درباره آپشن های خودرو نیز صادق است.

تاخیر در تحویل خودروی فروخته شده از مشکلات رایج خریداران این محصولات در ایران است. به همین دلیل در اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، تمام عرضه‌کنندگان خودرو ملزم به جبران خسارت در این موارد شده‌اند.

در تبصره ماده 3 این قانون آمده است:” در صورت بروز مشکل در فرآیند رعایت استانداردهای مصوب و تاخیر در تحویل خودرو، مسئولیت جبران خسارات وارده و کسب رضایت مصرف‌کنندگان بر عهده عرضه‌کننده خودرو است”.

همچنین در این قانون تصریح شده که شرکت فروشنده خودرو ملزم به درج تاریخ دقیق تحویل خودرو در قرارداد فروش است.

براساس ماده 4 این قانون، ” عقد قرارداد فروش با مشتریان الزامی است. در قرارداد فروش درج مشخصات خودروی مورد نظر مشتریان، قیمت فروش، نرخ سود مشارکت و جریمه تاخیر در تحویل، رنگ و تاریخ تحویل خودرو (به ماه و هفته)، لیست وسایل جانبی و نام کلیه تجهیزات درخواستی (آپشن) مشتریان الزامی بوده و عرضه‌کننده موظف به تحویل خودروی مورد نظر در زمان تعیین شده در قرارداد با رعایت استانداردهای تعیین شده است”.

بنا به گزارش ایسنا، این موارد در حالی است که هم‌اکنون بیشتر خودروسازان و واردکنندگان خودرو زمان دقیق تحویل خودروی فروخته شده را در قرارداد قید نکرده و بازه زمانی معمولا یک ماهه را در این زمینه اعلام می‌کنند.

اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو هم‌اکنون در هیات دولت در دست بررسی نهایی است و پس از تصویب، ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی